Kompleks Hali Stulecia i Wrocławskie Centrum Kongresowe

Kompleks Hali Stulecia i Wrocławskie Centrum Kongresowe jest istotnym punktem nie tylko na mapie stolicy Dolnego Śląska, ale również całego kraju. To unikatowe miejsce, w którym, mimo upływu czasu i dominacji nowoczesności, w dalszym ciągu czuć wyraźny powiew historii.

Budowę Hali Stulecia rozpoczęto wiosną 1911 roku, a zakończono już dwa lata później, w maju 1913 roku. Obiekt wyróżniał się przede wszystkim swą architekturą oraz imponującymi rozmiarami. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że w momencie powstania kopuła hali, o rozpiętości 65 metrów, była największą na świecie.

Otwarcie kompleksu było wydarzeniem o ogromnej randze. W uroczystości uczestniczył między innymi król Prus Wilhelm II, książę Ernst Günther von Schleswig-Holstein oraz wiele innych ważnych osobistości. Ale zaplanowane w najdrobniejszym szczególe obchody zakłócił pewien incydent. Hans Poelzig, projektant Pawilonu Czterech Kopuł, który obecnie pełni funkcje wystawiennicze, nie został przedstawiony zwiedzającym. Skandal odbił się szerokim echem w środowisku architektów i w rezultacie doprowadził do wyjazdu Poelziga z Wrocławia.

Hala Stulecia jest miejscem organizacji wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych, targów, konferencji oraz spotkań o charakterze politycznym. Niemniej, złotymi zgłoskami w dziejach obiektu zapisał się zwłaszcza rok 2006, kiedy to kompleks wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaowocowało to wzrostem znaczenia hali na arenie międzynarodowej, a ponadto dało początek szeroko zakrojonym pracom renowacyjnym, dzięki którym przywrócono jej dawną świetność.

Remont obiektu przeprowadzono w latach 2009-2011. Realizacja przedsięwzięcia pochłonęła kilkadziesiąt milionów złotych, jednak efekt, który możemy podziwiać zarówno zwiedzając kompleks osobiście, jak i spoglądając na Halę Stulecia z lotu ptaka, bez wątpienia zachwyca.

Na uwagę zasługuje też otoczenie obiektu, w tym Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim, na obszarze którego usytuowana jest hala. Atrakcyjność kompleksu podnosi także sąsiadująca z nim niemal stumetrowa iglica oraz pobliska Pergola i Wrocławska Fontanna, należąca do największych multimedialnych fontann w Europie.

Podczas pobytu we Wrocławiu warto również wybrać się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, w której znajdują się organy, pierwotnie wybudowane w Hali Stulecia. Organy, które w chwili powstania były największym instrumentem muzycznym na świecie, są dumą świątyni od połowy ubiegłego wieku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wrocław i okolica

Kompleks Hali Stulecia i Wrocławskie Centrum Kongresowe - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...