Dodany: 2015-12-08

Kolegiata w Tumie

Kolegiata w Tumie, wsi w województwie łódzkim, powstała w połowie XII wieku. Kolegiata jest uznawana za jeden z najpiękniejszych obiektów architektury romańskiej w Polsce.

Od początku swego istnienia kościół pełnił nie tylko funkcje religijne. Zbudowaną z granitu, piaskowca i kamienia polnego świątynię wyróżniał także charakter obronnej twierdzy. Na przestrzeni dziejów kolegiata w Tumie była wielokrotnie atakowana, między innymi przez Tatarów, Litwinów, Krzyżaków, a w 1705 roku również Szwedów, którzy zniszczyli kościół.

W drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy prymasa Władysława Aleksandra Łubieńskiego świątynię przebudowano w stylu klasycystycznym. Jednak w drugiej dekadzie kolejnego stulecia cesarz Rosji Aleksander I Romanow zarządził kasatę łęczyckiej kapituły, na skutek której kolegiata straciła swoją rangę i do 1915 roku pozostawała kościołem parafialnym.

Podczas drugiej wojny światowej kolegiata uległa bardzo dużym zniszczeniom. W świątyni wybuchł pożar, została ona też ostrzelana, zbombardowana, a ostatecznie splądrowana.

Mimo wcześniejszych planów zakładających uznanie kolegiaty w Tumie za nienadającą się do remontu i rozebranie jej, w 1947 roku rozpoczęto odbudowę kościoła. W 1961 roku, po 800 latach od pierwszej konsekracji świątyni, tumska kolegiata zaczęła znów funkcjonować, choć z powodu braku pieniędzy nie została ona wówczas w pełni wykończona.

W latach 1995-2008 prowadzono kompleksowe prace konserwatorskie, obejmujące przede wszystkim konserwację bryły kościoła, wystroju rzeźbiarskiego oraz malowideł ściennych.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Tum i okolica

Kolegiata w Tumie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *



Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.