Dodany: 2016-07-26

Pałac Brunów

Brunów to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, leżąca zaledwie kilka kilometrów od Lwówka Śląskiego. Jej wizytówką jest zabytkowy pałac, którego historia sięga połowy XVIII wieku.

Pierwsza wzmianka dotycząca dworu w Brunowie pochodzi z XV wieku. Istniejąca wówczas budowla obronna w formie wieży rycerskiej należała do śląskiego rodu Zedlitz, w rękach którego pozostawała do 1740 roku. Kolejnym właścicielem majątku w Brunowie był Bernard von Schmettau, który przebudował obiekt w dwupiętrowy, barokowy pałac, a także założył folwark i dwór dla zarządcy posiadłości.

W 1787 roku pałac sprzedano Krzysztofowi i Erneście von Schweinitz, jednak niewiele później został on zniszczony przez pożar. Schweinitzowie podjęli się odbudowy posiadłości w stylu neobarokowym, która zakończyła się w 1789 roku.

Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci na terenie zespołu pałacowego wzniesiono też stajnię z powozownią, park z kaplicą, fontannę, kordegardę oraz młyn wodny. W latach 1900-1901 posiadłość ponownie przebudowano, tym razem w stylu klasycystycznym.

Od 1933 roku w rezydencji mieściła się szkoła sportowa Hitlerjugend, a pod koniec drugiej wojny światowej - ośrodek szkoleniowy Volkssturmu. Po zakończeniu działań wojennych pałac oraz okoliczne zabudowania ograbiono i częściowo zniszczono.

Po przejęciu posiadłości przez Skarb Państwa, została ona zabezpieczona i zaadaptowana na potrzeby ośrodka kolonijnego. Obecnie w odrestaurowanym pałacu znajduje się elegancki hotel z restauracją, kompleksem SPA i licznymi atrakcjami.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Brunów i okolica

Pałac Brunów - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14