Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Golgota Wschodu w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, niewielkiej świętokrzyskiej wsi, nie jest klasyczną sakralną atrakcją turystyczną. To wyjątkowe miejsce, które zaprasza nas na niecodzienną lekcję historii.

Na terenie kompleksu, powstałego w latach 80. ubiegłego wieku, znajduje się Kościół Bolesnej Królowej Polski, którego wnętrze zachwyci miłośników architektury, Dom Jana Pawła II, zwany też Domem Pielgrzyma, Grota Lourdzka, Droga Krzyżowa i Pomnik Katastrofy Smoleńskiej. Ale najwięcej emocji, ze względu na wspomnianą wartość historyczną, zazwyczaj wzbudza Golgota Wschodu.

Nazwa tego niepozornego budynku, mogącego przypominać ruiny średniowiecznego zamku, nie jest przypadkowa. Odwołanie do męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu ma przypominać zarówno o cierpieniu, jak i poświęceniu milionów Polaków, którzy stracili życie w obronie ojczyzny.

Wnętrze Golgoty Wschodu tworzy kilkanaście komnat, kaplic i mniejszych pomieszczeń, w których prezentowane są kameralne wystawy, upamiętniające najważniejsze, choć tragiczne, wydarzenia z dziejów naszego kraju.

Zdecydowana większość ekspozycji utrzymana jest w tematyce drugiej wojny światowej, natomiast pozostałe traktują między innymi o walce z ustrojem komunistycznym, katastrofie w śląskiej kopalni Wujek czy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Zwiedzając miejsce tak intensywnie nasycone historią, trudno pozostać obojętnym. By uporządkować kłębiące się myśli i odczucia, najlepiej wybrać się na szczyt budowli, skąd rozciąga się fantastyczna panorama okolicy, którą podziwiać możemy także oglądając Golgotę Wschodu filmowaną z drona. Doskonałą przeciwwagą będzie również wizyta w utworzonym w sąsiedztwie mini ZOO.

Czas spędzony w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie warto przeznaczyć też na bliższe poznanie innych obiektów, posiadających już typowo sakralny charakter. Jednak bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie Golgota Wschodu, w bezpośredni sposób eksponująca martyrologię narodu polskiego, wywrze na nas największe wrażenie.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kałków i okolica

Golgota Wschodu w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do