Dodany: 2017-10-31

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na przestrzeni dziejów rezydencja należała do przedstawicieli kilku znamienitych polskich rodów arystokratycznych. Po rodzinie Hornowskich byli to: Downarowiczowie, Zamoyscy i Kurnatowscy. W drugiej połowie XIX wieku, gdy pałac Łochów należał do Downarowiczów, dobudowano dwa piętrowe ryzality i frontowy portyk z żeliwnymi kolumnami. Prace wykonywano według projektu i pod nadzorem czołowego architekta epoki Bolesława Podczaszyńskiego.

W 1882 roku dwór został kupiony przez Zdzisława Zamoyskiego, a następnie, w 1913 roku, jako posag jego córki, przeszedł w posiadanie hrabiego Eryka Kurnatowskiego. Za jego czasów przy rezydencji powstała stadnina, zaliczana do grona najlepszych stajni koni wyścigowych II Rzeczypospolitej.

Po 1945 roku majątek w Łochowie został przejęty przez państwo. Część pomieszczeń pałacowych przeznaczono na mieszkania komunalne, w których wkrótce zamieszkali robotnicy rolni, zaś w pozostałych urządzono świetlicę i pocztę. Dawna posiadłość zaczęła stopniowo niszczeć, aż w końcu w ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia wystawiono ją na sprzedaż.

Zdewastowaną, ale pięknie usytuowaną w sercu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Liwiec rezydencją zainteresowała się firma deweloperska, która w latach 2004-2008 podjęła się jej kompleksowej odbudowy i rewitalizacji. Obecnie w pałacu Łochów mieści się hotel, którego wystrój nawiązuje do podlaskiej sztuki ludowej, oraz centrum konferencyjno-wypoczynkowe.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Łochów i okolica

Pałac Łochów - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka mi