Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Kolegiata w Tumie

Kolegiata w Tumie, wsi w województwie łódzkim, powstała w połowie XII wieku. Kolegiata jest uznawana za jeden z najpiękniejszych obiektów architektury romańskiej w Polsce.

Od początku swego istnienia kościół pełnił nie tylko funkcje religijne. Zbudowaną z granitu, piaskowca i kamienia polnego świątynię wyróżniał także charakter obronnej twierdzy. Na przestrzeni dziejów kolegiata w Tumie była wielokrotnie atakowana, między innymi przez Tatarów, Litwinów, Krzyżaków, a w 1705 roku również Szwedów, którzy zniszczyli kościół.

W drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy prymasa Władysława Aleksandra Łubieńskiego świątynię przebudowano w stylu klasycystycznym. Jednak w drugiej dekadzie kolejnego stulecia cesarz Rosji Aleksander I Romanow zarządził kasatę łęczyckiej kapituły, na skutek której kolegiata straciła swoją rangę i do 1915 roku pozostawała kościołem parafialnym.

Podczas drugiej wojny światowej kolegiata uległa bardzo dużym zniszczeniom. W świątyni wybuchł pożar, została ona też ostrzelana, zbombardowana, a ostatecznie splądrowana.

Mimo wcześniejszych planów zakładających uznanie kolegiaty w Tumie za nienadającą się do remontu i rozebranie jej, w 1947 roku rozpoczęto odbudowę kościoła. W 1961 roku, po 800 latach od pierwszej konsekracji świątyni, tumska kolegiata zaczęła znów funkcjonować, choć z powodu braku pieniędzy nie została ona wówczas w pełni wykończona.

W latach 1995-2008 prowadzono kompleksowe prace konserwatorskie, obejmujące przede wszystkim konserwację bryły kościoła, wystroju rzeźbiarskiego oraz malowideł ściennych.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Tum i okolica

Kolegiata w Tumie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...