Katedra w Poznaniu

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu jest jednym z najstarszych kościołów w Polsce i najstarszą katedrą w kraju. Bazylika w Poznaniu jest też miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I.

Początki świątyni sięgają drugiej połowy X wieku, kiedy to wzniesiono kościół w stylu romańskim. W 968 roku został on ustanowiony katedrą, a jej patronem stał się św. Piotr.

W połowie XIII wieku zburzono prezbiterium, które groziło zawaleniem. Na jego miejscu z inicjatywy biskupa Bogufała II rozpoczęto budowę gotyckiego prezbiterium. Prace prowadzone były przez niemal 20 kolejnych lat i zakończyły się około 1262 roku.

Świątynia była jeszcze kilka razy modernizowana, lecz w końcu na przełomie XIV i XV wieku powstała obecna katedra gotycka. Na przestrzeni stuleci była ona jednak nękana licznymi pożarami i huraganami, wielokrotnie remontowana, aż została poważnie uszkodzona w wyniku ostrzału artylerii pod koniec drugiej wojny światowej.

Rok po zakończeniu wojny zainicjowano prace mające na celu odbudowę kościoła w formie gotyckiej, właśnie z przełomu XIV i XV wieku. Po 10 latach, w 1956 roku, katedra została oddana do użytku, natomiast w 1962 roku ustanowiono ją bazyliką mniejszą.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Poznań i okolica

Katedra w Poznaniu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...