Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej jest swoistym centrum kulturalnym tej niewielkiej, leżącej na Podhalu wsi. Jednak bukowiński Dom Ludowy wyróżnia się na tle pozostałych obiektów tego typu, których, jak wiadomo, w podhalańskich miejscowościach nie brakuje.

Pomysłodawcą stworzenia placówki kulturalnej w Bukowinie Tatrzańskiej był Franciszek Ćwiżewicz, kierownik miejscowej szkoły. Niemniej już okoliczności w jakich zdecydowano o jej powstaniu i podjęto zmierzające ku temu działania, były bez wątpienia wyjątkowe.

W 1924 roku członkowie Komitetu Budowy Domu Ludowego, wspólnie ze skupionymi wokół niego osobami, wystosowali odezwę, przepełnioną z jednej strony goryczą po zakończonej trwającej 123 lata niewoli, ale z drugiej ogromną nadzieją, motywującą do stworzenia i ochrony Domu Ludowego na granicy Polski – najpotężniejszej, obok Kościoła i szkoły – twierdzy.

Budowa Domu Ludowego trwała do 1932 roku, a jej ukończenie było możliwe nie tylko dzięki datkom pieniężnym, ale także niezłomności mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej, którzy regularnie dostarczali niezbędne materiały. Byli też tacy, którzy oddawali pod zastaw hipoteczny całą swą ojcowiznę, by otrzymać pożyczkę, następnie przeznaczoną na budowę.

Właśnie w ten sposób w Bukowinie Tatrzańskiej powstał Dom Ludowy, który również dla współczesnych mieszkańców jest prawdziwą kulturalną ostoją. Warto też wspomnieć, że obiekt jest jedną z największych w Polsce budowli drewnianych.

Funkcjonujące w Domu Ludowym Bukowiańskie Centrum Kultury jest organizatorem wielu wydarzeń o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim, takich jak Sabałowe Bajania, Góralski Karnawał czy Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Do najciekawszych obszarów działalności Centrum należy także Szkoła Ginących Zawodów, w której podczas warsztatów, dzieci, młodzież czy turyści mogą odkryć tajniki ceramiki, malarstwa na szkle, snycerki oraz szeroko pojętej sztuki ludowej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bukowina Tatrzańska i okolica

Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (9