Dodany: 2016-02-09

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu znajduje się w południowo-zachodniej Krakowa. Opactwo tynieckie, prawdopodobnie ufundowane przez Kazimierza I Odnowiciela i zbudowane w 1044 roku, zostało wzniesione na wapiennym wzgórzu nad Wisłą.

W drugiej połowie XI wieku powstał zespół romańskich obiektów: trójnawowa bazylika oraz zabudowania klasztorne. Jednak w XIV wieku opactwo uległo dużym zniszczeniom w wyniku ataków Czechów oraz Tatarów. Na przestrzeni stuleci kompleks kilkakrotnie modernizowano, początkowo na styl gotycki, a później na barokowy i rokokowy.

Opactwo zostało ponownie zniszczone podczas wojny w XVII wieku, a następnie w związku z przeobrażeniem go na twierdzę konfederatów barskich. Choć opat Florian Amand Janowski odbudował opactwo, w 1816 roku zostało ono zlikwidowane.

W latach 1821-1826 kościół był siedzibą biskupstwa tynieckiego. Mnisi wrócili do Tyńca dopiero po 123 latach, w lipcu 1939 roku, dzięki staraniom belgijskiego benedyktyna Karola van Oosta. W 1947 roku rozpoczęto szeroko zakrojone prace mające na celu odbudowę kompleksu, a w 1968 roku kościół św. Piotra i Pawła znów stał się opactwem.

W lipcu 2008 roku odbudowano tak zwaną Wielką Ruinę i utworzono Benedyktyński Instytut Kultury. Na terenie klasztoru mieści się również Muzeum Opactwa w Tyńcu.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17