Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Klif w Jastrzębiej Górze

Klif w Jastrzębiej Górze to najwyższy klif na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Ze względu na imponującą wysokość na jaką się wznosi, wynoszącą 33 metry, otrzymał nawet swą własną nazwę i jest określany mianem jastrzębskiego klifu.

Jastrzębski klif jest przede wszystkim wspaniałym punktem widokowym, z którego podziwiać można ciągnącą się wzdłuż brzegu plażę, której szerokość dochodzi niekiedy do 200 metrów i pozornie bezkresne Morze Bałtyckie. Wieczorem dodatkową atrakcją są niepowtarzalne i niezwykle okazałe zachody słońca.

Klif w Jastrzębiej Górze to także prawdziwa gratka dla pasjonatów przyrody, którzy mogą tu obserwować rozmaite gatunki roślin, ptaków i zwierząt. Naturalne piękno licznie występujących w tym miejscu walorów najlepiej widoczne jest w okresie od maja do października.

Z kolei dla amatorów aktywnego wypoczynku i pieszych wycieczek istotna będzie informacja, że przez jastrzębski klif przebiega niebieski szlak turystyczny, będący kontynuacją szlaku rozewskiego.

Niewiele osób jednak wie, że jeszcze przed wojną w sąsiedztwie klifu wybudowano wieżę wyciągową, która zgodnie z założeniami miała być wyposażona w windę, przewożącą turystów na skarpę i z powrotem na plażę.

Wybuch II wojny światowej bardzo skutecznie pokrzyżował wszystkie plany, a z ich realizacją wstrzymano się aż do 1966 roku. Niestety, niszczące działanie wód morskich, podmywających klif, przyczyniło się do wyłączenia wieży z eksploatacji już po 5 latach użytkowania. Ostatecznie, pewnej styczniowej nocy 1982 roku sukcesywnie przechylająca się wieża runęła.

Obecnie na jastrzębski klif prowadzą liczące około 300 stopni schody, niemniej widoki, jakie czekają na nas na jego szczycie są warte nawet dużego wysiłku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jastrzębia Góra i okolica

Klif w Jastrzębiej Górze - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Konrad
    Konrad 2015-11-20 o 11:41

    Najwyższym klifem w Polsce jest Gosań obok Międzyzdrojów, który ma prawie 100 m, proponuje tam wysłać drona... widoki zacniejsze ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...