Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu, niewielkiej miejscowości leżącej około 60 kilometrów od Lublina, został wzniesiony w pierwszej połowie XVI wieku z inicjatywy Mikołaja Firleja herbu Lewart, hetmana wielkiego koronnego i kasztelana krakowskiego. Warownię jeszcze w tym samym stuleciu rozbudował jego syn Piotr, wojewoda lubelski oraz wnuk Andrzej, za sprawą którego przeobraziła się ona w imponującą renesansową rezydencję.

Pod koniec XVI wieku w posiadanie twierdzy weszli Tarłowie, ród magnacki herbu Topór, a następnie Lubomirscy, ród książęcy herbu Szreniawa bez Krzyża. W 1655 roku wojska szwedzkie zniszczyły i ograbiły posiadłość, jednak Lubomirscy podjęli decyzję o jej odbudowie. W XVIII wieku przeprowadzili również wiele istotnych modernizacji.

Na przestrzeni dziejów zamek jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli, co jednak nie uchroniło go przed powolnym upadkiem. W latach 1809-1813 warownię dewastowały oddziały austriackie i rosyjskie. Twierdza ucierpiała także w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. W 1975 roku rezydencję sprzedano Muzeum w Kazimierzu Dolnym.

W latach 90. ubiegłego stulecia zainicjowano prace konserwacyjne i rewitalizacyjne. Obecnie w zabytkowych murach mieści się Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu. Kompleks, oprócz dawnej warowni, tworzą XVIII-wieczny dwór przeniesiony ze wsi Moniaki, stodoła i spichlerz z XIX wieku oraz lamus, czyli budynek gospodarczy.

Jednak turystów do zamku przyciąga nie tylko jego ciekawa historia, ale też związana z nim legenda o Czarnej Damie, która ukazuje się w ruinach podczas pełni księżyca. To duch Heleny Lubomirskiej, która zakochała się w służącym swojego ojca. Mimo że rodzice Heleny byli przeciwni temu związkowi, ona nie zamierzała wyrzekać się miłości.

Lubomirscy, choć bardzo kochali córkę, postanowili zamknąć ją w wieży zamkowej. Po kilku miesiącach spędzonych w samotności, Helena popełniła samobójstwo skacząc na dziedziniec, a jej duch do dzisiaj krąży po ruinach rezydencji w czasie pełni księżyca.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Janowiec i okolica

Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...