Dodany: 2017-06-21

Kolegiata w Wiślicy

Kolegiata w Wiślicy, małej wsi w województwie świętokrzyskim, została wzniesiona w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Świątynia, od 2005 roku nosząca także tytuł bazyliki mniejszej, jest jednym z najstarszych i największych kościołów dwunawowych w Polsce.

W miejscu, w którym powstała kolegiata, istniały wcześniej dwie romańskie świątynie, co potwierdziły prowadzone w latach 1958-1963 badania archeologiczne. Pierwsza kolegiata pw. Narodzenia NMP została ukończona w drugiej połowie XII wieku za panowania Kazimierza Sprawiedliwego, choć jej budowę rozpoczął jego starszy brat - książę Henryk Sandomierski. Pod prezbiterium niewielkiej, jednonawowej świątyni znajdowała się krypta, której pozostałości zachowały się do dziś w podziemiach bazyliki. Druga, większa kolegiata pw. Trójcy Świętej powstała na początku XIII wieku. Z trójnawowego kościoła, przy fasadzie którego znajdowały się dwie wieże, do czasów współczesnych przetrwały fragmenty płytek posadzkowych.

Budowę trzeciej, zachowanej do dziś kolegiaty wiślickiej ufundował Kazimierz Wielki. Legenda głosi, że świątynię wzniesiono w ramach pokuty za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki, w które miał być zamieszany sam król. Mimo że okoliczności tego wydarzenia nie są jasne, ze śmiercią Baryczki miała wiązać się cała seria fundacji kościołów pokutnych - oprócz kolegiaty w Wiślicy jako zadośćuczynienie miały powstać również kolegiata w Sandomierzu oraz kościoły w Szydłowie, Stopnicy, Zagości i Kargowie.

Na przestrzeni wieków świątynia była wielokrotnie naprawiana i restaurowana. W 1915 roku kościół został poważnie uszkodzony przez austriacką artylerię - zniszczono między innymi fasadę zachodnią oraz pochodzące z XIII wieku wieże. Rozpoczętą po I wojnie światowej odbudowę świątyni, prowadzoną pod kierunkiem słynnego polskiego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza, ukończono w 1926 roku.

W prezbiterium bazyliki widoczne są fragmenty fresków rusko-bizantyjskich z końca XIV wieku, natomiast w głównym ołtarzu umieszczono wczesnogotycką figurę Matki Boskiej z około 1300 roku, którą Władysław Łokietek podarował mieszkańcom Wiślicy w podziękowaniu za udzieloną w trudnych chwilach pomoc. Z kolei w podziemiach kolegiaty, oprócz pozostałości dwóch wcześniejszych kościołów, znajduje się też datowana na 1175 rok Płyta Orantów, będąca unikatowym w skali światowej zabytkiem sztuki romańskiej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wiślica i okolica

Kolegiata w Wiślicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-08-15
Zamek w Liwie

Zamek w Liwie

Zamek w Liwie, małej miejscowości leżącej na pograniczu historycznych dzielnic Podlasia i Mazowsza, powstał w pierwszej połowie XV wieku. Warownię wzniesiono na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego, który powierzył to zadanie mistrzowi murarskiemu Niclosowi.

Zamek zbudowano na lewym ...

Dodany: 2017-08-08
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Jego założycielem był Józef Sołtan, biskup smoleński, a od 1507 roku metropolita kijowski.

Monaster został ufundowany ...

Dodany: 2017-08-01
Stadion Miejski w Białymstoku

Stadion Miejski w Białymstoku

Choć Stadion Miejski w Białymstoku został oddany do użytku w 2014 roku, jego historia sięga jeszcze lat 70. ubiegłego stulecia. W 1971 roku zakończono bowiem budowę Stadionu Gwardii, na którego trybunach mogło zasiąść 15 tysięcy osób. Jednak już po dwóch latach podjęto decyzję o modernizacji obiektu ...

Dodany: 2017-07-25
Rynek w Tykocinie

Rynek w Tykocinie

Tykocin to niewielkie miasto w województwie podlaskim, leżące około 30 kilometrów od Białegostoku, w malowniczej Kotlinie Biebrzańskiej, nad rzeką Narwią. Tykocin nie bez powodu często określany jest mianem Wrót Podlasia - miasto jest nie tylko jednym z najstarszych, ale też najpiękniejszych ośrodków ...

Dodany: 2017-07-18
Pałac w Starejwsi

Pałac w Starejwsi

Neogotycki pałac w Starejwsi, małej miejscowości leżącej w województwie mazowieckim, powstał prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII wieku. Pierwsze wzmianki na temat rezydencji pochodzą z 1619 roku, kiedy to tutejsze ziemie stały się własnością słynnego litewskiego rodu Radziwiłłów.

Okoliczne dobra, ...

Dodany: 2017-07-04
Dolina Nidy

Dolina Nidy

Ponidzie to kraina słynąca między innymi z największych w Europie złóż gipsu, a także rezerwatów z unikalną roślinnością, malowniczych kompleksów leśnych, ciekawych zabytków oraz źródeł wód mineralnych. Nieodłącznym elementem krajobrazu Ponidzia jest dolina Nidy, rozciągająca się na połu