Mysia Wieża w Kruszwicy

Mysia Wieża w Kruszwicy, ceglana, ośmioboczna budowla, usytuowana jest na Półwyspie Rzępowskim, nad jeziorem Gopło. Mysia Wieża już od końca XIX wieku jest główną atrakcją miasta i regionu, bez wątpienia wyróżniającą się na turystycznej mapie Kujaw.

Mysia Wieża w rzeczywistości jest pozostałością po zamku, wzniesionym na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Niemniej warownia, którą zbudowano z myślą o obronie przed Krzyżakami, ostatecznie znalazła się w rękach Szwedów, a następnie, w 1657 roku, zniszczona.

Jedynym ocalałym fragmentem dawnej twierdzy jest właśnie Mysia Wieża. Jej współcześnie obowiązująca nazwa nawiązuje do powszechnie znanej legendy o Popielu, który wraz z rodziną miał zostać zagryziony przez myszy.

Nie sposób jednak nie wspomnieć, że postać legendarnego władcy pojawiała się w podaniach wielu kronikarzy, między innymi Galla Anonima, Wincentego Kadłubka czy Jana Długosza. W związku z tym, historie z Popielem i myszami w rolach głównych, są zwykle postrzegane przez pryzmat symboliki.

Niezależnie od prawdziwej wersji wydarzeń, aura tajemniczości otaczająca Mysią Wieżę doskonale przyciąga turystów z całego kraju. Wielu z nich nie poprzestaje tylko na podziwianiu jej z zewnątrz i decyduje się pokonać 109 schodów, by znaleźć się na szczycie 32-metrowej budowli.

Podczas wędrówki warto zwrócić uwagę, że wnętrze wieży jest okrągłe, co z pewnością zainteresuje zwłaszcza miłośników architektury. Natomiast nagrodą za włożony wysiłek będą roztaczające się z punktu widokowego wspaniałe krajobrazy, które tworzy jezioro Gopło, a w tle również panoramy Inowrocławia, Strzelna i Radziejowa.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kruszwica i okolica

Mysia Wieża w Kruszwicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...