Dodany: 2015-11-03

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Zamek w Poznaniu, który zbudowano dla ostatniego niemieckiego cesarza Wilhelma II, powstawał w latach 1905-1910. Projektantem poznańskiej posiadłości był Franz Heinrich Schwechten, któremu zawdzięcza ona wygląd średniowiecznego zamczyska.

W 1919 roku zamek przeszedł na własność skarbu państwa II Rzeczypospolitej. Dawne cesarskie apartamenty Wilhelma stały się jedną z oficjalnych siedzib głowy państwa, a pozostała część gmachu była wykorzystywana przez kilka różnych instytucji.

Po wybuchu drugiej wojny światowej podjęto decyzję o całkowitej przebudowie zamku i przekształceniu na rezydencję Hitlera. Prac remontowych nigdy jednak nie ukończono. W lutym 1945 roku poznański zamek został zdobyty przez Armię Czerwoną.

W 1948 roku w historycznych wnętrzach zaczęły funkcjonować biura władz miasta. W 1962 roku w zamku powstał Pałac Kultury, który następnie stał się użytkownikiem niemal całego obiektu. W ostatnich latach zabytkową posiadłość poddano gruntownej rewitalizacji, natomiast w 2012 roku ukończono modernizację reprezentacyjnej części gmachu. Zamek zyskał nowoczesną Salę Wystaw oraz kameralne Kino Pałacowe.

Obecnie gospodarzem obiektu jest Centrum Kultury Zamek, jedna z większych instytucji kulturalnych w kraju. W cesarskich komnatach swoje siedziby mają też Teatr Animacji, Centrum Sztuki Dziecka oraz Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Poznań i okolica

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...