Dodany: 2017-06-06

Dolina Pilicy

Pilica jest jedną z najciekawszych i najbardziej malowniczych rzek centralnej Polski. To najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły, a zarazem ósma najdłuższa rzeka w Polsce - jej długość wynosi ponad 325 kilometrów, choć w niektórych publikacjach możemy znaleźć wartość o 6 kilometrów niższą.

Rzeka swoje źródło ma w okolicach miasta Pilica w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i przepływa przez Wyżynę Przedborską, Wzniesienia Południowomazowieckie oraz Nizinę Środkowomazowiecką. W trakcie swego biegu Pilica często zmienia kierunek, głębokość oraz szerokość zarówno koryta, jak i doliny. Na przestrzeni lat meandrujące po dnie pradoliny koryto rzeczne wytworzyło różnej wielkości zakola, które niekiedy zakręcają nawet o 180 stopni. W ten sposób powstało wiele starorzeczy oraz wysp różnej wielkości, pokrytych bogatą roślinnością.

Na Pilicy wyznaczono szlak kajakowy, cieszący się bardzo dużą popularnością wśród amatorów tej formy aktywności. Co więcej, dzięki wydajności źródeł, wiosną rzeka jest dostępna niemal już od miejscowości Pilica, natomiast od Żarnowca właściwie przez cały rok. Rozpoczynająca się w tym miejscu trasa spływu ma długość 307 kilometrów. Co prawda, górna część szlaku jest trudna do pokonania, ale mniej więcej na wysokości wsi Maluszyn kończą się uciążliwe przeszkody rzeczne.

Szlak Pilicy cechują wysokie walory przyrodnicze i krajobrazowe. Na trasie znajdziemy także szereg atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia, takich jak Skansen Rzeki Pilicy czy rezerwat przyrody Niebieskie Źródła. Skansen Rzeki Pilicy, powstający od 2000 roku i będący pierwszym w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece, działa przede wszystkim na rzecz dokumentowania, przybliżania i propagowania tradycji wodniackich na Pilicy. Z kolei rezerwat Niebieskie Źródła, leżący w dolinie Pilicy, utworzono w celu ochrony malowniczych źródeł krasowych o wyjątkowym, błękitno-zielonym zabarwieniu oraz zachowania ostoi licznych gatunków ptaków.

Dolina Pilicy wyróżnia się bogatą i stale rozwijającą się infrastrukturą turystyczną, związaną jednak nie tylko z turystyką wodną, ale także pieszą czy rowerową. Ponadto, na rozciągającym się na długości 17 kilometrów Zalewie Sulejowskim, powstałym w wyniku przegrodzeniu Pilicy w okolicy miejscowości Smardzewice, panują wyśmienite warunki do uprawiania żeglarstwa czy windsurfingu zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych adeptów tych sportów.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Białobrzegi i okolica

Dolina Pilicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-08-15
Zamek w Liwie

Zamek w Liwie

Zamek w Liwie, małej miejscowości leżącej na pograniczu historycznych dzielnic Podlasia i Mazowsza, powstał w pierwszej połowie XV wieku. Warownię wzniesiono na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego, który powierzył to zadanie mistrzowi murarskiemu Niclosowi.

Zamek zbudowano na lewym ...

Dodany: 2017-08-08
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Jego założycielem był Józef Sołtan, biskup smoleński, a od 1507 roku metropolita kijowski.

Monaster został ufundowany ...

Dodany: 2017-08-01
Stadion Miejski w Białymstoku

Stadion Miejski w Białymstoku

Choć Stadion Miejski w Białymstoku został oddany do użytku w 2014 roku, jego historia sięga jeszcze lat 70. ubiegłego stulecia. W 1971 roku zakończono bowiem budowę Stadionu Gwardii, na którego trybunach mogło zasiąść 15 tysięcy osób. Jednak już po dwóch latach podjęto decyzję o modernizacji obiektu ...

Dodany: 2017-07-25
Rynek w Tykocinie

Rynek w Tykocinie

Tykocin to niewielkie miasto w województwie podlaskim, leżące około 30 kilometrów od Białegostoku, w malowniczej Kotlinie Biebrzańskiej, nad rzeką Narwią. Tykocin nie bez powodu często określany jest mianem Wrót Podlasia - miasto jest nie tylko jednym z najstarszych, ale też najpiękniejszych ośrodków ...

Dodany: 2017-07-18