Dodany: 2017-03-21

Bazylika w Strzegomiu

Strzegom to miasto w województwie dolnośląskim, znane przede wszystkim z dużych kopalni granitu, jednak mogące poszczycić się także bogactwem zabytków historycznych. Wśród nich wyróżnia się między innymi Bazylikę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, uznawaną za najcenniejszy zabytek miasta, a zarazem należącą do największych i najpiękniejszych budowli gotyckich na Dolnym Śląsku.

Dzieje strzegomskiej bazyliki są ściśle związane z historią zakonu Joannitów, który po zakończeniu krucjat zajął się działalnością misyjną w całej Europie. Joannici otrzymali ziemie strzegomskie w 1180 roku, lecz budowa świątyni rozpoczęła się w dopiero XIV wieku, gdy wcześniej istniejący w tym miejscu kościół uległ zniszczeniu. Świątynię wykonano z łomu granitowo-bazaltowego, natomiast do jej dekoracji wykorzystano piaskowca.

Kościół wybudowano w duchu gotyku śląskiego, czyli lokalnej odmiany gotyku, zwanej szkołą wrocławską. We wnętrzu świątyni znajduje się wiele cennych dzieł rzeźby architektonicznej oraz rzemiosła artystycznego. Wystrój bazyliki tworzą dwumetrowa, kamienna Madonna Strzegomska z początku XIV wieku, będąca prawdziwym klejnotem miasta, a ponadto rzeźbiona w piaskowcu ambona z 1592 roku oraz znajdujące się w prezbiterium kamienne sedilia i sakramentarium.

Zwiedzając świątynię warto również zwrócić uwagę na kamienną, późnogotycką chrzcielnicę z początku XVI wieku, fragmenty polichromii z XIV i XVI wieku oraz liczne nagrobki i epitafia, pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku. Z kolei w kościelnej wieży znajduje się dzieło sztuki ludwisarskiej - dzwon z 1318 roku, będący jednym z najstarszych pracujących dzwonów w Polsce.

Jednak bazylika zachwyca nie tylko wspaniałym wystrojem, ale także imponującymi rozmiarami: długość nawy głównej świątyni wynosi 88 metrów, a wysokość - 27,5 metra. O ogromie budowli świadczy też fakt, że kościół jest w stanie pomieścić jednorazowo nawet 4 tysiące wiernych.

W 2002 roku strzegomski kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Strzegom i okolica

Bazylika w Strzegomiu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

<