Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Gród w Biskupinie, wsi w województwie kujawsko-pomorskim, leżącej 50 kilometrów od Bydgoszczy, jest jednym z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, a zarazem jednym z nielicznych, w którym zwiedzający mogą zobaczyć pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic oraz budynków mieszkalnych.

Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej. Na podstawie badań elementów konstrukcyjnych przypuszcza się, że powstała ona prawdopodobnie zimą 738 roku p.n.e. Na terenie biskupińskiej osady znajdowało się około 106 domostw usytuowanych wzdłuż 11 ulic, które mogło zamieszkiwać od 800 do nawet 1000 osób.

W 1933 roku, w wyniku prowadzonych na jeziorze Biskupińskim prac, poziom wody w akwenie znacznie się obniżył. Zaczęły z niej wystawać fragmenty umocnień starożytnej osady, a chłopi odnaleźli w ich okolicach zabytkowe przedmioty. Dzieci poinformowały o znaleziskach swojego nauczyciela Walentego Szwajcera, który nagłośnił sprawę.

Walenty Szwajcer powiadomił o nietypowym odkryciu profesora Józefa Kostrzewskiego z Poznania. Badania zainicjowano w 1934 roku i kontynuowano je do drugiej wojny światowej. W czasie wojny specjalny oddział niemiecki prowadził wykopaliska na terenie osady, lecz z uwagi na brak oczekiwanych rezultatów zasypano ją piaskiem.

Po wojnie polscy archeolodzy wznowili badania i kontynuowali je do 1974 roku. 16 września 1994 roku gród w Biskupinie został uznany za pomnik historii Polski.

Biskupińskie rekonstrukcje są cyklicznie wymieniane w związku z koniecznością ich aktualizacji. Oprócz rekonstrukcji w Biskupinie znajduje się muzeum, a we wrześniu odbywa się tu festyn, obejmujący prezentacje eksperymentalne i pokazy odtwórcze.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Biskupin i okolica

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...