Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki bez wątpienia można określić symbolem Warszawy, który jednocześnie jest jedną z najcenniejszych atrakcji turystycznych stolicy naszego kraju.

Budowa Pałacu Kultury i Nauki trwała 3 lata i została ukończona w 1955 roku. Od tego czasu z dumą zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najwyższych budynków w Polsce, osiągając całkowitą wysokość 237 metrów.

Pałac Kultury i Nauki od początku swego istnienia budzi wiele emocji wśród mieszkańców Warszawy. Ich źródłem jest przede wszystkim fakt, że budowla została wzniesiona jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego, a pomysłodawcą przedsięwzięcia był Józef Stalin.

Niewiele osób jednak wie, że autor projektu, Lew Rudniew, znany jako przedstawiciel socrealizmu, chciał, by architektura budynku hołdowała nie sztuce radzieckiej, a polskiej. Aspiracje zaprowadziły go między innymi do Krakowa, Zamościa i Torunia, czyli miast słynących ze swej historycznej zabudowy, co zaowocowało stworzeniem kilku koncepcji architektonicznych.

W kolejnych latach to Pałac Kultury i Nauki stał się inspiracją, zwłaszcza dla twórców filmów. Imponujący wieżowiec możemy zobaczyć w Małej apokalipsie Tadeusza Konwickiego, Rozmowach kontrolowanych Sylwestra Chęcińskiego, popularnym Misiu Stanisława Barei, a nawet w jednej z japońskich animacji.

Obecnie w Pałacu Kultury i Nauki swoją siedzibę ma wiele firm, instytucji użyteczności publicznej oraz instytucji naukowych. W wieżowcu znajduje się Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji, Pałac Młodzieży oraz słynna Sala Kongresowa, w której organizowane są najważniejsze uroczystości, gale i wydarzenia kulturalne.

Natomiast na utworzonym na 30. piętrze tarasie widokowym możemy spotkać turystów niemal z całego świata, podziwiających wspaniałą panoramę Warszawy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Warszawa i okolica

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • mariaciolek
    mariaciolek 2015-04-07 o 18:01

    Chwali się i gratuluje dziękuje bo tylko tak mogę wyrazić swoją opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...