Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Kościół św. Mikołaja w Żarnowie

Kościół św. Mikołaja w Żarnowie, niewielkiej miejscowości w województwie łódzkim, po raz pierwszy wzmiankowano w dokumentach pochodzących z 1191 roku. Bardzo długa, sięgająca końca XII wieku historia oraz ciekawa architektura obiektu sprawiają, że żarnowska świątynia uznawana jest za jeden z najcenniejszych zabytków regionu.

Początkowo kościół przynależał do systemu obronnego ówczesnego grodu. W XVI wieku świątynię powiększono o prezbiterium, a po groźnym pożarze, który wybuchł w 1893 roku, rozbudowano o część neoromańską, zaprojektowaną przez Stefana Szyllera.

Do czasów współczesnych zachowały się fragmenty murów, detale romańskie i gotyckie oraz przęsło nawy z emporą wraz z przylegającą do niego wieżą. Boczne ściany nawy kościoła w dalszym ciągu zdobią romańskie pilastry, natomiast ścianę północną okno z tego samego okresu. We wnętrzu żarnowskiej świątyni zobaczyć można między innymi spiralne kamienne schody oraz gotyckie okna z dekoracyjnym manswerkiem.

W XII wieku Żarnów znajdował się pod zwierzchnictwem biskupstwa gnieźnieńskiego, a następnie kolegiaty sandomierskiej. Obecnie przy zabytkowym kościele funkcjonuje rzymskokatolicka parafia św. Mikołaja, należąca do grona najstarszych w Polsce.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Żarnów i okolica

Kościół św. Mikołaja w Żarnowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...

Dodany: 2017-12-05
Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to piękny, wzniesiony w stylu eklektycznym dworek, łączący w sobie cechy włoskiego i francuskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji. Obiekt jest pamiątką po aktywności fabrykantów włókienniczych, ...