Dodany: 2016-04-05

Dolina Wisły w okolicach Kazimierza Dolnego

Góra Trzech Krzyży w Parchatce, miejscowości leżącej kilka kilometrów od Kazimierza Dolnego, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w okolicy. Historia stojących tu krzyży jest niezwykle interesująca i wiąże się ze słynną księżną Izabelą Czartoryską.

Około 200 lat temu księżna Izabela Czartoryska stworzyła w Parchatce samotnię, w której powstał również romantyczny ogród. Czartoryscy chętnie organizowali tu sielankowe wyprawy, pikniki oraz zabawy, na które zjeżdżał cały dwór książęcy.

Dopełnieniem krajobrazu Parchatki były trzy krzyże, usytuowane na wzniesieniu. Księżna wystawiła je na pamiątkę śmierci swojej wychowanicy Zofii z Matuszewiczów Kickiej. Po wyjściu za mąż Zofia urodziła swoje pierwsze dziecko, które zmarło już kilka miesięcy po porodzie. Niestety, gdy Zofia ponownie zaszła w ciążę, przy porodzie doszło do poważnych komplikacji. Nie przeżyło ani drugie dziecko Zofii, ani ona sama.

W hołdzie swojej ulubienicy oraz jej zmarłych dzieci księżna Czartoryska wzniosła na wzgórzu w Parchatce trzy krzyże. Nie przetrwały one do naszych czasów, podobnie jak zatarła się pamięć o osobie, której były dedykowane. Jesienią 2006 roku krzyże wróciły jednak na swoje dawne historyczne miejsce. Architektoniczny projekt krzyży został wykonany przez profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego z Politechniki Warszawskiej.

Obecnie Góra Trzech Krzyży w Parchatce jest częstym celem wycieczek. Na wzgórzu znajduje się również punkt widokowy, z którego roztacza się widok na dolinę Wisły.

Przeprawa promowa łączy wiślane brzegi między miejscowością Bochotnica a Nasiłowem. Przeprawa ta skraca nie tylko drogę między Kazimierzem Dolnym a Janowcem, ale również na trasie Lublin–Nałęczów–Radom (z ominięciem Puław).

Przeprawy promem odbywają się codziennie (od 1 maja do 30 października) od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00–20.00, w soboty i niedziele: 8.00–21.00. Istnieje także możliwość przeprawy w innych godzinach, po wcześniejszym uzgodnieniu.
Przeprawa trwa około 5 minut.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kazimierz Dolny i okolica

Dolina Wisły w okolicach Kazimierza Dolnego - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kameduł