Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

INEA Stadion w Poznaniu

INEA Stadion w Poznaniu był jedną z aren Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które w 2012 roku odbywały się w Polsce i Ukrainie. Jednak poznański kompleks może poszczycić się znacznie dłuższą, a zarazem bardzo ciekawą historią, sięgającą aż 1968 roku.

Stadion w stolicy Wielkopolski powstawał w sumie 12 lat. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto właśnie w 1968 roku, natomiast uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce w 1980 roku. Inauguracyjnym spotkaniem na nowym stadionie był mecz Lecha Poznań z Motorem Lublin, rozegrany 23 sierpnia 1980 roku i zakończony wynikiem 1:1.

Kolejny ważny, by nie powiedzieć przełomowy, moment w historii kompleksu nastąpił już kilka lat później. W 1986 roku przy stadionie stanęły oryginalne 56-metrowe jupitery, które niemal natychmiast stały się nieodłącznym elementem krajobrazu Poznania. Jupitery wykorzystano po raz pierwszy 15 października 1986 roku podczas meczu eliminacyjnego do mistrzostw Europy między Polską a Grecją, który obejrzało około 30 tysięcy kibiców.

W 2004 roku na stadionie rozpoczęto szeroko zakrojone prace modernizacyjne: powstała czwarta, zamykająca obiekt trybuna, wymieniono trzy pozostałe trybuny, a płytę główną wyposażono w system podgrzewania. Modernizacja obiektu zakończyła się w 2010 roku. Co ciekawe, pierwszym wydarzeniem na nowo otwartym stadionie nie był mecz piłkarski, a koncert Stinga, który 20 września 2010 roku obejrzało około 30 tysięcy widzów.

Od połowy czerwca 2013 roku poznański kompleks nosi nazwę INEA Stadion. Przy obiekcie funkcjonuje specjalna Strefa Sportu, którą tworzy sześć boisk do piłki nożnej, siatkówki plażowej, beach soccera i koszykówki, a zimą także lodowisko. Chętni mogą również wziąć udział w wycieczce po stadionie, w której, w zależności od wybranego wariantu, może uczestniczyć też piłkarz Lecha Poznań czy nawet słynny poznański koziołek.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Poznań i okolica

INEA Stadion w Poznaniu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09