Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku to nowoczesna instytucja kultury, która prowadzi działalność od 2008 roku. Jej najważniejszą misją jest utrwalanie pamięci o największym sukcesie obywatelskim, jakim było zwycięstwo „Solidarności”, a także promowanie takich wartości, jak solidarność, wspólne dobro, współpraca i integracja.

Pomysł utworzenia Muzeum Solidarności narodził się pod koniec ubiegłego stulecia. W listopadzie 2007 roku miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja Centrum Solidarności powołały instytucję kultury Europejskie Centrum Solidarności.

Podpisanie aktu erekcyjnego miało miejsce 31 sierpnia 2005 roku, a dwa lata później, w 2007 roku, rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji budynku ECS, do którego przystąpiło 58 zespołów architektonicznych z całego świata. W maju 2011 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności, a pierwszą kielnię cementu położył prezydent Bronisław Komorowski.

Nową siedzibę instytucji, znajdującą się przy placu Solidarności w Gdańsku, otwarto 31 sierpnia 2014 roku. Jednak Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko muzeum upamiętniające rewolucję „Solidarności” i upadek komunizmu w Europie, ale także prężny ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum oraz biblioteka.

Działalność instytucji obejmuje również realizację projektów edukacyjnych, organizację konferencji i wykładów, wydawanie książek i gromadzenie archiwaliów. Jej sercem jest wystawa stała, dedykowana historii „Solidarności” i innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W budynku ECS swoją siedzibę ma ponadto 10 różnych organizacji pozarządowych.

W obiekcie znajduje się też ogród zimowy, stworzony z myślą o aktywności artystycznej, spotkaniach i wypoczynku, oraz taras widokowy na dachu, otwarty od wiosny do jesieni, z którego rozciąga się piękna panorama terenów postoczniowych oraz Starego Miasta.

W 2016 roku Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, jako pierwsza placówka w Polsce, otrzymało Nagrodę Muzealną Rady Europy. W ten sposób honorowane są muzea, których działalność jest szczególnie istotna dla dziedzictwa i tożsamości kontynentu.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gdańsk i okolica

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...