Dodany: 2016-02-09

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu znajduje się w południowo-zachodniej Krakowa. Opactwo tynieckie, prawdopodobnie ufundowane przez Kazimierza I Odnowiciela i zbudowane w 1044 roku, zostało wzniesione na wapiennym wzgórzu nad Wisłą.

W drugiej połowie XI wieku powstał zespół romańskich obiektów: trójnawowa bazylika oraz zabudowania klasztorne. Jednak w XIV wieku opactwo uległo dużym zniszczeniom w wyniku ataków Czechów oraz Tatarów. Na przestrzeni stuleci kompleks kilkakrotnie modernizowano, początkowo na styl gotycki, a później na barokowy i rokokowy.

Opactwo zostało ponownie zniszczone podczas wojny w XVII wieku, a następnie w związku z przeobrażeniem go na twierdzę konfederatów barskich. Choć opat Florian Amand Janowski odbudował opactwo, w 1816 roku zostało ono zlikwidowane.

W latach 1821-1826 kościół był siedzibą biskupstwa tynieckiego. Mnisi wrócili do Tyńca dopiero po 123 latach, w lipcu 1939 roku, dzięki staraniom belgijskiego benedyktyna Karola van Oosta. W 1947 roku rozpoczęto szeroko zakrojone prace mające na celu odbudowę kompleksu, a w 1968 roku kościół św. Piotra i Pawła znów stał się opactwem.

W lipcu 2008 roku odbudowano tak zwaną Wielką Ruinę i utworzono Benedyktyński Instytut Kultury. Na terenie klasztoru mieści się również Muzeum Opactwa w Tyńcu.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-09-19
Rynek w Sandomierzu

Rynek w Sandomierzu

Sandomierz to niewielkie miasto w województwie świętokrzyskim, przyciągające turystów niezwykłą, magiczną atmosferą. Leży na siedmiu wzgórzach, przez co nazywany jest "małym Rzymem", a jedną z jego wizytówek jest rynek, znajdujący się w centrum sandomierskiej starówki.

Rynek w Sandomierzu ma kształt ...

Dodany: 2017-09-12
Zamek w Przemyślu

Zamek w Przemyślu

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu został wzniesiony po 1340 roku, za panowania Kazimierza Wielkiego. Warownia powstała w miejscu wcześniej istniejącego drewniano-ziemnego grodu, w obrębie którego już w XI wieku król Bolesław Chrobry zbudował murowaną przedromańską rotundę i palatium.

Obecnie renesansowy, ...

Dodany: 2017-09-05
 Pałac Branickich w Białymstoku