Dodany: 2016-01-19

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy znajduje się w miejscowości Dziekanowice, w województwie wielkopolskim, około 15 kilometrów od Gniezna. Muzeum powołano do życia w 1969 roku jako Muzeum Początków Państwa Polskiego, którego dyrektorem został historyk sztuki Jerzy Łomnicki, badacz i propagator Ostrowa Lednickiego.

W 1974 roku placówka otrzymała nowy statut oraz nazwę Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W tym samym roku w Dziekanowicach rozpoczęła się też budowa Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, który szybko stał się jednym z największych skansenów w Polsce.

Z biegiem lat Muzeum wzbogaciło się o Rezerwat Archeologiczny Gród Piastowski w Gieczu i zespół dworski na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. W 1988 roku, w celu ochrony obszarów leżących wokół jeziora Lednica, powstaje Lednicki Park Krajobrazowy.

W 1999 roku, w wyniku reformy administracyjnej, Muzeum staje się Instytucją Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego i zostaje wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. W tym samym roku Muzeum obchodzi również jubileusz 30-lecia istnienia.

Obecnie w Muzeum prezentowane są relikty kamiennej architektury pałacowej i sakralnej oraz drewnianej zabudowy wsi. Najważniejszą, a zarazem najcenniejszą częścią ekspozycji są pozostałości grodu Piastów, pochodzące prawdopodobnie z wczesnego średniowiecza.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lednogóra i okolica

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimier