Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Komin elektrociepłowni Pruszków II

Elektrociepłownia Pruszków II zaczęła powstawać w latach 80. ubiegłego wieku. Według planów, elektrociepłownia miała dostarczać wodę dla mieszkańców północno-zachodnich dzielnic Warszawy, czyli Bemowa, Bielan i Żoliborza.

Dekadę później, gdy budowa była niemal zakończona, pomysł uznano za zbyt kosztowny i zdecydowano o wstrzymaniu prac. Elektrociepłownia nie została oddana do użytku, a tworzące kompleks bloki były sukcesywnie rozbierane.

Jednym z niewielu ocalałych elementów elektrowni jest komin, jeden z najwyższych tego typu obiektów w Polsce. Wznosi się na wysokość 256 metrów, dzięki czemu, choć nigdy nie pełnił swej podstawowej funkcji, okresowo był wykorzystywany jako konstrukcja pod anteny radiowe.

Co ciekawe, na kominie miały zostać umieszczone również nadajniki policyjne. Ze względu na swoją imponującą wysokość, budowla świetnie sprawdza się też w roli… punktu orientacyjnego, o czym na internetowych forach przekonuje między innymi wielu rowerzystów.

Ostatecznie na terenach, które miała zajmować elektrociepłownia, powstało centrum logistyczne. Pozostaje mieć nadzieję, że za kilka lub kilkanaście lat, nie będziemy musieli oglądać komina Elektrociepłowni Pruszków II wyłącznie filmowanego z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Pruszków i okolica

Komin elektrociepłowni Pruszków II - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • jarek
    jarek 2015-03-24 o 17:28

    Zdjęcia super, są świetne. Ale sposób zmontowania materiału to porażka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: