Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Kolegiata w Tumie

Kolegiata w Tumie, wsi w województwie łódzkim, powstała w połowie XII wieku. Kolegiata jest uznawana za jeden z najpiękniejszych obiektów architektury romańskiej w Polsce.

Od początku swego istnienia kościół pełnił nie tylko funkcje religijne. Zbudowaną z granitu, piaskowca i kamienia polnego świątynię wyróżniał także charakter obronnej twierdzy. Na przestrzeni dziejów kolegiata w Tumie była wielokrotnie atakowana, między innymi przez Tatarów, Litwinów, Krzyżaków, a w 1705 roku również Szwedów, którzy zniszczyli kościół.

W drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy prymasa Władysława Aleksandra Łubieńskiego świątynię przebudowano w stylu klasycystycznym. Jednak w drugiej dekadzie kolejnego stulecia cesarz Rosji Aleksander I Romanow zarządził kasatę łęczyckiej kapituły, na skutek której kolegiata straciła swoją rangę i do 1915 roku pozostawała kościołem parafialnym.

Podczas drugiej wojny światowej kolegiata uległa bardzo dużym zniszczeniom. W świątyni wybuchł pożar, została ona też ostrzelana, zbombardowana, a ostatecznie splądrowana.

Mimo wcześniejszych planów zakładających uznanie kolegiaty w Tumie za nienadającą się do remontu i rozebranie jej, w 1947 roku rozpoczęto odbudowę kościoła. W 1961 roku, po 800 latach od pierwszej konsekracji świątyni, tumska kolegiata zaczęła znów funkcjonować, choć z powodu braku pieniędzy nie została ona wówczas w pełni wykończona.

W latach 1995-2008 prowadzono kompleksowe prace konserwatorskie, obejmujące przede wszystkim konserwację bryły kościoła, wystroju rzeźbiarskiego oraz malowideł ściennych.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Tum i okolica

Kolegiata w Tumie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio prze