Dodany: 2014-10-13

Klif w Jastrzębiej Górze

Klif w Jastrzębiej Górze to najwyższy klif na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Ze względu na imponującą wysokość na jaką się wznosi, wynoszącą 33 metry, otrzymał nawet swą własną nazwę i jest określany mianem jastrzębskiego klifu.

Jastrzębski klif jest przede wszystkim wspaniałym punktem widokowym, z którego podziwiać można ciągnącą się wzdłuż brzegu plażę, której szerokość dochodzi niekiedy do 200 metrów i pozornie bezkresne Morze Bałtyckie. Wieczorem dodatkową atrakcją są niepowtarzalne i niezwykle okazałe zachody słońca.

Klif w Jastrzębiej Górze to także prawdziwa gratka dla pasjonatów przyrody, którzy mogą tu obserwować rozmaite gatunki roślin, ptaków i zwierząt. Naturalne piękno licznie występujących w tym miejscu walorów najlepiej widoczne jest w okresie od maja do października.

Z kolei dla amatorów aktywnego wypoczynku i pieszych wycieczek istotna będzie informacja, że przez jastrzębski klif przebiega niebieski szlak turystyczny, będący kontynuacją szlaku rozewskiego.

Niewiele osób jednak wie, że jeszcze przed wojną w sąsiedztwie klifu wybudowano wieżę wyciągową, która zgodnie z założeniami miała być wyposażona w windę, przewożącą turystów na skarpę i z powrotem na plażę.

Wybuch II wojny światowej bardzo skutecznie pokrzyżował wszystkie plany, a z ich realizacją wstrzymano się aż do 1966 roku. Niestety, niszczące działanie wód morskich, podmywających klif, przyczyniło się do wyłączenia wieży z eksploatacji już po 5 latach użytkowania. Ostatecznie, pewnej styczniowej nocy 1982 roku sukcesywnie przechylająca się wieża runęła.

Obecnie na jastrzębski klif prowadzą liczące około 300 stopni schody, niemniej widoki, jakie czekają na nas na jego szczycie są warte nawet dużego wysiłku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jastrzębia Góra i okolica

Klif w Jastrzębiej Górze - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Konrad
    Konrad 2015-11-20 o 11:41

    Najwyższym klifem w Polsce jest Gosań obok Międzyzdrojów, który ma prawie 100 m, proponuje tam wysłać drona... widoki zacniejsze ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach