Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, popularnym uzdrowisku w województwie dolnośląskim, mieści się w XVII-wiecznym młynie papierniczym, będącym unikatowym zabytkiem techniki.

Historię dusznickiego młyna tworzyli papiernicy z rodów Kretschmerów, Hellerów i Wiehrów. Pierwsze wzmianki o papierni w Dusznikach-Zdroju są datowane na drugą połowę XVI wieku, niemniej najważniejszy budynek w kompleksie, pełniący niegdyś funkcje mieszkalno-produkcyjne, wzniesiono w 1605 roku. Z kolei przylegającą do młyna drewnianą suszarnię papieru oraz pawilon wejściowy wybudowano prawdopodobnie w XVIII wieku.

W XVII wieku papiernia w Dusznikach-Zdroju należała do najwyżej cenionych na Śląsku, co potwierdza fakt, że posiadała monopol na dostarczanie papieru do wrocławskich urzędów. W XVIII wieku papiernia została znacznie rozbudowana i zmodernizowana, a ponadto zainstalowano w niej nowoczesne urządzenia papiernicze.

Papier w Dusznikach-Zdroju produkowano do 1937 roku. Dwa lata później ostatni właściciel papierni Karl Wiehr przekazał ją miastu z intencją utworzenia w młynie regionalnego muzeum techniki. Papiernia trafiła jednak w ręce władz polskich dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Zabytkowy budynek był opustoszały i zniszczony, natomiast z dawnych urządzeń papierniczych zachowały się jedynie wieszaki do suszenia tektury oraz kilka form do czerpania papieru. Częściowo ocalały również niektóre elementy wystroju papierni, w tym cenne malowidła na ścianach i stropach, pochodzące z XVII, XVIII i XIX wieku.

Dusznicka papiernia została przekazana fabryce papieru w Młynowie koło Kłodzka, której dyrektor rozpoczął remont budynku z zamiarem szybkiego uruchomienia produkcji. Niestety jego śmierć przerwała dalsze prace, zaś pozbawiony opieki obiekt niszczał przez kolejnych kilka lat.

W 1953 roku władze miasta na nowo zainteresowały się dużym, lecz popadającym w ruinę budynkiem papierni, jednak przeforsowanie idei odnowienia młyna jako zabytku techniki, unikanie przekazania obiektu na magazyn owoców, zapobieganie jego wyburzeniu, aż w końcu jego remont zajęły w sumie kilka lat. Mimo przeszkód, wspólnym wysiłkiem polskich papierników oraz miłośników zabytków, w Dusznikach-Zdroju powstało żywe muzeum gromadzące eksponaty dawnej techniki papierniczej i przetwórstwa papierniczego.

Choć prace remontowe i adaptacyjne wciąż trwały, 26 lipca 1968 roku minister leśnictwa i przemysłu drzewnego Roman Gesing dokonał oficjalnego otwarcia części Muzeum Papiernictwa. Pokazową produkcję papieru czerpanego uruchomiono w 1971 roku, drukarnię typograficzną w 1974 roku, a nową ekspozycję przedstawiającą wyroby polskiego przemysłu papierniczego - dwa lata później.

Obecnie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju jest jednym z ważniejszych obiektów turystycznych na Ziemi Kłodzkiej - rocznie odwiedza je nawet 70 tysięcy osób.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Duszniki-Zdrój i okolica

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...