Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Golgota Wschodu w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, niewielkiej świętokrzyskiej wsi, nie jest klasyczną sakralną atrakcją turystyczną. To wyjątkowe miejsce, które zaprasza nas na niecodzienną lekcję historii.

Na terenie kompleksu, powstałego w latach 80. ubiegłego wieku, znajduje się Kościół Bolesnej Królowej Polski, którego wnętrze zachwyci miłośników architektury, Dom Jana Pawła II, zwany też Domem Pielgrzyma, Grota Lourdzka, Droga Krzyżowa i Pomnik Katastrofy Smoleńskiej. Ale najwięcej emocji, ze względu na wspomnianą wartość historyczną, zazwyczaj wzbudza Golgota Wschodu.

Nazwa tego niepozornego budynku, mogącego przypominać ruiny średniowiecznego zamku, nie jest przypadkowa. Odwołanie do męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu ma przypominać zarówno o cierpieniu, jak i poświęceniu milionów Polaków, którzy stracili życie w obronie ojczyzny.

Wnętrze Golgoty Wschodu tworzy kilkanaście komnat, kaplic i mniejszych pomieszczeń, w których prezentowane są kameralne wystawy, upamiętniające najważniejsze, choć tragiczne, wydarzenia z dziejów naszego kraju.

Zdecydowana większość ekspozycji utrzymana jest w tematyce drugiej wojny światowej, natomiast pozostałe traktują między innymi o walce z ustrojem komunistycznym, katastrofie w śląskiej kopalni Wujek czy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Zwiedzając miejsce tak intensywnie nasycone historią, trudno pozostać obojętnym. By uporządkować kłębiące się myśli i odczucia, najlepiej wybrać się na szczyt budowli, skąd rozciąga się fantastyczna panorama okolicy, którą podziwiać możemy także oglądając Golgotę Wschodu filmowaną z drona. Doskonałą przeciwwagą będzie również wizyta w utworzonym w sąsiedztwie mini ZOO.

Czas spędzony w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie warto przeznaczyć też na bliższe poznanie innych obiektów, posiadających już typowo sakralny charakter. Jednak bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie Golgota Wschodu, w bezpośredni sposób eksponująca martyrologię narodu polskiego, wywrze na nas największe wrażenie.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kałków i okolica

Golgota Wschodu w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...