Dodany: 2017-05-23

Jezioro Tałty

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to mezoregion w północnej Polsce, obejmujący swoim zasięgiem część Pojezierza Mazurskiego. Jego największą atrakcją są oczywiście występujące tu jeziora, takie jak Tałty, ciągnące się od Ryńskiej Bramki - przewężenia między półwyspami Pazdór i Mrówki, oddzielającego akwen od jeziora Ryńskiego - aż do Mikołajek.

Tałty to najgłębsze jezioro rynnowe w kompleksie Wielkich Jezior Mazurskich, leżące w dorzeczu rzeki Pisy. Tałty wraz z jeziorem Ryńskim tworzą jeden ciąg o długości około 20 kilometrów. Akwen ma dobrze rozwiniętą linię brzegową, z wieloma zatoczkami, cyplami i półwyspami. Brzegi jeziora przeważnie są wysokie, pagórkowate i dość strome. Jego średnia głębokość to około 14 metrów, choć w pobliżu wsi Skorupki, czyli w najgłębszym miejscu zbiornika, wynosi ona blisko 51 metrów.

Nad jeziorem Tałty usytuowane są cztery wsie: wspomniane już Skorupki, a ponadto Jora Wielka, Stare Sady oraz Tałty, której akwen zawdzięcza swoją nazwę. To niewielkie miasteczka, cieszące się ogromną popularnością wśród osób, poszukujących miejsca na ucieczkę od cywilizacyjnego zgiełku.

Nad jeziorem Tałty spotkać można jednak nie tylko marzących o regeneracji sił turystów, ale też amatorów sportów wodnych. Na akwenie panują wręcz wyśmienite warunki do uprawiania żeglarstwa, niemniej na wodnym szlaku można spotkać także niewielkie statki wycieczkowe, z pokładu których z zupełnie innej perspektywy możemy spojrzeć zarówno na jezioro Tałty, jak i Mikołajskie czy łączące się z nim Śniardwy - największe jezioro w Polsce.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Stare Sady i okolica

Jezioro Tałty - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-06-21
Kolegiata w Wiślicy

Kolegiata w Wiślicy

Kolegiata w Wiślicy, małej wsi w województwie świętokrzyskim, została wzniesiona w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Świątynia, od 2005 roku nosząca także tytuł bazyliki mniejszej, jest jednym z najstarszych i największych kościołów dwunawowych w Polsce.

W miejscu, w którym powstała ...

Dodany: 2017-06-06
Dolina Pilicy

Dolina Pilicy

Pilica jest jedną z najciekawszych i najbardziej malowniczych rzek centralnej Polski. To najdłuższy lewobrzeżny dopływ Wisły, a zarazem ósma najdłuższa rzeka w Polsce - jej długość wynosi ponad 325 kilometrów, choć w niektórych publikacjach możemy znaleźć wartość o 6 kilometrów niższą.

Rzeka swoje ...

Dodany: 2017-05-09
Zamek Międzylesie

Zamek Międzylesie

Międzylesie, miasto malowniczo usytuowane na obszarze ziemi kłodzkiej, jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w regionie. Wśród jego najważniejszych zabytków, oprócz historycznego układu urbanistycznego i kilkusetletnich obiektów sakralnych, wymienia się przede wszystkim zespół zamkowo-pałacowy, ...

Dodany: 2017-04-25
Zamek w Sobkowie

Zamek w Sobkowie

Sobków to niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, leżąca około 30 kilometrów od Kielc. Jej założycielem był Stanisław Sobek z Sulejowa, starosta małogoski i podskarbi wielki koronny, któremu wieś zawdzięcza swoją nazwę. W 1563 roku fundator Sobkowa wzniósł murowany zamek w miejscu zniszczonego ...

Dodany: 2017-04-11
Pałac w Śmiełowie

Pałac w Śmiełowie

Choć leżący w województwie wielkopolskim Śmiełów jest niewielką miejscowością, może poszczycić się zabytkiem, należącym do grona pereł polskiej architektury. Klasycystyczny pałac w Śmiełowie, wzniesiony pod koniec XVIII wieku, jest dziełem wybitnego polskiego architekta - Stanisława Zawadzkiego.

Rezydencja ...