Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki w Krakowie to jeden z czterech kopców znajdujących się w tym mieście, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Decyzję o budowie Kopca Kościuszki na Wzgórzu św. Bronisławy zatwierdził w lipcu 1820 roku Senat Rządzący Wolnego Miasta Krakowa.

Kopiec jest monumentem wzniesionym dla uczczenia pamięci Tadeusza Kościuszki. Już od momentu śmierci, Kościuszki czyli od 1817 roku, społeczeństwo domagało się właściwego upamiętnienia jego postaci. Po długich naradach zdecydowano się usypać kopiec na wzór istniejących kopców Krakusa i Wandy, które stawiano za wzór trwałości i niezniszczalności.

Uroczyste rozpoczęcie budowy kopca stało się wielkim wydarzeniem. 15 września 1820 roku do Krakowa przyjechało wielu Polaków, w tym weteranów powstań. Znaczną część prac wykonali ochotnicy, choć w usypywaniu kopca brali udział nawet odwiedzający miasto cudzoziemcy. Budowa trwała trzy lata i zakończyła się 25 października 1823 roku.

Podczas pierwszej wojny światowej Austriacy uczynili z Kopca punkt obserwacyjny. Po odzyskaniu niepodległości osobliwa budowla ponownie stała się ważną atrakcją Krakowa, przyciągającą do miasta wielu turystów. W trakcie drugiej wojny światowej, Niemcy planowali zniszczenie Kopca Kościuszki, który był postrzegany jako symbol polskości.

Po zakończeniu światowego konfliktu, rozpoczęto prace rozbiórkowe mające na celu usunięcie austriackiego fortu. Jednak pod wpływem nacisków ze strony miłośników zabytków oraz licznych specjalistów prowadzono je tylko do 1957 roku.

W 1997 roku Kopiec Kościuszki został poważnie uszkodzony na skutek potężnych ulew, które w południowej i zachodniej części kraju wywołały tragiczne w skutkach powodzie. By ratować wzgórze, powołano Komitet Honorowy Ratowania Kopca Kościuszki. Kopiec udostępniono zwiedzającym 10 listopada 2002 roku. Kopcem Kościuszki od chwili powstania zarządza Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie ustanowiony w 1820 roku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Kopiec Kościuszki w Krakowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...