Dodany: 2016-04-26

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku to nowoczesna instytucja kultury, która prowadzi działalność od 2008 roku. Jej najważniejszą misją jest utrwalanie pamięci o największym sukcesie obywatelskim, jakim było zwycięstwo „Solidarności”, a także promowanie takich wartości, jak solidarność, wspólne dobro, współpraca i integracja.

Pomysł utworzenia Muzeum Solidarności narodził się pod koniec ubiegłego stulecia. W listopadzie 2007 roku miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja Centrum Solidarności powołały instytucję kultury Europejskie Centrum Solidarności.

Podpisanie aktu erekcyjnego miało miejsce 31 sierpnia 2005 roku, a dwa lata później, w 2007 roku, rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji budynku ECS, do którego przystąpiło 58 zespołów architektonicznych z całego świata. W maju 2011 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności, a pierwszą kielnię cementu położył prezydent Bronisław Komorowski.

Nową siedzibę instytucji, znajdującą się przy placu Solidarności w Gdańsku, otwarto 31 sierpnia 2014 roku. Jednak Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko muzeum upamiętniające rewolucję „Solidarności” i upadek komunizmu w Europie, ale także prężny ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum oraz biblioteka.

Działalność instytucji obejmuje również realizację projektów edukacyjnych, organizację konferencji i wykładów, wydawanie książek i gromadzenie archiwaliów. Jej sercem jest wystawa stała, dedykowana historii „Solidarności” i innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W budynku ECS swoją siedzibę ma ponadto 10 różnych organizacji pozarządowych.

W obiekcie znajduje się też ogród zimowy, stworzony z myślą o aktywności artystycznej, spotkaniach i wypoczynku, oraz taras widokowy na dachu, otwarty od wiosny do jesieni, z którego rozciąga się piękna panorama terenów postoczniowych oraz Starego Miasta.

W 2016 roku Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, jako pierwsza placówka w Polsce, otrzymało Nagrodę Muzealną Rady Europy. W ten sposób honorowane są muzea, których działalność jest szczególnie istotna dla dziedzictwa i tożsamości kontynentu.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gdańsk i okolica

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: