Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Katedra Gnieźnieńska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znana jako katedra gnieźnieńska, to gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie.

Początki katedry gnieźnieńskiej sięgają końca IX wieku. Świątynia była miejscem wielu ważnych w historii Polski wydarzeń, w tym licznych zjazdów oraz koronacji królów. Od 1025 roku do 1300 roku w bazylice w Gnieźnie koronowali się kolejno Bolesław I Chrobry, Mieszko II Lambert, Bolesław II Szczodry, Przemysł II oraz Wacław II Czeski.

Około 1175 roku ufundowano słynne Drzwi Gnieźnieńskie, unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej. Niestety w 1331 roku do pierwszej stolicy Polski wkroczyli Krzyżacy, którzy zniszczyli kościół. Po upływie dekady w miejscu katedry, pod nadzorem arcybiskupa Jarosława Bogorię Skotnickiego, wzniesiono świątynię gotycką. W 1358 roku arcybiskup przyjął króla Kazimierza Wielkiego, który przyczynił się do odbudowy Gniezna.

W XVII wieku przeprowadzono modernizację świątyni i nadano jej cechy stylu barokowego. W drugiej połowie XVIII wieku, po kolejnym pożarze dachu i hełmów wież, przebudowano wnętrze w stylu klasycystycznym z elementami przemijającego już stylu barokowego.

W 1809 roku Francuzi urządzili w katedrze magazyn wojskowy. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy też zmienili przeznaczenie świątyni - powstała w niej sala koncertowa.

Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku bazylikę odrestaurowano w stylu gotyckim. Obecnie katedra pełni rolę kościoła parafialnego Parafii Archikatedralnej w Gnieźnie i jest świątynią Metropolii Gnieźnieńskiej. Opiekę nad katedrą pełni Kapituła Prymasowska.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gniezno i okolica

Katedra Gnieźnieńska - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu,