Dodany: 2015-07-30

Kościół św. Mikołaja w Żarnowie

Kościół św. Mikołaja w Żarnowie, niewielkiej miejscowości w województwie łódzkim, po raz pierwszy wzmiankowano w dokumentach pochodzących z 1191 roku. Bardzo długa, sięgająca końca XII wieku historia oraz ciekawa architektura obiektu sprawiają, że żarnowska świątynia uznawana jest za jeden z najcenniejszych zabytków regionu.

Początkowo kościół przynależał do systemu obronnego ówczesnego grodu. W XVI wieku świątynię powiększono o prezbiterium, a po groźnym pożarze, który wybuchł w 1893 roku, rozbudowano o część neoromańską, zaprojektowaną przez Stefana Szyllera.

Do czasów współczesnych zachowały się fragmenty murów, detale romańskie i gotyckie oraz przęsło nawy z emporą wraz z przylegającą do niego wieżą. Boczne ściany nawy kościoła w dalszym ciągu zdobią romańskie pilastry, natomiast ścianę północną okno z tego samego okresu. We wnętrzu żarnowskiej świątyni zobaczyć można między innymi spiralne kamienne schody oraz gotyckie okna z dekoracyjnym manswerkiem.

W XII wieku Żarnów znajdował się pod zwierzchnictwem biskupstwa gnieźnieńskiego, a następnie kolegiaty sandomierskiej. Obecnie przy zabytkowym kościele funkcjonuje rzymskokatolicka parafia św. Mikołaja, należąca do grona najstarszych w Polsce.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Żarnów i okolica

Kościół św. Mikołaja w Żarnowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...