Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, popularnym uzdrowisku w województwie dolnośląskim, mieści się w XVII-wiecznym młynie papierniczym, będącym unikatowym zabytkiem techniki.

Historię dusznickiego młyna tworzyli papiernicy z rodów Kretschmerów, Hellerów i Wiehrów. Pierwsze wzmianki o papierni w Dusznikach-Zdroju są datowane na drugą połowę XVI wieku, niemniej najważniejszy budynek w kompleksie, pełniący niegdyś funkcje mieszkalno-produkcyjne, wzniesiono w 1605 roku. Z kolei przylegającą do młyna drewnianą suszarnię papieru oraz pawilon wejściowy wybudowano prawdopodobnie w XVIII wieku.

W XVII wieku papiernia w Dusznikach-Zdroju należała do najwyżej cenionych na Śląsku, co potwierdza fakt, że posiadała monopol na dostarczanie papieru do wrocławskich urzędów. W XVIII wieku papiernia została znacznie rozbudowana i zmodernizowana, a ponadto zainstalowano w niej nowoczesne urządzenia papiernicze.

Papier w Dusznikach-Zdroju produkowano do 1937 roku. Dwa lata później ostatni właściciel papierni Karl Wiehr przekazał ją miastu z intencją utworzenia w młynie regionalnego muzeum techniki. Papiernia trafiła jednak w ręce władz polskich dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Zabytkowy budynek był opustoszały i zniszczony, natomiast z dawnych urządzeń papierniczych zachowały się jedynie wieszaki do suszenia tektury oraz kilka form do czerpania papieru. Częściowo ocalały również niektóre elementy wystroju papierni, w tym cenne malowidła na ścianach i stropach, pochodzące z XVII, XVIII i XIX wieku.

Dusznicka papiernia została przekazana fabryce papieru w Młynowie koło Kłodzka, której dyrektor rozpoczął remont budynku z zamiarem szybkiego uruchomienia produkcji. Niestety jego śmierć przerwała dalsze prace, zaś pozbawiony opieki obiekt niszczał przez kolejnych kilka lat.

W 1953 roku władze miasta na nowo zainteresowały się dużym, lecz popadającym w ruinę budynkiem papierni, jednak przeforsowanie idei odnowienia młyna jako zabytku techniki, unikanie przekazania obiektu na magazyn owoców, zapobieganie jego wyburzeniu, aż w końcu jego remont zajęły w sumie kilka lat. Mimo przeszkód, wspólnym wysiłkiem polskich papierników oraz miłośników zabytków, w Dusznikach-Zdroju powstało żywe muzeum gromadzące eksponaty dawnej techniki papierniczej i przetwórstwa papierniczego.

Choć prace remontowe i adaptacyjne wciąż trwały, 26 lipca 1968 roku minister leśnictwa i przemysłu drzewnego Roman Gesing dokonał oficjalnego otwarcia części Muzeum Papiernictwa. Pokazową produkcję papieru czerpanego uruchomiono w 1971 roku, drukarnię typograficzną w 1974 roku, a nową ekspozycję przedstawiającą wyroby polskiego przemysłu papierniczego - dwa lata później.

Obecnie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju jest jednym z ważniejszych obiektów turystycznych na Ziemi Kłodzkiej - rocznie odwiedza je nawet 70 tysięcy osób.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Duszniki-Zdrój i okolica

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19