Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Opactwo Cystersów w Lubiążu

Opactwo Cystersów w Lubiążu, niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim, jest jednym z najważniejszych zabytków tej klasy w Europie, a zarazem największym opactwem cysterskim na świecie. O klasie obiektu świadczy również fakt, iż jest on określany mianem arcydzieła śląskiego baroku.

W skład imponującego kompleksu wchodzą bazylika Wniebowzięcia NMP, klasztor, pałac opatów, pomocniczy kościół św. Jakuba oraz zabudowania gospodarcze. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiono w XIV wieku na pozostałościach XII-wiecznej romańskiej świątyni. Swój obecny wygląd uzyskał pod koniec XVII wieku, kiedy to pod kierownictwem Matthiasa Steinla dokonano jego przebudowy w stylu barokowym.

W pierwszej połowie XIII wieku prowadzono jeszcze prace zdobnicze, w których uczestniczyli znamienici artyści tej epoki. Niemiecki malarz Felix Anton Scheffler wykonał polichromie i większość fresków refektarza, a Christian Bentum, artysta z Holandii, ozdobił bibliotekę klasztorną i wykonał plafon w głównej sali reprezentacyjnej pałacu - Sali Książęcej. W tym samym pomieszczeniu znalazły się też dzieła niemieckiego rzeźbiarza Franza Mangoldta, który stworzył także zespół posągów do założonego przez opata Freibergera ogrodu.

Niestety jeszcze w tym samym stuleciu zakończył się okres największej świetności klasztoru, gdy po latach władania Śląskiem przez cesarzy austriackich w 1740 roku tereny te zdobyli Prusacy. W 1810 roku pruski król przywłaszczył sobie dobra zakonu, zniszczonych zostało sporo zabytków, przepadły zasoby cysterskiej biblioteki, a w klasztorze urządzono szpital.

W czasie drugiej wojny światowej cały pocysterski kompleks został całkowicie ogołocony przez Niemców. Dzieła zniszczenia dokonali Rosjanie, którzy splądrowali oraz rozgrabili znajdujące się pod kościołem krypty, w których do dziś spoczywa 98 zmumifikowanych ciał książąt, opatów oraz zasłużonych zakonników cysterskich.

Mumie porozrzucali po posadzce, przez co historycy i archeolodzy nie byli w stanie określić, do kogo należą dane szczątki - rozpoznano jedynie mumię Michaela Leopolda Willmanna. Wojsko radzieckie stacjonowało w Lubiążu do 1948 roku. Później w klasztorze urządzono szpital psychiatryczny dla czerwonoarmistów, natomiast od 1950 roku w pomieszczeniach klasztornych składowano książki i zbiory muzealne.

Od 1989 roku na terenie zespołu klasztornego prowadzone były kompleksowe prace renowacyjne. W 1996 roku zwiedzającym udostępniono imponującą Salę Książęcą, uważaną za jeden z najwybitniejszych zabytków śląskiego baroku. Obecnie w dawnym opactwie odbywają się liczne imprezy kulturalne, festiwale oraz wystawy historyczne.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lubiąż i okolica

Opactwo Cystersów w Lubiążu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...