Dodany: 2015-01-12

Kompleks Hali Stulecia i Wrocławskie Centrum Kongresowe

Kompleks Hali Stulecia i Wrocławskie Centrum Kongresowe jest istotnym punktem nie tylko na mapie stolicy Dolnego Śląska, ale również całego kraju. To unikatowe miejsce, w którym, mimo upływu czasu i dominacji nowoczesności, w dalszym ciągu czuć wyraźny powiew historii.

Budowę Hali Stulecia rozpoczęto wiosną 1911 roku, a zakończono już dwa lata później, w maju 1913 roku. Obiekt wyróżniał się przede wszystkim swą architekturą oraz imponującymi rozmiarami. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że w momencie powstania kopuła hali, o rozpiętości 65 metrów, była największą na świecie.

Otwarcie kompleksu było wydarzeniem o ogromnej randze. W uroczystości uczestniczył między innymi król Prus Wilhelm II, książę Ernst Günther von Schleswig-Holstein oraz wiele innych ważnych osobistości. Ale zaplanowane w najdrobniejszym szczególe obchody zakłócił pewien incydent. Hans Poelzig, projektant Pawilonu Czterech Kopuł, który obecnie pełni funkcje wystawiennicze, nie został przedstawiony zwiedzającym. Skandal odbił się szerokim echem w środowisku architektów i w rezultacie doprowadził do wyjazdu Poelziga z Wrocławia.

Hala Stulecia jest miejscem organizacji wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych, targów, konferencji oraz spotkań o charakterze politycznym. Niemniej, złotymi zgłoskami w dziejach obiektu zapisał się zwłaszcza rok 2006, kiedy to kompleks wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaowocowało to wzrostem znaczenia hali na arenie międzynarodowej, a ponadto dało początek szeroko zakrojonym pracom renowacyjnym, dzięki którym przywrócono jej dawną świetność.

Remont obiektu przeprowadzono w latach 2009-2011. Realizacja przedsięwzięcia pochłonęła kilkadziesiąt milionów złotych, jednak efekt, który możemy podziwiać zarówno zwiedzając kompleks osobiście, jak i spoglądając na Halę Stulecia z lotu ptaka, bez wątpienia zachwyca.

Na uwagę zasługuje też otoczenie obiektu, w tym Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim, na obszarze którego usytuowana jest hala. Atrakcyjność kompleksu podnosi także sąsiadująca z nim niemal stumetrowa iglica oraz pobliska Pergola i Wrocławska Fontanna, należąca do największych multimedialnych fontann w Europie.

Podczas pobytu we Wrocławiu warto również wybrać się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, w której znajdują się organy, pierwotnie wybudowane w Hali Stulecia. Organy, które w chwili powstania były największym instrumentem muzycznym na świecie, są dumą świątyni od połowy ubiegłego wieku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wrocław i okolica

Kompleks Hali Stulecia i Wrocławskie Centrum Kongresowe - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31