Dodany: 2015-05-04

Kościół obronny w Brochowie

Kościół obronny w Brochowie, niewielkiej wsi w województwie mazowieckim, powstał w połowie XVI wieku, niemniej początki świątyni sięgają nawet kilka stuleci wstecz.

Pierwszy kościół w Brochowie wzniesiono u progu XII wieku. W 1331 roku drewniany obiekt zastąpiła murowana świątynia, którą w 1551 roku poddano istotnej rozbudowie. Modernizację kościoła, prowadzoną pod kierunkiem renesansowego architekta Jana Baptysty Wenecjanina, zakończono dekadę później. Brochowska świątynia zyskała nawy boczne oraz narożne wieżyczki o typowo obronnym charakterze.

W XVII wieku kościół otoczono murem z bastionami i fosą. Kolejne stulecia upłynęły pod znakiem niewielkich prac remontowych, jednak ich efekt został zniszczony w czasie pierwszej wojny światowej. W 1924 roku rozpoczęto rekonstrukcję świątyni. Obiekt odbudowano przy zachowaniu detali historycznych i architektonicznych, ale już z wprowadzeniem elementów modnego wówczas modernizmu.

Jesienią 1939 roku Brochów znalazł się w zasięgu Bitwy nad Bzurą, która okazała się jednym z największych starć zbrojnych kampanii wrześniowej. Kościół uległ znacznym uszkodzeniom i wymagał kolejnej restauracji. W latach 1946-1949 świątynia została zrekonstruowana, choć jej wygląd nieco odbiegał już od XVI-wiecznego.

Obecnie kościół jest jednym z nielicznych zachowanych obiektów sakralnych w Polsce, który na przestrzeni dziejów pełnił także funkcje obronne. Miłośników historii dodatkowo zainteresuje fakt, że w 1806 roku w brochowskiej świątyni wzięli ślub rodzice Fryderyka Chopina, który 4 lata później został również tutaj ochrzczony.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Brochów i okolica

Kościół obronny w Brochowie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Mariusz Czekaj
    Mariusz Czekaj 2015-05-06 o 11:52

    piękny pomysł, dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje s