Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku to nowoczesna instytucja kultury, która prowadzi działalność od 2008 roku. Jej najważniejszą misją jest utrwalanie pamięci o największym sukcesie obywatelskim, jakim było zwycięstwo „Solidarności”, a także promowanie takich wartości, jak solidarność, wspólne dobro, współpraca i integracja.

Pomysł utworzenia Muzeum Solidarności narodził się pod koniec ubiegłego stulecia. W listopadzie 2007 roku miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja Centrum Solidarności powołały instytucję kultury Europejskie Centrum Solidarności.

Podpisanie aktu erekcyjnego miało miejsce 31 sierpnia 2005 roku, a dwa lata później, w 2007 roku, rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji budynku ECS, do którego przystąpiło 58 zespołów architektonicznych z całego świata. W maju 2011 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności, a pierwszą kielnię cementu położył prezydent Bronisław Komorowski.

Nową siedzibę instytucji, znajdującą się przy placu Solidarności w Gdańsku, otwarto 31 sierpnia 2014 roku. Jednak Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko muzeum upamiętniające rewolucję „Solidarności” i upadek komunizmu w Europie, ale także prężny ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum oraz biblioteka.

Działalność instytucji obejmuje również realizację projektów edukacyjnych, organizację konferencji i wykładów, wydawanie książek i gromadzenie archiwaliów. Jej sercem jest wystawa stała, dedykowana historii „Solidarności” i innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W budynku ECS swoją siedzibę ma ponadto 10 różnych organizacji pozarządowych.

W obiekcie znajduje się też ogród zimowy, stworzony z myślą o aktywności artystycznej, spotkaniach i wypoczynku, oraz taras widokowy na dachu, otwarty od wiosny do jesieni, z którego rozciąga się piękna panorama terenów postoczniowych oraz Starego Miasta.

W 2016 roku Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, jako pierwsza placówka w Polsce, otrzymało Nagrodę Muzealną Rady Europy. W ten sposób honorowane są muzea, których działalność jest szczególnie istotna dla dziedzictwa i tożsamości kontynentu.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gdańsk i okolica

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...