Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Brunów

Brunów to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, leżąca zaledwie kilka kilometrów od Lwówka Śląskiego. Jej wizytówką jest zabytkowy pałac, którego historia sięga połowy XVIII wieku.

Pierwsza wzmianka dotycząca dworu w Brunowie pochodzi z XV wieku. Istniejąca wówczas budowla obronna w formie wieży rycerskiej należała do śląskiego rodu Zedlitz, w rękach którego pozostawała do 1740 roku. Kolejnym właścicielem majątku w Brunowie był Bernard von Schmettau, który przebudował obiekt w dwupiętrowy, barokowy pałac, a także założył folwark i dwór dla zarządcy posiadłości.

W 1787 roku pałac sprzedano Krzysztofowi i Erneście von Schweinitz, jednak niewiele później został on zniszczony przez pożar. Schweinitzowie podjęli się odbudowy posiadłości w stylu neobarokowym, która zakończyła się w 1789 roku.

Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci na terenie zespołu pałacowego wzniesiono też stajnię z powozownią, park z kaplicą, fontannę, kordegardę oraz młyn wodny. W latach 1900-1901 posiadłość ponownie przebudowano, tym razem w stylu klasycystycznym.

Od 1933 roku w rezydencji mieściła się szkoła sportowa Hitlerjugend, a pod koniec drugiej wojny światowej - ośrodek szkoleniowy Volkssturmu. Po zakończeniu działań wojennych pałac oraz okoliczne zabudowania ograbiono i częściowo zniszczono.

Po przejęciu posiadłości przez Skarb Państwa, została ona zabezpieczona i zaadaptowana na potrzeby ośrodka kolonijnego. Obecnie w odrestaurowanym pałacu znajduje się elegancki hotel z restauracją, kompleksem SPA i licznymi atrakcjami.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Brunów i okolica

Pałac Brunów - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...