Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce
Dodany: 2017-06-21

Kolegiata w Wiślicy

Kolegiata w Wiślicy, małej wsi w województwie świętokrzyskim, została wzniesiona w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Świątynia, od 2005 roku nosząca także tytuł bazyliki mniejszej, jest jednym z najstarszych i największych kościołów dwunawowych w Polsce.

W miejscu, w którym powstała kolegiata, istniały wcześniej dwie romańskie świątynie, co potwierdziły prowadzone w latach 1958-1963 badania archeologiczne. Pierwsza kolegiata pw. Narodzenia NMP została ukończona w drugiej połowie XII wieku za panowania Kazimierza Sprawiedliwego, choć jej budowę rozpoczął jego starszy brat - książę Henryk Sandomierski. Pod prezbiterium niewielkiej, jednonawowej świątyni znajdowała się krypta, której pozostałości zachowały się do dziś w podziemiach bazyliki. Druga, większa kolegiata pw. Trójcy Świętej powstała na początku XIII wieku. Z trójnawowego kościoła, przy fasadzie którego znajdowały się dwie wieże, do czasów współczesnych przetrwały fragmenty płytek posadzkowych.

Budowę trzeciej, zachowanej do dziś kolegiaty wiślickiej ufundował Kazimierz Wielki. Legenda głosi, że świątynię wzniesiono w ramach pokuty za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki, w które miał być zamieszany sam król. Mimo że okoliczności tego wydarzenia nie są jasne, ze śmiercią Baryczki miała wiązać się cała seria fundacji kościołów pokutnych - oprócz kolegiaty w Wiślicy jako zadośćuczynienie miały powstać również kolegiata w Sandomierzu oraz kościoły w Szydłowie, Stopnicy, Zagości i Kargowie.

Na przestrzeni wieków świątynia była wielokrotnie naprawiana i restaurowana. W 1915 roku kościół został poważnie uszkodzony przez austriacką artylerię - zniszczono między innymi fasadę zachodnią oraz pochodzące z XIII wieku wieże. Rozpoczętą po I wojnie światowej odbudowę świątyni, prowadzoną pod kierunkiem słynnego polskiego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza, ukończono w 1926 roku.

W prezbiterium bazyliki widoczne są fragmenty fresków rusko-bizantyjskich z końca XIV wieku, natomiast w głównym ołtarzu umieszczono wczesnogotycką figurę Matki Boskiej z około 1300 roku, którą Władysław Łokietek podarował mieszkańcom Wiślicy w podziękowaniu za udzieloną w trudnych chwilach pomoc. Z kolei w podziemiach kolegiaty, oprócz pozostałości dwóch wcześniejszych kościołów, znajduje się też datowana na 1175 rok Płyta Orantów, będąca unikatowym w skali światowej zabytkiem sztuki romańskiej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wiślica i okolica

Kolegiata w Wiślicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim i siedziba gminy o tej samej nazwie, leżąca około 100 kilometrów od Warszawy i Białegostoku. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie gminy jest Pałac Ossolińskich w Sterdyni, pięknie usytuowany w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku ...

Dodany: 2017-10-03
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie, usytuowany około 10 kilometrów od Przemyśla w województwie podkarpackim, w pobliżu przeprawy przez San, jest jednym z najpiękniejszych zabytków polskiego renesansu. Budowę zamku rozpoczęto pod koniec XVI wieku, a jego pierwszym właścicielem był Stanisław Krasicki - kasztelan przemyski ...

Dodany: 2017-09-26
Dolina Narwi

Dolina Narwi

Niezwykła, magiczna, zachwycająca. Tak najczęściej opisywana jest Dolina Narwi - kraina, leżąca w granicach województwa podlaskiego, przez wielu uznawana za ewenement przyrodniczy na skalę światową, a ponadto określana mianem polskiej Amazonii.

Dolina Narwi została ukształtowana przez rzekę Narew ...

Dodany: 2017-09-19
Rynek w Sandomierzu

Rynek w Sandomierzu

Sandomierz to niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim, przyciągające turystów niezwykłą, magiczną atmosferą. Leży na siedmiu wzgórzach, przez co nazywany jest "małym Rzymem", a jedną z jego wizytówek jest rynek, znajdujący się w centrum sandomierskiej starówki.

Rynek w Sandomierzu ma kształt ...

Dodany: 2017-09-12
Zamek w Przemyślu

Zamek w Przemyślu

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu został wzniesiony po 1340 roku, za panowania Kazimierza Wielkiego. Warownia powstała w miejscu wcześniej istniejącego drewniano-ziemnego grodu, w obrębie którego już w XI wieku król Bolesław Chrobry zbudował murowaną przedromańską rotundę i palatium.

Obecnie renesansowy, ...