Dodany: 2016-01-12

Katedra w Łowiczu

Pierwsza, drewniana świątynia na obszarze dzisiejszego Łowicza powstała około 1100 roku, z inicjatywy księcia rezydującego wówczas na Mazowszu. Murowany kościół w stylu gotyckim wzniesiono natomiast około 1355 roku wraz z budową zamku arcybiskupiego.

W 1433 roku przy świątyni powołano kapitułę, a arcybiskup Wojciech Jastrzębiec nadał jej tytuł kolegiaty. W drugiej połowie XV wieku prymas Jan Odrowąż ze Sprowa rozbudował łowicki kościół, ale już w 1515 i 1525 roku uległ on zniszczeniu w wyniku pożarów.

W pierwszej połowie XVII wieku przeprowadzono dwie istotne modernizacje budowli. Początkowo zyskała ona wieże, aż ostatecznie nadano jej obecny kształt trójnawowej świątyni w stylu barokowym. Jednak krótko po zakończeniu prac kościół został zaatakowany przez wojska szwedzkie, które zdewastowały i ograbiły kolegiatę.

Odnowioną świątynię konsekrowano w 1668 roku, a w kolejnym stuleciu przeprowadzono w niej jeszcze drobne prace budowlane i remontowe. Podczas drugiej wojny światowej świątynia została ponownie poważnie uszkodzona. Jednak i tym razem ją odrestaurowano, natomiast wnętrze poddano konserwacji, dzięki czemu przywrócono jego dawny blask.

W 1992 roku papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus erygował diecezję łowicką i podniósł kolegiatę do godności katedry. Z kolei w 1999 roku, podczas swej pielgrzymki do Polski, papież odwiedził Łowicz, a katedrze nadał tytuł bazyliki mniejszej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Łowicz i okolica

Katedra w Łowiczu - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Wojtek
    Wojtek 2016-01-13 o 22:19

    Ładny film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-1