Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Mysia Wieża w Kruszwicy

Mysia Wieża w Kruszwicy, ceglana, ośmioboczna budowla, usytuowana jest na Półwyspie Rzępowskim, nad jeziorem Gopło. Mysia Wieża już od końca XIX wieku jest główną atrakcją miasta i regionu, bez wątpienia wyróżniającą się na turystycznej mapie Kujaw.

Mysia Wieża w rzeczywistości jest pozostałością po zamku, wzniesionym na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Niemniej warownia, którą zbudowano z myślą o obronie przed Krzyżakami, ostatecznie znalazła się w rękach Szwedów, a następnie, w 1657 roku, zniszczona.

Jedynym ocalałym fragmentem dawnej twierdzy jest właśnie Mysia Wieża. Jej współcześnie obowiązująca nazwa nawiązuje do powszechnie znanej legendy o Popielu, który wraz z rodziną miał zostać zagryziony przez myszy.

Nie sposób jednak nie wspomnieć, że postać legendarnego władcy pojawiała się w podaniach wielu kronikarzy, między innymi Galla Anonima, Wincentego Kadłubka czy Jana Długosza. W związku z tym, historie z Popielem i myszami w rolach głównych, są zwykle postrzegane przez pryzmat symboliki.

Niezależnie od prawdziwej wersji wydarzeń, aura tajemniczości otaczająca Mysią Wieżę doskonale przyciąga turystów z całego kraju. Wielu z nich nie poprzestaje tylko na podziwianiu jej z zewnątrz i decyduje się pokonać 109 schodów, by znaleźć się na szczycie 32-metrowej budowli.

Podczas wędrówki warto zwrócić uwagę, że wnętrze wieży jest okrągłe, co z pewnością zainteresuje zwłaszcza miłośników architektury. Natomiast nagrodą za włożony wysiłek będą roztaczające się z punktu widokowego wspaniałe krajobrazy, które tworzy jezioro Gopło, a w tle również panoramy Inowrocławia, Strzelna i Radziejowa.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kruszwica i okolica

Mysia Wieża w Kruszwicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...