Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce
Dodany: 2014-10-27

Golgota Wschodu w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, niewielkiej świętokrzyskiej wsi, nie jest klasyczną sakralną atrakcją turystyczną. To wyjątkowe miejsce, które zaprasza nas na niecodzienną lekcję historii.

Na terenie kompleksu, powstałego w latach 80. ubiegłego wieku, znajduje się Kościół Bolesnej Królowej Polski, którego wnętrze zachwyci miłośników architektury, Dom Jana Pawła II, zwany też Domem Pielgrzyma, Grota Lourdzka, Droga Krzyżowa i Pomnik Katastrofy Smoleńskiej. Ale najwięcej emocji, ze względu na wspomnianą wartość historyczną, zazwyczaj wzbudza Golgota Wschodu.

Nazwa tego niepozornego budynku, mogącego przypominać ruiny średniowiecznego zamku, nie jest przypadkowa. Odwołanie do męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu ma przypominać zarówno o cierpieniu, jak i poświęceniu milionów Polaków, którzy stracili życie w obronie ojczyzny.

Wnętrze Golgoty Wschodu tworzy kilkanaście komnat, kaplic i mniejszych pomieszczeń, w których prezentowane są kameralne wystawy, upamiętniające najważniejsze, choć tragiczne, wydarzenia z dziejów naszego kraju.

Zdecydowana większość ekspozycji utrzymana jest w tematyce drugiej wojny światowej, natomiast pozostałe traktują między innymi o walce z ustrojem komunistycznym, katastrofie w śląskiej kopalni Wujek czy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Zwiedzając miejsce tak intensywnie nasycone historią, trudno pozostać obojętnym. By uporządkować kłębiące się myśli i odczucia, najlepiej wybrać się na szczyt budowli, skąd rozciąga się fantastyczna panorama okolicy, którą podziwiać możemy także oglądając Golgotę Wschodu filmowaną z drona. Doskonałą przeciwwagą będzie również wizyta w utworzonym w sąsiedztwie mini ZOO.

Czas spędzony w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie warto przeznaczyć też na bliższe poznanie innych obiektów, posiadających już typowo sakralny charakter. Jednak bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie Golgota Wschodu, w bezpośredni sposób eksponująca martyrologię narodu polskiego, wywrze na nas największe wrażenie.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kałków i okolica

Golgota Wschodu w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim i siedziba gminy o tej samej nazwie, leżąca około 100 kilometrów od Warszawy i Białegostoku. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie gminy jest Pałac Ossolińskich w Sterdyni, pięknie usytuowany w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku ...

Dodany: 2017-10-03
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie, usytuowany około 10 kilometrów od Przemyśla w województwie podkarpackim, w pobliżu przeprawy przez San, jest jednym z najpiękniejszych zabytków polskiego renesansu. Budowę zamku rozpoczęto pod koniec XVI wieku, a jego pierwszym właścicielem był Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski ...

Dodany: 2017-09-26
Dolina Narwi

Dolina Narwi

Niezwykła, magiczna, zachwycająca. Tak najczęściej opisywana jest Dolina Narwi - kraina, leżąca w granicach województwa podlaskiego, przez wielu uznawana za ewenement przyrodniczy na skalę światową, a ponadto określana mianem polskiej Amazonii.

Dolina Narwi została ukształtowana przez rzekę Narew ...

Dodany: 2017-09-19
Rynek w Sandomierzu