Bazylika w Strzegomiu

Strzegom to miasto w województwie dolnośląskim, znane przede wszystkim z dużych kopalni granitu, jednak mogące poszczycić się także bogactwem zabytków historycznych. Wśród nich wyróżnia się między innymi Bazylikę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, uznawaną za najcenniejszy zabytek miasta, a zarazem należącą do największych i najpiękniejszych budowli gotyckich na Dolnym Śląsku.

Dzieje strzegomskiej bazyliki są ściśle związane z historią zakonu Joannitów, który po zakończeniu krucjat zajął się działalnością misyjną w całej Europie. Joannici otrzymali ziemie strzegomskie w 1180 roku, lecz budowa świątyni rozpoczęła się w dopiero XIV wieku, gdy wcześniej istniejący w tym miejscu kościół uległ zniszczeniu. Świątynię wykonano z łomu granitowo-bazaltowego, natomiast do jej dekoracji wykorzystano piaskowca.

Kościół wybudowano w duchu gotyku śląskiego, czyli lokalnej odmiany gotyku, zwanej szkołą wrocławską. We wnętrzu świątyni znajduje się wiele cennych dzieł rzeźby architektonicznej oraz rzemiosła artystycznego. Wystrój bazyliki tworzą dwumetrowa, kamienna Madonna Strzegomska z początku XIV wieku, będąca prawdziwym klejnotem miasta, a ponadto rzeźbiona w piaskowcu ambona z 1592 roku oraz znajdujące się w prezbiterium kamienne sedilia i sakramentarium.

Zwiedzając świątynię warto również zwrócić uwagę na kamienną, późnogotycką chrzcielnicę z początku XVI wieku, fragmenty polichromii z XIV i XVI wieku oraz liczne nagrobki i epitafia, pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku. Z kolei w kościelnej wieży znajduje się dzieło sztuki ludwisarskiej - dzwon z 1318 roku, będący jednym z najstarszych pracujących dzwonów w Polsce.

Jednak bazylika zachwyca nie tylko wspaniałym wystrojem, ale także imponującymi rozmiarami: długość nawy głównej świątyni wynosi 88 metrów, a wysokość - 27,5 metra. O ogromie budowli świadczy też fakt, że kościół jest w stanie pomieścić jednorazowo nawet 4 tysiące wiernych.

W 2002 roku strzegomski kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Strzegom i okolica

Bazylika w Strzegomiu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...