Klif w Jastrzębiej Górze

Klif w Jastrzębiej Górze to najwyższy klif na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Ze względu na imponującą wysokość na jaką się wznosi, wynoszącą 33 metry, otrzymał nawet swą własną nazwę i jest określany mianem jastrzębskiego klifu.

Jastrzębski klif jest przede wszystkim wspaniałym punktem widokowym, z którego podziwiać można ciągnącą się wzdłuż brzegu plażę, której szerokość dochodzi niekiedy do 200 metrów i pozornie bezkresne Morze Bałtyckie. Wieczorem dodatkową atrakcją są niepowtarzalne i niezwykle okazałe zachody słońca.

Klif w Jastrzębiej Górze to także prawdziwa gratka dla pasjonatów przyrody, którzy mogą tu obserwować rozmaite gatunki roślin, ptaków i zwierząt. Naturalne piękno licznie występujących w tym miejscu walorów najlepiej widoczne jest w okresie od maja do października.

Z kolei dla amatorów aktywnego wypoczynku i pieszych wycieczek istotna będzie informacja, że przez jastrzębski klif przebiega niebieski szlak turystyczny, będący kontynuacją szlaku rozewskiego.

Niewiele osób jednak wie, że jeszcze przed wojną w sąsiedztwie klifu wybudowano wieżę wyciągową, która zgodnie z założeniami miała być wyposażona w windę, przewożącą turystów na skarpę i z powrotem na plażę.

Wybuch II wojny światowej bardzo skutecznie pokrzyżował wszystkie plany, a z ich realizacją wstrzymano się aż do 1966 roku. Niestety, niszczące działanie wód morskich, podmywających klif, przyczyniło się do wyłączenia wieży z eksploatacji już po 5 latach użytkowania. Ostatecznie, pewnej styczniowej nocy 1982 roku sukcesywnie przechylająca się wieża runęła.

Obecnie na jastrzębski klif prowadzą liczące około 300 stopni schody, niemniej widoki, jakie czekają na nas na jego szczycie są warte nawet dużego wysiłku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jastrzębia Góra i okolica

Klif w Jastrzębiej Górze - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Konrad
    Konrad 2015-11-20 o 11:41

    Najwyższym klifem w Polsce jest Gosań obok Międzyzdrojów, który ma prawie 100 m, proponuje tam wysłać drona... widoki zacniejsze ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...