Dodany: 2014-10-06

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki bez wątpienia można określić symbolem Warszawy, który jednocześnie jest jedną z najcenniejszych atrakcji turystycznych stolicy naszego kraju.

Budowa Pałacu Kultury i Nauki trwała 3 lata i została ukończona w 1955 roku. Od tego czasu z dumą zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najwyższych budynków w Polsce, osiągając całkowitą wysokość 237 metrów.

Pałac Kultury i Nauki od początku swego istnienia budzi wiele emocji wśród mieszkańców Warszawy. Ich źródłem jest przede wszystkim fakt, że budowla została wzniesiona jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego, a pomysłodawcą przedsięwzięcia był Józef Stalin.

Niewiele osób jednak wie, że autor projektu, Lew Rudniew, znany jako przedstawiciel socrealizmu, chciał, by architektura budynku hołdowała nie sztuce radzieckiej, a polskiej. Aspiracje zaprowadziły go między innymi do Krakowa, Zamościa i Torunia, czyli miast słynących ze swej historycznej zabudowy, co zaowocowało stworzeniem kilku koncepcji architektonicznych.

W kolejnych latach to Pałac Kultury i Nauki stał się inspiracją, zwłaszcza dla twórców filmów. Imponujący wieżowiec możemy zobaczyć w Małej apokalipsie Tadeusza Konwickiego, Rozmowach kontrolowanych Sylwestra Chęcińskiego, popularnym Misiu Stanisława Barei, a nawet w jednej z japońskich animacji.

Obecnie w Pałacu Kultury i Nauki swoją siedzibę ma wiele firm, instytucji użyteczności publicznej oraz instytucji naukowych. W wieżowcu znajduje się Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji, Pałac Młodzieży oraz słynna Sala Kongresowa, w której organizowane są najważniejsze uroczystości, gale i wydarzenia kulturalne.

Natomiast na utworzonym na 30. piętrze tarasie widokowym możemy spotkać turystów niemal z całego świata, podziwiających wspaniałą panoramę Warszawy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Warszawa i okolica

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • mariaciolek
    mariaciolek 2015-04-07 o 18:01

    Chwali się i gratuluje dziękuje bo tylko tak mogę wyrazić swoją opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zara