Dodany: 2015-11-17

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki w Krakowie to jeden z czterech kopców znajdujących się w tym mieście, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Decyzję o budowie Kopca Kościuszki na Wzgórzu św. Bronisławy zatwierdził w lipcu 1820 roku Senat Rządzący Wolnego Miasta Krakowa.

Kopiec jest monumentem wzniesionym dla uczczenia pamięci Tadeusza Kościuszki. Już od momentu śmierci, Kościuszki czyli od 1817 roku, społeczeństwo domagało się właściwego upamiętnienia jego postaci. Po długich naradach zdecydowano się usypać kopiec na wzór istniejących kopców Krakusa i Wandy, które stawiano za wzór trwałości i niezniszczalności.

Uroczyste rozpoczęcie budowy kopca stało się wielkim wydarzeniem. 15 września 1820 roku do Krakowa przyjechało wielu Polaków, w tym weteranów powstań. Znaczną część prac wykonali ochotnicy, choć w usypywaniu kopca brali udział nawet odwiedzający miasto cudzoziemcy. Budowa trwała trzy lata i zakończyła się 25 października 1823 roku.

Podczas pierwszej wojny światowej Austriacy uczynili z Kopca punkt obserwacyjny. Po odzyskaniu niepodległości osobliwa budowla ponownie stała się ważną atrakcją Krakowa, przyciągającą do miasta wielu turystów. W trakcie drugiej wojny światowej, Niemcy planowali zniszczenie Kopca Kościuszki, który był postrzegany jako symbol polskości.

Po zakończeniu światowego konfliktu, rozpoczęto prace rozbiórkowe mające na celu usunięcie austriackiego fortu. Jednak pod wpływem nacisków ze strony miłośników zabytków oraz licznych specjalistów prowadzono je tylko do 1957 roku.

W 1997 roku Kopiec Kościuszki został poważnie uszkodzony na skutek potężnych ulew, które w południowej i zachodniej części kraju wywołały tragiczne w skutkach powodzie. By ratować wzgórze, powołano Komitet Honorowy Ratowania Kopca Kościuszki. Kopiec udostępniono zwiedzającym 10 listopada 2002 roku. Kopcem Kościuszki od chwili powstania zarządza Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie ustanowiony w 1820 roku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Kopiec Kościuszki w Krakowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-09-19
Rynek w Sandomierzu

Rynek w Sandomierzu

Sandomierz to niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim, przyciągające turystów niezwykłą, magiczną atmosferą. Leży na siedmiu wzgórzach, przez co nazywany jest "małym Rzymem", a jedną z jego wizytówek jest rynek, znajdujący się w centrum sandomierskiej starówki.

Rynek w Sandomierzu ma kształt ...

Dodany: 2017-09-12
Zamek w Przemyślu

Zamek w Przemyślu

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu został wzniesiony po 1340 roku, za panowania Kazimierza Wielkiego. Warownia powstała w miejscu wcześniej istniejącego drewniano-ziemnego grodu, w obrębie którego już w XI wieku król Bolesław Chrobry zbudował murowaną przedromańską rotundę i palatium.

Obecnie renesansowy, ...

Dodany: 2017-09-05
 Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku

Pałac Branickich w Białymstoku to zabytkowa rezydencja, wzniesiona w stylu gotycko-renesansowym, a następnie przebudowana w duchu późnego baroku, której początki sięgają XVI wieku. Od stuleci wzbudzający zachwyt, określany mianem Wersalu Podlasia, Wersalu Północy czy Polskiego Wersalu, jest jedną z najlepiej ...

Dodany: 2017-08-29
Rynek w Augustowie

Rynek w Augustowie

Rynek Zygmunta Augusta jest jednym z najważniejszych zabytków Augustowa. Stanowiący centralny punkt miasta, został wytyczony około 1550 roku, prawdopodobnie przez architekta i inżyniera Joba Praÿetfuessa, którego wraz z starostą knyszyńskim Piotrem Chwalczewskim skierowano do wytyczania osady na północnym ...

Dodany: 2017-08-22
Podlaski Przełom Bugu w Drohiczynie

Podlaski Przełom Bugu w Drohiczynie

Z geograficznego punktu widzenia Podlaski Przełom Bugu to region we wschodniej Polsce, leżący na obszarze województw mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, między Niziną Południowopodlaską a Niziną Północnopodlaską. Jednak gdy spojrzymy na Podlaski Przełom Bugu z innej perspektywy, dostrzeżemy zachwycającą ...

Dodany: 2017-08-15