Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Kolegiata w Skalbmierzu

Kościół św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, niewielkim mieście w województwie świętokrzyskim, jest uznawany za niezwykle cenny zabytek sakralny.

Powszechnie nazywany jest także kolegiatą, choć obecnie nie ma to do końca pokrycia w rzeczywistości. Skalbmierska świątynia owszem, była kolegiatą, ale jedynie do 1819 roku, natomiast współcześnie pełni funkcję kościoła parafialnego.

Historia pierwszej świątyni w Skalbmierzu sięga końca XII lub początku XIII wieku, jednak wzniesiona wówczas romańska budowla została zniszczona już w 1241 roku, podczas najazdu Tatarów. W tym samym miejscu w XV wieku powstał gotycki kościół, który do dziś jest prawdziwą dumą Skalbmierza.

Na przestrzeni dziejów był kilkukrotnie modernizowany, a jego wnętrze zdobiły kolejne dzieła sztuki sakralnej. Co więcej, niegdysiejsza kolegiata jest w dalszym ciągu otoczona wyjątkową troską. W wyniku prac remontowych i konserwatorskich, które rozpoczęły się w 2010 roku, odnowiono XVIII-wieczną chrzcielnicę, zachwycające stalle, kamienny cokół oraz piękny ołtarz św. Barbary.

Renowacja przyniosła jeszcze jedną korzyść, którą w mediach określano mianem rewelacji na skalę ogólnopolską. Szczęśliwym zrządzeniem losu, przy okazji prac przy wspomnianych stallach, za dotąd nie otwieranymi drzwiami odkryto romańskie schody. Liczą one 25 wąskich i stromych stopni, prowadzących na drugą kondygnację południowej wieży kościoła.

Niekwestionowaną wartość świątyni doceniają zarówno pasjonaci historii czy architektury, jak i pielgrzymi, przemierzający Małopolską Drogę św. Jakuba. A chcąc spojrzeć na budowlę z jeszcze innej perspektywy, najlepiej obejrzeć Kolegiatę w Skalbmierzu filmowaną z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Skalbmierz i okolica

Kolegiata w Skalbmierzu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...