Dodany: 2015-06-04

Drewniany kościół w Kampinosie

Kampinos to niewielka miejscowość leżąca niespełna 50 kilometrów od Warszawy. Jedną z największych atrakcji Kampinosu jest drewniany kościół. Obecną świątynię wzniesiono w latach 1773-1782 z drewna sosnowego w stylu polskiego baroku.

Budowę kościoła rozpoczęto z inicjatywy księdza Forseta, natomiast ukończono dzięki staraniom księdza Żegockiego. Jeszcze w XVIII wieku świątynia została konsekrowana. W kolejnym stuleciu, za sprawą księdza Smoleńskiego, powstał wystrój kościoła.

Świątynia jest siedzibą Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kampinosie. Choć jej dzieje nie są dokładnie znane, za początki parafii uznaje się 1377 rok, kiedy to została ona erygowana. Do 1975 roku parafia obejmowała 17 miejscowości.

Drewniany kościół w Kampinosie usytuowany jest na skraju Puszczy Kampinoskiej, której obszar w większości zajmuje Kampinoski Park Narodowy. Przez Puszczę Kampinoską przebiega wiele szlaków pieszych i rowerowych oraz ścieżki edukacyjne.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kampinos i okolica

Drewniany kościół w Kampinosie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10