Dodany: 2014-09-30

Mysia Wieża w Kruszwicy

Mysia Wieża w Kruszwicy, ceglana, ośmioboczna budowla, usytuowana jest na Półwyspie Rzępowskim, nad jeziorem Gopło. Mysia Wieża już od końca XIX wieku jest główną atrakcją miasta i regionu, bez wątpienia wyróżniającą się na turystycznej mapie Kujaw.

Mysia Wieża w rzeczywistości jest pozostałością po zamku, wzniesionym na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Niemniej warownia, którą zbudowano z myślą o obronie przed Krzyżakami, ostatecznie znalazła się w rękach Szwedów, a następnie, w 1657 roku, zniszczona.

Jedynym ocalałym fragmentem dawnej twierdzy jest właśnie Mysia Wieża. Jej współcześnie obowiązująca nazwa nawiązuje do powszechnie znanej legendy o Popielu, który wraz z rodziną miał zostać zagryziony przez myszy.

Nie sposób jednak nie wspomnieć, że postać legendarnego władcy pojawiała się w podaniach wielu kronikarzy, między innymi Galla Anonima, Wincentego Kadłubka czy Jana Długosza. W związku z tym, historie z Popielem i myszami w rolach głównych, są zwykle postrzegane przez pryzmat symboliki.

Niezależnie od prawdziwej wersji wydarzeń, aura tajemniczości otaczająca Mysią Wieżę doskonale przyciąga turystów z całego kraju. Wielu z nich nie poprzestaje tylko na podziwianiu jej z zewnątrz i decyduje się pokonać 109 schodów, by znaleźć się na szczycie 32-metrowej budowli.

Podczas wędrówki warto zwrócić uwagę, że wnętrze wieży jest okrągłe, co z pewnością zainteresuje zwłaszcza miłośników architektury. Natomiast nagrodą za włożony wysiłek będą roztaczające się z punktu widokowego wspaniałe krajobrazy, które tworzy jezioro Gopło, a w tle również panoramy Inowrocławia, Strzelna i Radziejowa.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kruszwica i okolica

Mysia Wieża w Kruszwicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...