Kościół obronny w Brochowie

Kościół obronny w Brochowie, niewielkiej wsi w województwie mazowieckim, powstał w połowie XVI wieku, niemniej początki świątyni sięgają nawet kilka stuleci wstecz.

Pierwszy kościół w Brochowie wzniesiono u progu XII wieku. W 1331 roku drewniany obiekt zastąpiła murowana świątynia, którą w 1551 roku poddano istotnej rozbudowie. Modernizację kościoła, prowadzoną pod kierunkiem renesansowego architekta Jana Baptysty Wenecjanina, zakończono dekadę później. Brochowska świątynia zyskała nawy boczne oraz narożne wieżyczki o typowo obronnym charakterze.

W XVII wieku kościół otoczono murem z bastionami i fosą. Kolejne stulecia upłynęły pod znakiem niewielkich prac remontowych, jednak ich efekt został zniszczony w czasie pierwszej wojny światowej. W 1924 roku rozpoczęto rekonstrukcję świątyni. Obiekt odbudowano przy zachowaniu detali historycznych i architektonicznych, ale już z wprowadzeniem elementów modnego wówczas modernizmu.

Jesienią 1939 roku Brochów znalazł się w zasięgu Bitwy nad Bzurą, która okazała się jednym z największych starć zbrojnych kampanii wrześniowej. Kościół uległ znacznym uszkodzeniom i wymagał kolejnej restauracji. W latach 1946-1949 świątynia została zrekonstruowana, choć jej wygląd nieco odbiegał już od XVI-wiecznego.

Obecnie kościół jest jednym z nielicznych zachowanych obiektów sakralnych w Polsce, który na przestrzeni dziejów pełnił także funkcje obronne. Miłośników historii dodatkowo zainteresuje fakt, że w 1806 roku w brochowskiej świątyni wzięli ślub rodzice Fryderyka Chopina, który 4 lata później został również tutaj ochrzczony.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Brochów i okolica

Kościół obronny w Brochowie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Mariusz Czekaj
    Mariusz Czekaj 2015-05-06 o 11:52

    piękny pomysł, dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...