Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Opactwo Cystersów w Lubiążu

Opactwo Cystersów w Lubiążu, niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim, jest jednym z najważniejszych zabytków tej klasy w Europie, a zarazem największym opactwem cysterskim na świecie. O klasie obiektu świadczy również fakt, iż jest on określany mianem arcydzieła śląskiego baroku.

W skład imponującego kompleksu wchodzą bazylika Wniebowzięcia NMP, klasztor, pałac opatów, pomocniczy kościół św. Jakuba oraz zabudowania gospodarcze. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiono w XIV wieku na pozostałościach XII-wiecznej romańskiej świątyni. Swój obecny wygląd uzyskał pod koniec XVII wieku, kiedy to pod kierownictwem Matthiasa Steinla dokonano jego przebudowy w stylu barokowym.

W pierwszej połowie XIII wieku prowadzono jeszcze prace zdobnicze, w których uczestniczyli znamienici artyści tej epoki. Niemiecki malarz Felix Anton Scheffler wykonał polichromie i większość fresków refektarza, a Christian Bentum, artysta z Holandii, ozdobił bibliotekę klasztorną i wykonał plafon w głównej sali reprezentacyjnej pałacu - Sali Książęcej. W tym samym pomieszczeniu znalazły się też dzieła niemieckiego rzeźbiarza Franza Mangoldta, który stworzył także zespół posągów do założonego przez opata Freibergera ogrodu.

Niestety jeszcze w tym samym stuleciu zakończył się okres największej świetności klasztoru, gdy po latach władania Śląskiem przez cesarzy austriackich w 1740 roku tereny te zdobyli Prusacy. W 1810 roku pruski król przywłaszczył sobie dobra zakonu, zniszczonych zostało sporo zabytków, przepadły zasoby cysterskiej biblioteki, a w klasztorze urządzono szpital.

W czasie drugiej wojny światowej cały pocysterski kompleks został całkowicie ogołocony przez Niemców. Dzieła zniszczenia dokonali Rosjanie, którzy splądrowali oraz rozgrabili znajdujące się pod kościołem krypty, w których do dziś spoczywa 98 zmumifikowanych ciał książąt, opatów oraz zasłużonych zakonników cysterskich.

Mumie porozrzucali po posadzce, przez co historycy i archeolodzy nie byli w stanie określić, do kogo należą dane szczątki - rozpoznano jedynie mumię Michaela Leopolda Willmanna. Wojsko radzieckie stacjonowało w Lubiążu do 1948 roku. Później w klasztorze urządzono szpital psychiatryczny dla czerwonoarmistów, natomiast od 1950 roku w pomieszczeniach klasztornych składowano książki i zbiory muzealne.

Od 1989 roku na terenie zespołu klasztornego prowadzone były kompleksowe prace renowacyjne. W 1996 roku zwiedzającym udostępniono imponującą Salę Książęcą, uważaną za jeden z najwybitniejszych zabytków śląskiego baroku. Obecnie w dawnym opactwie odbywają się liczne imprezy kulturalne, festiwale oraz wystawy historyczne.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lubiąż i okolica

Opactwo Cystersów w Lubiążu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...

Dodany: 2017-12-05
Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to piękny, wzniesiony w stylu eklektycznym dworek, łączący w sobie cechy włoskiego i francuskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji. Obiekt jest pamiątką po aktywności fabrykantów włókienniczych, ...