Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu, niewielkiej miejscowości leżącej około 60 kilometrów od Lublina, został wzniesiony w pierwszej połowie XVI wieku z inicjatywy Mikołaja Firleja herbu Lewart, hetmana wielkiego koronnego i kasztelana krakowskiego. Warownię jeszcze w tym samym stuleciu rozbudował jego syn Piotr, wojewoda lubelski oraz wnuk Andrzej, za sprawą którego przeobraziła się ona w imponującą renesansową rezydencję.

Pod koniec XVI wieku w posiadanie twierdzy weszli Tarłowie, ród magnacki herbu Topór, a następnie Lubomirscy, ród książęcy herbu Szreniawa bez Krzyża. W 1655 roku wojska szwedzkie zniszczyły i ograbiły posiadłość, jednak Lubomirscy podjęli decyzję o jej odbudowie. W XVIII wieku przeprowadzili również wiele istotnych modernizacji.

Na przestrzeni dziejów zamek jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli, co jednak nie uchroniło go przed powolnym upadkiem. W latach 1809-1813 warownię dewastowały oddziały austriackie i rosyjskie. Twierdza ucierpiała także w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. W 1975 roku rezydencję sprzedano Muzeum w Kazimierzu Dolnym.

W latach 90. ubiegłego stulecia zainicjowano prace konserwacyjne i rewitalizacyjne. Obecnie w zabytkowych murach mieści się Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu. Kompleks, oprócz dawnej warowni, tworzą XVIII-wieczny dwór przeniesiony ze wsi Moniaki, stodoła i spichlerz z XIX wieku oraz lamus, czyli budynek gospodarczy.

Jednak turystów do zamku przyciąga nie tylko jego ciekawa historia, ale też związana z nim legenda o Czarnej Damie, która ukazuje się w ruinach podczas pełni księżyca. To duch Heleny Lubomirskiej, która zakochała się w służącym swojego ojca. Mimo że rodzice Heleny byli przeciwni temu związkowi, ona nie zamierzała wyrzekać się miłości.

Lubomirscy, choć bardzo kochali córkę, postanowili zamknąć ją w wieży zamkowej. Po kilku miesiącach spędzonych w samotności, Helena popełniła samobójstwo skacząc na dziedziniec, a jej duch do dzisiaj krąży po ruinach rezydencji w czasie pełni księżyca.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Janowiec i okolica

Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...