Dodany: 2015-07-09

Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu, niewielkiej miejscowości leżącej około 60 kilometrów od Lublina, został wzniesiony w pierwszej połowie XVI wieku z inicjatywy Mikołaja Firleja herbu Lewart, hetmana wielkiego koronnego i kasztelana krakowskiego. Warownię jeszcze w tym samym stuleciu rozbudował jego syn Piotr, wojewoda lubelski oraz wnuk Andrzej, za sprawą którego przeobraziła się ona w imponującą renesansową rezydencję.

Pod koniec XVI wieku w posiadanie twierdzy weszli Tarłowie, ród magnacki herbu Topór, a następnie Lubomirscy, ród książęcy herbu Szreniawa bez Krzyża. W 1655 roku wojska szwedzkie zniszczyły i ograbiły posiadłość, jednak Lubomirscy podjęli decyzję o jej odbudowie. W XVIII wieku przeprowadzili również wiele istotnych modernizacji.

Na przestrzeni dziejów zamek jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli, co jednak nie uchroniło go przed powolnym upadkiem. W latach 1809-1813 warownię dewastowały oddziały austriackie i rosyjskie. Twierdza ucierpiała także w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. W 1975 roku rezydencję sprzedano Muzeum w Kazimierzu Dolnym.

W latach 90. ubiegłego stulecia zainicjowano prace konserwacyjne i rewitalizacyjne. Obecnie w zabytkowych murach mieści się Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu. Kompleks, oprócz dawnej warowni, tworzą XVIII-wieczny dwór przeniesiony ze wsi Moniaki, stodoła i spichlerz z XIX wieku oraz lamus, czyli budynek gospodarczy.

Jednak turystów do zamku przyciąga nie tylko jego ciekawa historia, ale też związana z nim legenda o Czarnej Damie, która ukazuje się w ruinach podczas pełni księżyca. To duch Heleny Lubomirskiej, która zakochała się w służącym swojego ojca. Mimo że rodzice Heleny byli przeciwni temu związkowi, ona nie zamierzała wyrzekać się miłości.

Lubomirscy, choć bardzo kochali córkę, postanowili zamknąć ją w wieży zamkowej. Po kilku miesiącach spędzonych w samotności, Helena popełniła samobójstwo skacząc na dziedziniec, a jej duch do dzisiaj krąży po ruinach rezydencji w czasie pełni księżyca.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Janowiec i okolica

Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *