Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Dolina Wisły w okolicach Kazimierza Dolnego

Góra Trzech Krzyży w Parchatce, miejscowości leżącej kilka kilometrów od Kazimierza Dolnego, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w okolicy. Historia stojących tu krzyży jest niezwykle interesująca i wiąże się ze słynną księżną Izabelą Czartoryską.

Około 200 lat temu księżna Izabela Czartoryska stworzyła w Parchatce samotnię, w której powstał również romantyczny ogród. Czartoryscy chętnie organizowali tu sielankowe wyprawy, pikniki oraz zabawy, na które zjeżdżał cały dwór książęcy.

Dopełnieniem krajobrazu Parchatki były trzy krzyże, usytuowane na wzniesieniu. Księżna wystawiła je na pamiątkę śmierci swojej wychowanicy Zofii z Matuszewiczów Kickiej. Po wyjściu za mąż Zofia urodziła swoje pierwsze dziecko, które zmarło już kilka miesięcy po porodzie. Niestety, gdy Zofia ponownie zaszła w ciążę, przy porodzie doszło do poważnych komplikacji. Nie przeżyło ani drugie dziecko Zofii, ani ona sama.

W hołdzie swojej ulubienicy oraz jej zmarłych dzieci księżna Czartoryska wzniosła na wzgórzu w Parchatce trzy krzyże. Nie przetrwały one do naszych czasów, podobnie jak zatarła się pamięć o osobie, której były dedykowane. Jesienią 2006 roku krzyże wróciły jednak na swoje dawne historyczne miejsce. Architektoniczny projekt krzyży został wykonany przez profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego z Politechniki Warszawskiej.

Obecnie Góra Trzech Krzyży w Parchatce jest częstym celem wycieczek. Na wzgórzu znajduje się również punkt widokowy, z którego roztacza się widok na dolinę Wisły.

Przeprawa promowa łączy wiślane brzegi między miejscowością Bochotnica a Nasiłowem. Przeprawa ta skraca nie tylko drogę między Kazimierzem Dolnym a Janowcem, ale również na trasie Lublin–Nałęczów–Radom (z ominięciem Puław).

Przeprawy promem odbywają się codziennie (od 1 maja do 30 października) od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00–20.00, w soboty i niedziele: 8.00–21.00. Istnieje także możliwość przeprawy w innych godzinach, po wcześniejszym uzgodnieniu.
Przeprawa trwa około 5 minut.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kazimierz Dolny i okolica

Dolina Wisły w okolicach Kazimierza Dolnego - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *



Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...