Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na przestrzeni dziejów rezydencja należała do przedstawicieli kilku znamienitych polskich rodów arystokratycznych. Po rodzinie Hornowskich byli to: Downarowiczowie, Zamoyscy i Kurnatowscy. W drugiej połowie XIX wieku, gdy pałac Łochów należał do Downarowiczów, dobudowano dwa piętrowe ryzality i frontowy portyk z żeliwnymi kolumnami. Prace wykonywano według projektu i pod nadzorem czołowego architekta epoki Bolesława Podczaszyńskiego.

W 1882 roku dwór został kupiony przez Zdzisława Zamoyskiego, a następnie, w 1913 roku, jako posag jego córki, przeszedł w posiadanie hrabiego Eryka Kurnatowskiego. Za jego czasów przy rezydencji powstała stadnina, zaliczana do grona najlepszych stajni koni wyścigowych II Rzeczypospolitej.

Po 1945 roku majątek w Łochowie został przejęty przez państwo. Część pomieszczeń pałacowych przeznaczono na mieszkania komunalne, w których wkrótce zamieszkali robotnicy rolni, zaś w pozostałych urządzono świetlicę i pocztę. Dawna posiadłość zaczęła stopniowo niszczeć, aż w końcu w ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia wystawiono ją na sprzedaż.

Zdewastowaną, ale pięknie usytuowaną w sercu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Liwiec rezydencją zainteresowała się firma deweloperska, która w latach 2004-2008 podjęła się jej kompleksowej odbudowy i rewitalizacji. Obecnie w pałacu Łochów mieści się hotel, którego wystrój nawiązuje do podlaskiej sztuki ludowej, oraz centrum konferencyjno-wypoczynkowe.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Łochów i okolica

Pałac Łochów - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...

Dodany: 2017-12-05
Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to piękny, wzniesiony w stylu eklektycznym dworek, łączący w sobie cechy włoskiego i francuskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji. Obiekt jest pamiątką po aktywności fabrykantów włókienniczych, ...