Dodany: 2017-02-07

Pałac Kamieniec

Pałac Kamieniec, znajdujący się w niewielkiej dolnośląskiej miejscowości o tej samej nazwie, powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Rezydencja, usytuowana w samym sercu Kotliny Kłodzkiej, może poszczycić się wielowiekową historią, zaklętą w architekturze pałacu, otaczającym go ogrodzie oraz otulającym kompleks krajobrazie.

Rezydencja została wzniesiona w 1780 roku przez hrabiego von Hartig, ówczesnego właściciela dóbr kamienieckich. Po południowej stronie pałacu utworzono niewielki ogród, otoczony kamiennym murem. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci posiadłość często zmieniała swych właścicieli. W 1782 roku rezydencja przechodzi w ręce rodu von Mutius, natomiast od 1830 roku jako jej właściciel wymieniany jest pastor Karl Eduard Grandke. Po pastorze pałac odziedziczyła jego żona Konstancja Luiza von Mobius, zaś od 1861 roku rezydencja staje się własnością rodziny hrabiów von Ohlen und Adlerskron.

Największy rozkwit kamieniecki majątek przeżywa w drugiej połowie XIX wieku. W 1881 roku posiadłość kupił baron Artur von Seherr-Thoss, pan na Dobromierzu, który zlecił jej przebudowę i modernizację folwarku. Barokowy pałac został powiększony o jedno skrzydło utrzymane w duchu eklektyzmu, z kolei wejście ozdobiono portalem z piaskowca, zwieńczonym kartuszem herbowym. Artur i jego żona Clara nie doczekali się jednak potomstwa, dlatego po ich śmierci majątek został podzielony między bratanka Artura - Joachima i jego dwóch synów: Erwina i Friedricha Artura.

Rezydencja w Kamieńcu rozwijała się nieprzerwanie do pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Barokowy ogród stał się ogrodem krajobrazowym, na skraju którego powstała herbaciarnia. Natomiast w folwarku uprawiano owoce i zboża, które następnie sprzedawano w okolicznych miasteczkach oraz uzdrowiskach.

Niestety po drugiej wojnie światowej posiadłość zaczęła stopniowo popadać w ruinę. W 2004 roku ostatni mieszkańcy opuścili pałac, co przyczyniło się do jego dalszej dewastacji. Los zabytkowej rezydencji odmienił się jednak w 2009 roku, kiedy to jej nowi właściciele rozpoczęli gruntowny remont zrujnowanego budynku. W 2014 roku wszystkie prace dobiegły końca, a pałac odzyskał swój dawny blask. Na postawie historycznej dokumentacji i szczegółowych analiz powstał również projekt rekonstrukcji i rozbudowy otaczającego kompleks ogrodu. Obecnie w kamienieckiej posiadłości znajdują się hotel i restauracja.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kamieniec i okolica

Pałac Kamieniec - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga dru