Dodany: 2016-02-16

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Gród w Biskupinie, wsi w województwie kujawsko-pomorskim, leżącej 50 kilometrów od Bydgoszczy, jest jednym z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, a zarazem jednym z nielicznych, w którym zwiedzający mogą zobaczyć pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic oraz budynków mieszkalnych.

Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej. Na podstawie badań elementów konstrukcyjnych przypuszcza się, że powstała ona prawdopodobnie zimą 738 roku p.n.e. Na terenie biskupińskiej osady znajdowało się około 106 domostw usytuowanych wzdłuż 11 ulic, które mogło zamieszkiwać od 800 do nawet 1000 osób.

W 1933 roku, w wyniku prowadzonych na jeziorze Biskupińskim prac, poziom wody w akwenie znacznie się obniżył. Zaczęły z niej wystawać fragmenty umocnień starożytnej osady, a chłopi odnaleźli w ich okolicach zabytkowe przedmioty. Dzieci poinformowały o znaleziskach swojego nauczyciela Walentego Szwajcera, który nagłośnił sprawę.

Walenty Szwajcer powiadomił o nietypowym odkryciu profesora Józefa Kostrzewskiego z Poznania. Badania zainicjowano w 1934 roku i kontynuowano je do drugiej wojny światowej. W czasie wojny specjalny oddział niemiecki prowadził wykopaliska na terenie osady, lecz z uwagi na brak oczekiwanych rezultatów zasypano ją piaskiem.

Po wojnie polscy archeolodzy wznowili badania i kontynuowali je do 1974 roku. 16 września 1994 roku gród w Biskupinie został uznany za pomnik historii Polski.

Biskupińskie rekonstrukcje są cyklicznie wymieniane w związku z koniecznością ich aktualizacji. Oprócz rekonstrukcji w Biskupinie znajduje się muzeum, a we wrześniu odbywa się tu festyn, obejmujący prezentacje eksperymentalne i pokazy odtwórcze.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Biskupin i okolica

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24