Kolegiata w Skalbmierzu

Kościół św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, niewielkim mieście w województwie świętokrzyskim, jest uznawany za niezwykle cenny zabytek sakralny.

Powszechnie nazywany jest także kolegiatą, choć obecnie nie ma to do końca pokrycia w rzeczywistości. Skalbmierska świątynia owszem, była kolegiatą, ale jedynie do 1819 roku, natomiast współcześnie pełni funkcję kościoła parafialnego.

Historia pierwszej świątyni w Skalbmierzu sięga końca XII lub początku XIII wieku, jednak wzniesiona wówczas romańska budowla została zniszczona już w 1241 roku, podczas najazdu Tatarów. W tym samym miejscu w XV wieku powstał gotycki kościół, który do dziś jest prawdziwą dumą Skalbmierza.

Na przestrzeni dziejów był kilkukrotnie modernizowany, a jego wnętrze zdobiły kolejne dzieła sztuki sakralnej. Co więcej, niegdysiejsza kolegiata jest w dalszym ciągu otoczona wyjątkową troską. W wyniku prac remontowych i konserwatorskich, które rozpoczęły się w 2010 roku, odnowiono XVIII-wieczną chrzcielnicę, zachwycające stalle, kamienny cokół oraz piękny ołtarz św. Barbary.

Renowacja przyniosła jeszcze jedną korzyść, którą w mediach określano mianem rewelacji na skalę ogólnopolską. Szczęśliwym zrządzeniem losu, przy okazji prac przy wspomnianych stallach, za dotąd nie otwieranymi drzwiami odkryto romańskie schody. Liczą one 25 wąskich i stromych stopni, prowadzących na drugą kondygnację południowej wieży kościoła.

Niekwestionowaną wartość świątyni doceniają zarówno pasjonaci historii czy architektury, jak i pielgrzymi, przemierzający Małopolską Drogę św. Jakuba. A chcąc spojrzeć na budowlę z jeszcze innej perspektywy, najlepiej obejrzeć Kolegiatę w Skalbmierzu filmowaną z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Skalbmierz i okolica

Kolegiata w Skalbmierzu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...