Główne Miasto i Wyspa Spichrzów w Gdańsku

Główne Miasto w Gdańsku jest bez wątpienia wizytówką stolicy Trójmiasta. To właśnie w tej części Gdańska znajduje się większość jego najważniejszych oraz najcenniejszych zabytków, przez co jest ona powszechnie postrzegana jako turystyczne centrum miasta.

Wśród najciekawszych obiektów, leżących w granicach Głównego Miasta, wymienia się przede wszystkim gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta z dominującą nad Drogą Królewską 83-metrową wieżą, Dwór Artusa, czyli dawne miejsce spotkań kupców i patrycjuszy, a ponadto Fontannę Neptuna z XVII wieku, Wielką Zbrojownię, Katownię z Wieżą Więzienną wzniesioną w XIV wieku i Halę Targową przy Placu Dominikańskim.

Główne Miasto w Gdańsku słynie również z imponujących zabytków sakralnych, w tym Bazyliki Mariackiej, uznawanej za największy ceglany kościół na świecie, oraz pięknych historycznych kamienic, takich jak Złota Kamienica, Dom Uphagena i Długi Targ 20.

Nie sposób też nie wspomnieć o bramach miejskich oraz wodnych, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Gdańska. Do najciekawszych należą renesansowa Brama Wyżynna z XVI wieku, która rozpoczyna Drogę Królewską, Brama Złota z XVII wieku, Brama Mariacka, Brama św. Ducha i Żuraw - dźwig portowy z 1444 roku wraz z bramą wodną, wychodzącą w kierunku Motławy i Długiego Pobrzeża.

Od wschodu Główne Miasto posiada połączenie z Wyspą Spichrzów, która powstała w 1576 roku, po przekopaniu kanału Nowej Motławy. Od XIII wieku znajdowała się tu dzielnica przemysłowa z licznymi spichlerzami, a około 1330 roku powstały w niej także pierwsze spichlerze Głównego Miasta, folwark miejski, rzeźnia, Dwór Popielny i składy. W XVI wieku na dzisiejszej Wyspie Spichrzów istniało już około 340 spichlerzy.

Spichlerze, czyli duże, przestronne i wielopiętrowe magazyny, położone były nad brzegami rzek i posiadały drewniane pomosty służące do załadunku lub wyładunku towarów. Spichlerze nie posiadały numerów, ale nazwy, często nawiązujące do dalekich krain oraz ich mieszkańców. Podobno można było tu spotkać takie spichlerze, jak Holandia, Jerozolima, Węgier czy Turek. Do rzadkości miały nie należeć też odniesienia do egzotycznej fauny i flory, przez co spichlerze nosiły również nazwy: Słoń, Wieloryb, Biały Niedźwiedź, Drzewo Kawowe, Żółty Lew, Trzy Cytryny, Drzewo Palmowe i Pelikan.

Wykopanie kanału oraz utworzenie wyspy, którego dokonano w 1576 roku, ułatwiało ochronę przed częstymi wówczas kradzieżami. Wprowadzono zakaz przebywania na wyspie nocą, a ewentualnych śmiałków miały odstraszać spuszczane watahy psów. Co ciekawe, tym, którzy mimo wszystko dopuścili się rabunku , groziła nawet kara śmierci.

W 1914 roku na Wyspie Spichrzów znajdowało się blisko 300 budynków, z których około 120 wciąż pełniło funkcję magazynów. W 1945 roku wyspa została jednak niemal całkowicie zniszczona w wyniku działań wojennych i przez wkraczającą do miasta Armię Czerwoną. Najważniejszym ocalałym zabytkiem są Stągwie Mleczne, powstałe w latach 1517-1519, które podczas ostrzału zostały w dużej części zburzone i spalone.

Do dnia dzisiejszego odbudowano jedynie kilkanaście budynków nad Motławą. W środkowej części wyspy powstał także kwartał nowych budynków, utrzymanych w stylu przedwojennych zabytkowych kamienic. W południowej części wyspy, przez którą przebiega Podwale Przedmiejskie, realizowanych jest kilka inwestycji mieszkaniowych.

Z kolei tereny w północnej części wyspy, która przez dekady pozostawała w prawie niezmienionej formie, w ciągu kilku najbliższych lat mają zostać zagospodarowane i zyskać zupełnie nowe oblicze. Na północnym cyplu Wyspy Spichrzów mają powstać hotel, mieszkania, parking podziemny, restauracje, punkty handlowe, biura oraz plac miejski. Inwestycja na Wyspie Spichrzów ma w sumie kosztować 400 milionów złotych.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gdańsk i okolica

Główne Miasto i Wyspa Spichrzów w Gdańsku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...