Pałac Kamieniec

Pałac Kamieniec, znajdujący się w niewielkiej dolnośląskiej miejscowości o tej samej nazwie, powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Rezydencja, usytuowana w samym sercu Kotliny Kłodzkiej, może poszczycić się wielowiekową historią, zaklętą w architekturze pałacu, otaczającym go ogrodzie oraz otulającym kompleks krajobrazie.

Rezydencja została wzniesiona w 1780 roku przez hrabiego von Hartig, ówczesnego właściciela dóbr kamienieckich. Po południowej stronie pałacu utworzono niewielki ogród, otoczony kamiennym murem. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci posiadłość często zmieniała swych właścicieli. W 1782 roku rezydencja przechodzi w ręce rodu von Mutius, natomiast od 1830 roku jako jej właściciel wymieniany jest pastor Karl Eduard Grandke. Po pastorze pałac odziedziczyła jego żona Konstancja Luiza von Mobius, zaś od 1861 roku rezydencja staje się własnością rodziny hrabiów von Ohlen und Adlerskron.

Największy rozkwit kamieniecki majątek przeżywa w drugiej połowie XIX wieku. W 1881 roku posiadłość kupił baron Artur von Seherr-Thoss, pan na Dobromierzu, który zlecił jej przebudowę i modernizację folwarku. Barokowy pałac został powiększony o jedno skrzydło utrzymane w duchu eklektyzmu, z kolei wejście ozdobiono portalem z piaskowca, zwieńczonym kartuszem herbowym. Artur i jego żona Clara nie doczekali się jednak potomstwa, dlatego po ich śmierci majątek został podzielony między bratanka Artura - Joachima i jego dwóch synów: Erwina i Friedricha Artura.

Rezydencja w Kamieńcu rozwijała się nieprzerwanie do pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Barokowy ogród stał się ogrodem krajobrazowym, na skraju którego powstała herbaciarnia. Natomiast w folwarku uprawiano owoce i zboża, które następnie sprzedawano w okolicznych miasteczkach oraz uzdrowiskach.

Niestety po drugiej wojnie światowej posiadłość zaczęła stopniowo popadać w ruinę. W 2004 roku ostatni mieszkańcy opuścili pałac, co przyczyniło się do jego dalszej dewastacji. Los zabytkowej rezydencji odmienił się jednak w 2009 roku, kiedy to jej nowi właściciele rozpoczęli gruntowny remont zrujnowanego budynku. W 2014 roku wszystkie prace dobiegły końca, a pałac odzyskał swój dawny blask. Na postawie historycznej dokumentacji i szczegółowych analiz powstał również projekt rekonstrukcji i rozbudowy otaczającego kompleks ogrodu. Obecnie w kamienieckiej posiadłości znajdują się hotel i restauracja.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kamieniec i okolica

Pałac Kamieniec - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...