Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Kompleks Hali Stulecia i Wrocławskie Centrum Kongresowe

Kompleks Hali Stulecia i Wrocławskie Centrum Kongresowe jest istotnym punktem nie tylko na mapie stolicy Dolnego Śląska, ale również całego kraju. To unikatowe miejsce, w którym, mimo upływu czasu i dominacji nowoczesności, w dalszym ciągu czuć wyraźny powiew historii.

Budowę Hali Stulecia rozpoczęto wiosną 1911 roku, a zakończono już dwa lata później, w maju 1913 roku. Obiekt wyróżniał się przede wszystkim swą architekturą oraz imponującymi rozmiarami. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że w momencie powstania kopuła hali, o rozpiętości 65 metrów, była największą na świecie.

Otwarcie kompleksu było wydarzeniem o ogromnej randze. W uroczystości uczestniczył między innymi król Prus Wilhelm II, książę Ernst Günther von Schleswig-Holstein oraz wiele innych ważnych osobistości. Ale zaplanowane w najdrobniejszym szczególe obchody zakłócił pewien incydent. Hans Poelzig, projektant Pawilonu Czterech Kopuł, który obecnie pełni funkcje wystawiennicze, nie został przedstawiony zwiedzającym. Skandal odbił się szerokim echem w środowisku architektów i w rezultacie doprowadził do wyjazdu Poelziga z Wrocławia.

Hala Stulecia jest miejscem organizacji wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych, targów, konferencji oraz spotkań o charakterze politycznym. Niemniej, złotymi zgłoskami w dziejach obiektu zapisał się zwłaszcza rok 2006, kiedy to kompleks wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaowocowało to wzrostem znaczenia hali na arenie międzynarodowej, a ponadto dało początek szeroko zakrojonym pracom renowacyjnym, dzięki którym przywrócono jej dawną świetność.

Remont obiektu przeprowadzono w latach 2009-2011. Realizacja przedsięwzięcia pochłonęła kilkadziesiąt milionów złotych, jednak efekt, który możemy podziwiać zarówno zwiedzając kompleks osobiście, jak i spoglądając na Halę Stulecia z lotu ptaka, bez wątpienia zachwyca.

Na uwagę zasługuje też otoczenie obiektu, w tym Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim, na obszarze którego usytuowana jest hala. Atrakcyjność kompleksu podnosi także sąsiadująca z nim niemal stumetrowa iglica oraz pobliska Pergola i Wrocławska Fontanna, należąca do największych multimedialnych fontann w Europie.

Podczas pobytu we Wrocławiu warto również wybrać się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, w której znajdują się organy, pierwotnie wybudowane w Hali Stulecia. Organy, które w chwili powstania były największym instrumentem muzycznym na świecie, są dumą świątyni od połowy ubiegłego wieku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wrocław i okolica

Kompleks Hali Stulecia i Wrocławskie Centrum Kongresowe - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...