Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Katedra Gnieźnieńska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znana jako katedra gnieźnieńska, to gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie.

Początki katedry gnieźnieńskiej sięgają końca IX wieku. Świątynia była miejscem wielu ważnych w historii Polski wydarzeń, w tym licznych zjazdów oraz koronacji królów. Od 1025 roku do 1300 roku w bazylice w Gnieźnie koronowali się kolejno Bolesław I Chrobry, Mieszko II Lambert, Bolesław II Szczodry, Przemysł II oraz Wacław II Czeski.

Około 1175 roku ufundowano słynne Drzwi Gnieźnieńskie, unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej. Niestety w 1331 roku do pierwszej stolicy Polski wkroczyli Krzyżacy, którzy zniszczyli kościół. Po upływie dekady w miejscu katedry, pod nadzorem arcybiskupa Jarosława Bogorię Skotnickiego, wzniesiono świątynię gotycką. W 1358 roku arcybiskup przyjął króla Kazimierza Wielkiego, który przyczynił się do odbudowy Gniezna.

W XVII wieku przeprowadzono modernizację świątyni i nadano jej cechy stylu barokowego. W drugiej połowie XVIII wieku, po kolejnym pożarze dachu i hełmów wież, przebudowano wnętrze w stylu klasycystycznym z elementami przemijającego już stylu barokowego.

W 1809 roku Francuzi urządzili w katedrze magazyn wojskowy. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy też zmienili przeznaczenie świątyni - powstała w niej sala koncertowa.

Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku bazylikę odrestaurowano w stylu gotyckim. Obecnie katedra pełni rolę kościoła parafialnego Parafii Archikatedralnej w Gnieźnie i jest świątynią Metropolii Gnieźnieńskiej. Opiekę nad katedrą pełni Kapituła Prymasowska.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gniezno i okolica

Katedra Gnieźnieńska - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...