Dolina Wisły w okolicach Kazimierza Dolnego

Góra Trzech Krzyży w Parchatce, miejscowości leżącej kilka kilometrów od Kazimierza Dolnego, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w okolicy. Historia stojących tu krzyży jest niezwykle interesująca i wiąże się ze słynną księżną Izabelą Czartoryską.

Około 200 lat temu księżna Izabela Czartoryska stworzyła w Parchatce samotnię, w której powstał również romantyczny ogród. Czartoryscy chętnie organizowali tu sielankowe wyprawy, pikniki oraz zabawy, na które zjeżdżał cały dwór książęcy.

Dopełnieniem krajobrazu Parchatki były trzy krzyże, usytuowane na wzniesieniu. Księżna wystawiła je na pamiątkę śmierci swojej wychowanicy Zofii z Matuszewiczów Kickiej. Po wyjściu za mąż Zofia urodziła swoje pierwsze dziecko, które zmarło już kilka miesięcy po porodzie. Niestety, gdy Zofia ponownie zaszła w ciążę, przy porodzie doszło do poważnych komplikacji. Nie przeżyło ani drugie dziecko Zofii, ani ona sama.

W hołdzie swojej ulubienicy oraz jej zmarłych dzieci księżna Czartoryska wzniosła na wzgórzu w Parchatce trzy krzyże. Nie przetrwały one do naszych czasów, podobnie jak zatarła się pamięć o osobie, której były dedykowane. Jesienią 2006 roku krzyże wróciły jednak na swoje dawne historyczne miejsce. Architektoniczny projekt krzyży został wykonany przez profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego z Politechniki Warszawskiej.

Obecnie Góra Trzech Krzyży w Parchatce jest częstym celem wycieczek. Na wzgórzu znajduje się również punkt widokowy, z którego roztacza się widok na dolinę Wisły.

Przeprawa promowa łączy wiślane brzegi między miejscowością Bochotnica a Nasiłowem. Przeprawa ta skraca nie tylko drogę między Kazimierzem Dolnym a Janowcem, ale również na trasie Lublin–Nałęczów–Radom (z ominięciem Puław).

Przeprawy promem odbywają się codziennie (od 1 maja do 30 października) od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00–20.00, w soboty i niedziele: 8.00–21.00. Istnieje także możliwość przeprawy w innych godzinach, po wcześniejszym uzgodnieniu.
Przeprawa trwa około 5 minut.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kazimierz Dolny i okolica

Dolina Wisły w okolicach Kazimierza Dolnego - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...