Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, miejscowości leżącej około 20 kilometrów od Kielc, powstało w 1958 roku z inicjatywy dzieci pisarza, córki Jadwigi oraz syna Henryka Józefa. Muzeum mieści się w XIX-wiecznym dworku Henryka Sienkiewicza.

Pałacyk w Oblęgorku, zaprojektowany przez słynnego warszawskiego architekta Hugo Kuderę, został zbudowany w 1895 roku. U progu kolejnego stulecia majątek odkupiono od rejenta Mieczysława Halika i podarowano Henrykowi Sienkiewiczowi z okazji 25-lecia pracy literackiej. Eklektyczny dworek, zbudowany na terenie parku na bazie już istniejącego domku myśliwskiego, uzyskał swój ostateczny kształt w latach 1900-1902.

Henryk Sienkiewicz przyjechał do Oblęgorka w 1902 roku. Pałacyk przez następne 12 lat był dla pisarza głównie miejscem letniego wypoczynku i twórczej pracy. Henryk Sienkiewicz opuścił dworek w 1914 roku z powodu wybuchu I wojny światowej. Po śmierci pisarza, w Oblęgorku zamieszkała jego żona Maria wraz z synem.

W 1948 roku dzieci Henryka Sienkiewicza zwróciły się do Ministerstwa Kultury i Sztuki, aby w dworku utworzyć Muzeum Pamiątek po ojcu. Propozycja zyskała poparcie władz i dzięki wsparciu finansowemu Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej i Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy i Kraju w 1957 roku rozpoczęto prace remontowe.

W październiku 1958 roku otwarto Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, które obecnie stanowi oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Pomieszczenia pałacyku zostały wiernie odtworzone, a ich wygląd i wystrój nawiązują do czasów pobytu pisarza.

Zwiedzającym udostępnia się gabinet, salon, jadalnię, sypialnię i palarnię, w których można zobaczyć oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny oraz część księgozbioru Sienkiewicza. W Muzeum, oprócz ekspozycji stałych, organizowane są także wystawy czasowe, a ponadto koncerty, sesje naukowe, plenery malarskie oraz lekcje muzealne.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Oblęgorek i okolica

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...