Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu znajduje się w południowo-zachodniej Krakowa. Opactwo tynieckie, prawdopodobnie ufundowane przez Kazimierza I Odnowiciela i zbudowane w 1044 roku, zostało wzniesione na wapiennym wzgórzu nad Wisłą.

W drugiej połowie XI wieku powstał zespół romańskich obiektów: trójnawowa bazylika oraz zabudowania klasztorne. Jednak w XIV wieku opactwo uległo dużym zniszczeniom w wyniku ataków Czechów oraz Tatarów. Na przestrzeni stuleci kompleks kilkakrotnie modernizowano, początkowo na styl gotycki, a później na barokowy i rokokowy.

Opactwo zostało ponownie zniszczone podczas wojny w XVII wieku, a następnie w związku z przeobrażeniem go na twierdzę konfederatów barskich. Choć opat Florian Amand Janowski odbudował opactwo, w 1816 roku zostało ono zlikwidowane.

W latach 1821-1826 kościół był siedzibą biskupstwa tynieckiego. Mnisi wrócili do Tyńca dopiero po 123 latach, w lipcu 1939 roku, dzięki staraniom belgijskiego benedyktyna Karola van Oosta. W 1947 roku rozpoczęto szeroko zakrojone prace mające na celu odbudowę kompleksu, a w 1968 roku kościół św. Piotra i Pawła znów stał się opactwem.

W lipcu 2008 roku odbudowano tak zwaną Wielką Ruinę i utworzono Benedyktyński Instytut Kultury. Na terenie klasztoru mieści się również Muzeum Opactwa w Tyńcu.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...