Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Katedra w Łowiczu

Pierwsza, drewniana świątynia na obszarze dzisiejszego Łowicza powstała około 1100 roku, z inicjatywy księcia rezydującego wówczas na Mazowszu. Murowany kościół w stylu gotyckim wzniesiono natomiast około 1355 roku wraz z budową zamku arcybiskupiego.

W 1433 roku przy świątyni powołano kapitułę, a arcybiskup Wojciech Jastrzębiec nadał jej tytuł kolegiaty. W drugiej połowie XV wieku prymas Jan Odrowąż ze Sprowa rozbudował łowicki kościół, ale już w 1515 i 1525 roku uległ on zniszczeniu w wyniku pożarów.

W pierwszej połowie XVII wieku przeprowadzono dwie istotne modernizacje budowli. Początkowo zyskała ona wieże, aż ostatecznie nadano jej obecny kształt trójnawowej świątyni w stylu barokowym. Jednak krótko po zakończeniu prac kościół został zaatakowany przez wojska szwedzkie, które zdewastowały i ograbiły kolegiatę.

Odnowioną świątynię konsekrowano w 1668 roku, a w kolejnym stuleciu przeprowadzono w niej jeszcze drobne prace budowlane i remontowe. Podczas drugiej wojny światowej świątynia została ponownie poważnie uszkodzona. Jednak i tym razem ją odrestaurowano, natomiast wnętrze poddano konserwacji, dzięki czemu przywrócono jego dawny blask.

W 1992 roku papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus erygował diecezję łowicką i podniósł kolegiatę do godności katedry. Z kolei w 1999 roku, podczas swej pielgrzymki do Polski, papież odwiedził Łowicz, a katedrze nadał tytuł bazyliki mniejszej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Łowicz i okolica

Katedra w Łowiczu - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Wojtek
    Wojtek 2016-01-13 o 22:19

    Ładny film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19