Dodany: 2015-03-23

Komin elektrociepłowni Pruszków II

Elektrociepłownia Pruszków II zaczęła powstawać w latach 80. ubiegłego wieku. Według planów, elektrociepłownia miała dostarczać wodę dla mieszkańców północno-zachodnich dzielnic Warszawy, czyli Bemowa, Bielan i Żoliborza.

Dekadę później, gdy budowa była niemal zakończona, pomysł uznano za zbyt kosztowny i zdecydowano o wstrzymaniu prac. Elektrociepłownia nie została oddana do użytku, a tworzące kompleks bloki były sukcesywnie rozbierane.

Jednym z niewielu ocalałych elementów elektrowni jest komin, jeden z najwyższych tego typu obiektów w Polsce. Wznosi się na wysokość 256 metrów, dzięki czemu, choć nigdy nie pełnił swej podstawowej funkcji, okresowo był wykorzystywany jako konstrukcja pod anteny radiowe.

Co ciekawe, na kominie miały zostać umieszczone również nadajniki policyjne. Ze względu na swoją imponującą wysokość, budowla świetnie sprawdza się też w roli… punktu orientacyjnego, o czym na internetowych forach przekonuje między innymi wielu rowerzystów.

Ostatecznie na terenach, które miała zajmować elektrociepłownia, powstało centrum logistyczne. Pozostaje mieć nadzieję, że za kilka lub kilkanaście lat, nie będziemy musieli oglądać komina Elektrociepłowni Pruszków II wyłącznie filmowanego z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Pruszków i okolica

Komin elektrociepłowni Pruszków II - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • jarek
    jarek 2015-03-24 o 17:28

    Zdjęcia super, są świetne. Ale sposób zmontowania materiału to porażka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17