Dodany: 2014-10-27

Golgota Wschodu w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, niewielkiej świętokrzyskiej wsi, nie jest klasyczną sakralną atrakcją turystyczną. To wyjątkowe miejsce, które zaprasza nas na niecodzienną lekcję historii.

Na terenie kompleksu, powstałego w latach 80. ubiegłego wieku, znajduje się Kościół Bolesnej Królowej Polski, którego wnętrze zachwyci miłośników architektury, Dom Jana Pawła II, zwany też Domem Pielgrzyma, Grota Lourdzka, Droga Krzyżowa i Pomnik Katastrofy Smoleńskiej. Ale najwięcej emocji, ze względu na wspomnianą wartość historyczną, zazwyczaj wzbudza Golgota Wschodu.

Nazwa tego niepozornego budynku, mogącego przypominać ruiny średniowiecznego zamku, nie jest przypadkowa. Odwołanie do męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu ma przypominać zarówno o cierpieniu, jak i poświęceniu milionów Polaków, którzy stracili życie w obronie ojczyzny.

Wnętrze Golgoty Wschodu tworzy kilkanaście komnat, kaplic i mniejszych pomieszczeń, w których prezentowane są kameralne wystawy, upamiętniające najważniejsze, choć tragiczne, wydarzenia z dziejów naszego kraju.

Zdecydowana większość ekspozycji utrzymana jest w tematyce drugiej wojny światowej, natomiast pozostałe traktują między innymi o walce z ustrojem komunistycznym, katastrofie w śląskiej kopalni Wujek czy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Zwiedzając miejsce tak intensywnie nasycone historią, trudno pozostać obojętnym. By uporządkować kłębiące się myśli i odczucia, najlepiej wybrać się na szczyt budowli, skąd rozciąga się fantastyczna panorama okolicy, którą podziwiać możemy także oglądając Golgotę Wschodu filmowaną z drona. Doskonałą przeciwwagą będzie również wizyta w utworzonym w sąsiedztwie mini ZOO.

Czas spędzony w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie warto przeznaczyć też na bliższe poznanie innych obiektów, posiadających już typowo sakralny charakter. Jednak bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie Golgota Wschodu, w bezpośredni sposób eksponująca martyrologię narodu polskiego, wywrze na nas największe wrażenie.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kałków i okolica

Golgota Wschodu w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-08-15
Zamek w Liwie

Zamek w Liwie

Zamek w Liwie, małej miejscowości leżącej na pograniczu historycznych dzielnic Podlasia i Mazowsza, powstał w pierwszej połowie XV wieku. Warownię wzniesiono na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego, który powierzył to zadanie mistrzowi murarskiemu Niclosowi.

Zamek zbudowano na lewym ...

Dodany: 2017-08-08
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Jego założycielem był Józef Sołtan, biskup smoleński, a od 1507 roku metropolita kijowski.

Monaster został ufundowany ...

Dodany: 2017-08-01
Stadion Miejski w Białymstoku

Stadion Miejski w Białymstoku

Choć Stadion Miejski w Białymstoku został oddany do użytku w 2014 roku, jego historia sięga jeszcze lat 70. ubiegłego stulecia. W 1971 roku zakończono bowiem budowę Stadionu Gwardii, na którego trybunach mogło zasiąść 15 tysięcy osób. Jednak już po dwóch latach podjęto decyzję o modernizacji obiektu ...

Dodany: 2017-07-25
Rynek w Tykocinie

Rynek w Tykocinie

Tykocin to niewielkie miasto w województwie podlaskim, leżące około 30 kilometrów od Białegostoku, w malowniczej Kotlinie Biebrzańskiej, nad rzeką Narwią. Tykocin nie bez powodu często określany jest mianem Wrót Podlasia - miasto jest nie tylko jednym z najstarszych, ale też najpiękniejszych ośrodków ...