Dodany: 2014-11-03

Kolegiata w Skalbmierzu

Kościół św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, niewielkim mieście w województwie świętokrzyskim, jest uznawany za niezwykle cenny zabytek sakralny.

Powszechnie nazywany jest także kolegiatą, choć obecnie nie ma to do końca pokrycia w rzeczywistości. Skalbmierska świątynia owszem, była kolegiatą, ale jedynie do 1819 roku, natomiast współcześnie pełni funkcję kościoła parafialnego.

Historia pierwszej świątyni w Skalbmierzu sięga końca XII lub początku XIII wieku, jednak wzniesiona wówczas romańska budowla została zniszczona już w 1241 roku, podczas najazdu Tatarów. W tym samym miejscu w XV wieku powstał gotycki kościół, który do dziś jest prawdziwą dumą Skalbmierza.

Na przestrzeni dziejów był kilkukrotnie modernizowany, a jego wnętrze zdobiły kolejne dzieła sztuki sakralnej. Co więcej, niegdysiejsza kolegiata jest w dalszym ciągu otoczona wyjątkową troską. W wyniku prac remontowych i konserwatorskich, które rozpoczęły się w 2010 roku, odnowiono XVIII-wieczną chrzcielnicę, zachwycające stalle, kamienny cokół oraz piękny ołtarz św. Barbary.

Renowacja przyniosła jeszcze jedną korzyść, którą w mediach określano mianem rewelacji na skalę ogólnopolską. Szczęśliwym zrządzeniem losu, przy okazji prac przy wspomnianych stallach, za dotąd nie otwieranymi drzwiami odkryto romańskie schody. Liczą one 25 wąskich i stromych stopni, prowadzących na drugą kondygnację południowej wieży kościoła.

Niekwestionowaną wartość świątyni doceniają zarówno pasjonaci historii czy architektury, jak i pielgrzymi, przemierzający Małopolską Drogę św. Jakuba. A chcąc spojrzeć na budowlę z jeszcze innej perspektywy, najlepiej obejrzeć Kolegiatę w Skalbmierzu filmowaną z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Skalbmierz i okolica

Kolegiata w Skalbmierzu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca: