Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Latarnia Morska Rozewie

Latarnia Morska Rozewie usytuowana jest na przylądku Rozewie, pomiędzy Latarnią Morską Stilo a Latarnią Morską Jastarnia. Ta część polskiego wybrzeża od lat jest ważnym punktem nawigacyjnym na mapach południowego Bałtyku. Między innymi z tego względu to właśnie Latarnia Rozewie ma największy zasięg spośród wszystkich rodzimych budowli tego typu.

Co więcej, Latarnia Morska Rozewie może poszczycić się bardzo długą historią, sięgającą aż 1822 roku. Od tamtego czasu dwukrotnie, w 1910 i 1978 roku, została poddana większym modernizacjom.

Jedna z legend związanych z latarnią mówi o tym, jakoby sam Stefan Żeromski tworzył tu powieść Wiatr od morza. Jedyne co potwierdzono, to fakt, że pisarz, owszem, zwiedzał obiekt, ale jego dzieło powstało już w Warszawie. Ale kto wie, może rozewska latarnia była jednym z jego źródeł inspiracji?

Bohaterką innej historii, powszechnie znanej i przekazywanej z pokolenia na pokolenie, jest już całkowicie anonimowa córka kapitana szwedzkiego statku, który w XVII wieku rozbił się w okolicach Rozewia. Jako jedyna ocalała z katastrofy każdej nocy, do końca swoich dni, rozpalała ognisko na wzgórzu, by ostrzec innych marynarzy przed znajdującą się w tym miejscu diabelską skałą.

Obecnie Latarnia Morska Rozewie jest udostępniona zwiedzającym. W obiekcie utworzono Muzeum Latarnictwa, w którym zobaczyć można stare reflektory, światła nawigacyjne oraz modele dawnych latarni.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Rozewie i okolica

Latarnia Morska Rozewie - lokalizacja obiektu na mapie