Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Gród w Biskupinie, wsi w województwie kujawsko-pomorskim, leżącej 50 kilometrów od Bydgoszczy, jest jednym z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, a zarazem jednym z nielicznych, w którym zwiedzający mogą zobaczyć pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic oraz budynków mieszkalnych.

Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej. Na podstawie badań elementów konstrukcyjnych przypuszcza się, że powstała ona prawdopodobnie zimą 738 roku p.n.e. Na terenie biskupińskiej osady znajdowało się około 106 domostw usytuowanych wzdłuż 11 ulic, które mogło zamieszkiwać od 800 do nawet 1000 osób.

W 1933 roku, w wyniku prowadzonych na jeziorze Biskupińskim prac, poziom wody w akwenie znacznie się obniżył. Zaczęły z niej wystawać fragmenty umocnień starożytnej osady, a chłopi odnaleźli w ich okolicach zabytkowe przedmioty. Dzieci poinformowały o znaleziskach swojego nauczyciela Walentego Szwajcera, który nagłośnił sprawę.

Walenty Szwajcer powiadomił o nietypowym odkryciu profesora Józefa Kostrzewskiego z Poznania. Badania zainicjowano w 1934 roku i kontynuowano je do drugiej wojny światowej. W czasie wojny specjalny oddział niemiecki prowadził wykopaliska na terenie osady, lecz z uwagi na brak oczekiwanych rezultatów zasypano ją piaskiem.

Po wojnie polscy archeolodzy wznowili badania i kontynuowali je do 1974 roku. 16 września 1994 roku gród w Biskupinie został uznany za pomnik historii Polski.

Biskupińskie rekonstrukcje są cyklicznie wymieniane w związku z koniecznością ich aktualizacji. Oprócz rekonstrukcji w Biskupinie znajduje się muzeum, a we wrześniu odbywa się tu festyn, obejmujący prezentacje eksperymentalne i pokazy odtwórcze.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Biskupin i okolica

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: