Dodany: 2017-01-31

Opactwo Cystersów w Lubiążu

Opactwo Cystersów w Lubiążu, niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim, jest jednym z najważniejszych zabytków tej klasy w Europie, a zarazem największym opactwem cysterskim na świecie. O klasie obiektu świadczy również fakt, iż jest on określany mianem arcydzieła śląskiego baroku.

W skład imponującego kompleksu wchodzą bazylika Wniebowzięcia NMP, klasztor, pałac opatów, pomocniczy kościół św. Jakuba oraz zabudowania gospodarcze. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiono w XIV wieku na pozostałościach XII-wiecznej romańskiej świątyni. Swój obecny wygląd uzyskał pod koniec XVII wieku, kiedy to pod kierownictwem Matthiasa Steinla dokonano jego przebudowy w stylu barokowym.

W pierwszej połowie XIII wieku prowadzono jeszcze prace zdobnicze, w których uczestniczyli znamienici artyści tej epoki. Niemiecki malarz Felix Anton Scheffler wykonał polichromie i większość fresków refektarza, a Christian Bentum, artysta z Holandii, ozdobił bibliotekę klasztorną i wykonał plafon w głównej sali reprezentacyjnej pałacu - Sali Książęcej. W tym samym pomieszczeniu znalazły się też dzieła niemieckiego rzeźbiarza Franza Mangoldta, który stworzył także zespół posągów do założonego przez opata Freibergera ogrodu.

Niestety jeszcze w tym samym stuleciu zakończył się okres największej świetności klasztoru, gdy po latach władania Śląskiem przez cesarzy austriackich w 1740 roku tereny te zdobyli Prusacy. W 1810 roku pruski król przywłaszczył sobie dobra zakonu, zniszczonych zostało sporo zabytków, przepadły zasoby cysterskiej biblioteki, a w klasztorze urządzono szpital.

W czasie drugiej wojny światowej cały pocysterski kompleks został całkowicie ogołocony przez Niemców. Dzieła zniszczenia dokonali Rosjanie, którzy splądrowali oraz rozgrabili znajdujące się pod kościołem krypty, w których do dziś spoczywa 98 zmumifikowanych ciał książąt, opatów oraz zasłużonych zakonników cysterskich.

Mumie porozrzucali po posadzce, przez co historycy i archeolodzy nie byli w stanie określić, do kogo należą dane szczątki - rozpoznano jedynie mumię Michaela Leopolda Willmanna. Wojsko radzieckie stacjonowało w Lubiążu do 1948 roku. Później w klasztorze urządzono szpital psychiatryczny dla czerwonoarmistów, natomiast od 1950 roku w pomieszczeniach klasztornych składowano książki i zbiory muzealne.

Od 1989 roku na terenie zespołu klasztornego prowadzone były kompleksowe prace renowacyjne. W 1996 roku zwiedzającym udostępniono imponującą Salę Książęcą, uważaną za jeden z najwybitniejszych zabytków śląskiego baroku. Obecnie w dawnym opactwie odbywają się liczne imprezy kulturalne, festiwale oraz wystawy historyczne.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lubiąż i okolica

Opactwo Cystersów w Lubiążu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego h