Dodany: 2016-04-12

Katedra w Poznaniu

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu jest jednym z najstarszych kościołów w Polsce i najstarszą katedrą w kraju. Bazylika w Poznaniu jest też miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I.

Początki świątyni sięgają drugiej połowy X wieku, kiedy to wzniesiono kościół w stylu romańskim. W 968 roku został on ustanowiony katedrą, a jej patronem stał się św. Piotr.

W połowie XIII wieku zburzono prezbiterium, które groziło zawaleniem. Na jego miejscu z inicjatywy biskupa Bogufała II rozpoczęto budowę gotyckiego prezbiterium. Prace prowadzone były przez niemal 20 kolejnych lat i zakończyły się około 1262 roku.

Świątynia była jeszcze kilka razy modernizowana, lecz w końcu na przełomie XIV i XV wieku powstała obecna katedra gotycka. Na przestrzeni stuleci była ona jednak nękana licznymi pożarami i huraganami, wielokrotnie remontowana, aż została poważnie uszkodzona w wyniku ostrzału artylerii pod koniec drugiej wojny światowej.

Rok po zakończeniu wojny zainicjowano prace mające na celu odbudowę kościoła w formie gotyckiej, właśnie z przełomu XIV i XV wieku. Po 10 latach, w 1956 roku, katedra została oddana do użytku, natomiast w 1962 roku ustanowiono ją bazyliką mniejszą.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Poznań i okolica

Katedra w Poznaniu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach