Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki bez wątpienia można określić symbolem Warszawy, który jednocześnie jest jedną z najcenniejszych atrakcji turystycznych stolicy naszego kraju.

Budowa Pałacu Kultury i Nauki trwała 3 lata i została ukończona w 1955 roku. Od tego czasu z dumą zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najwyższych budynków w Polsce, osiągając całkowitą wysokość 237 metrów.

Pałac Kultury i Nauki od początku swego istnienia budzi wiele emocji wśród mieszkańców Warszawy. Ich źródłem jest przede wszystkim fakt, że budowla została wzniesiona jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego, a pomysłodawcą przedsięwzięcia był Józef Stalin.

Niewiele osób jednak wie, że autor projektu, Lew Rudniew, znany jako przedstawiciel socrealizmu, chciał, by architektura budynku hołdowała nie sztuce radzieckiej, a polskiej. Aspiracje zaprowadziły go między innymi do Krakowa, Zamościa i Torunia, czyli miast słynących ze swej historycznej zabudowy, co zaowocowało stworzeniem kilku koncepcji architektonicznych.

W kolejnych latach to Pałac Kultury i Nauki stał się inspiracją, zwłaszcza dla twórców filmów. Imponujący wieżowiec możemy zobaczyć w Małej apokalipsie Tadeusza Konwickiego, Rozmowach kontrolowanych Sylwestra Chęcińskiego, popularnym Misiu Stanisława Barei, a nawet w jednej z japońskich animacji.

Obecnie w Pałacu Kultury i Nauki swoją siedzibę ma wiele firm, instytucji użyteczności publicznej oraz instytucji naukowych. W wieżowcu znajduje się Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji, Pałac Młodzieży oraz słynna Sala Kongresowa, w której organizowane są najważniejsze uroczystości, gale i wydarzenia kulturalne.

Natomiast na utworzonym na 30. piętrze tarasie widokowym możemy spotkać turystów niemal z całego świata, podziwiających wspaniałą panoramę Warszawy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Warszawa i okolica

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • mariaciolek
    mariaciolek 2015-04-07 o 18:01

    Chwali się i gratuluje dziękuje bo tylko tak mogę wyrazić swoją opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kanió