Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki w Krakowie to jeden z czterech kopców znajdujących się w tym mieście, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Decyzję o budowie Kopca Kościuszki na Wzgórzu św. Bronisławy zatwierdził w lipcu 1820 roku Senat Rządzący Wolnego Miasta Krakowa.

Kopiec jest monumentem wzniesionym dla uczczenia pamięci Tadeusza Kościuszki. Już od momentu śmierci, Kościuszki czyli od 1817 roku, społeczeństwo domagało się właściwego upamiętnienia jego postaci. Po długich naradach zdecydowano się usypać kopiec na wzór istniejących kopców Krakusa i Wandy, które stawiano za wzór trwałości i niezniszczalności.

Uroczyste rozpoczęcie budowy kopca stało się wielkim wydarzeniem. 15 września 1820 roku do Krakowa przyjechało wielu Polaków, w tym weteranów powstań. Znaczną część prac wykonali ochotnicy, choć w usypywaniu kopca brali udział nawet odwiedzający miasto cudzoziemcy. Budowa trwała trzy lata i zakończyła się 25 października 1823 roku.

Podczas pierwszej wojny światowej Austriacy uczynili z Kopca punkt obserwacyjny. Po odzyskaniu niepodległości osobliwa budowla ponownie stała się ważną atrakcją Krakowa, przyciągającą do miasta wielu turystów. W trakcie drugiej wojny światowej, Niemcy planowali zniszczenie Kopca Kościuszki, który był postrzegany jako symbol polskości.

Po zakończeniu światowego konfliktu, rozpoczęto prace rozbiórkowe mające na celu usunięcie austriackiego fortu. Jednak pod wpływem nacisków ze strony miłośników zabytków oraz licznych specjalistów prowadzono je tylko do 1957 roku.

W 1997 roku Kopiec Kościuszki został poważnie uszkodzony na skutek potężnych ulew, które w południowej i zachodniej części kraju wywołały tragiczne w skutkach powodzie. By ratować wzgórze, powołano Komitet Honorowy Ratowania Kopca Kościuszki. Kopiec udostępniono zwiedzającym 10 listopada 2002 roku. Kopcem Kościuszki od chwili powstania zarządza Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie ustanowiony w 1820 roku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Kopiec Kościuszki w Krakowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...