Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy znajduje się w miejscowości Dziekanowice, w województwie wielkopolskim, około 15 kilometrów od Gniezna. Muzeum powołano do życia w 1969 roku jako Muzeum Początków Państwa Polskiego, którego dyrektorem został historyk sztuki Jerzy Łomnicki, badacz i propagator Ostrowa Lednickiego.

W 1974 roku placówka otrzymała nowy statut oraz nazwę Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W tym samym roku w Dziekanowicach rozpoczęła się też budowa Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, który szybko stał się jednym z największych skansenów w Polsce.

Z biegiem lat Muzeum wzbogaciło się o Rezerwat Archeologiczny Gród Piastowski w Gieczu i zespół dworski na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. W 1988 roku, w celu ochrony obszarów leżących wokół jeziora Lednica, powstaje Lednicki Park Krajobrazowy.

W 1999 roku, w wyniku reformy administracyjnej, Muzeum staje się Instytucją Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego i zostaje wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. W tym samym roku Muzeum obchodzi również jubileusz 30-lecia istnienia.

Obecnie w Muzeum prezentowane są relikty kamiennej architektury pałacowej i sakralnej oraz drewnianej zabudowy wsi. Najważniejszą, a zarazem najcenniejszą częścią ekspozycji są pozostałości grodu Piastów, pochodzące prawdopodobnie z wczesnego średniowiecza.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lednogóra i okolica

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19