Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Jezioro Tałty

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to mezoregion w północnej Polsce, obejmujący swoim zasięgiem część Pojezierza Mazurskiego. Jego największą atrakcją są oczywiście występujące tu jeziora, takie jak Tałty, ciągnące się od Ryńskiej Bramki - przewężenia między półwyspami Pazdór i Mrówki, oddzielającego akwen od jeziora Ryńskiego - aż do Mikołajek.

Tałty to najgłębsze jezioro rynnowe w kompleksie Wielkich Jezior Mazurskich, leżące w dorzeczu rzeki Pisy. Tałty wraz z jeziorem Ryńskim tworzą jeden ciąg o długości około 20 kilometrów. Akwen ma dobrze rozwiniętą linię brzegową, z wieloma zatoczkami, cyplami i półwyspami. Brzegi jeziora przeważnie są wysokie, pagórkowate i dość strome. Jego średnia głębokość to około 14 metrów, choć w pobliżu wsi Skorupki, czyli w najgłębszym miejscu zbiornika, wynosi ona blisko 51 metrów.

Nad jeziorem Tałty usytuowane są cztery wsie: wspomniane już Skorupki, a ponadto Jora Wielka, Stare Sady oraz Tałty, której akwen zawdzięcza swoją nazwę. To niewielkie miasteczka, cieszące się ogromną popularnością wśród osób, poszukujących miejsca na ucieczkę od cywilizacyjnego zgiełku.

Nad jeziorem Tałty spotkać można jednak nie tylko marzących o regeneracji sił turystów, ale też amatorów sportów wodnych. Na akwenie panują wręcz wyśmienite warunki do uprawiania żeglarstwa, niemniej na wodnym szlaku można spotkać także niewielkie statki wycieczkowe, z pokładu których z zupełnie innej perspektywy możemy spojrzeć zarówno na jezioro Tałty, jak i Mikołajskie czy łączące się z nim Śniardwy - największe jezioro w Polsce.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Stare Sady i okolica

Jezioro Tałty - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *