Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Łomnica

Pałac w Łomnicy, wsi leżącej kilka kilometrów od Jeleniej Góry, w swej pierwotnej postaci powstał w drugiej połowie XVII wieku. Już w 1720 roku dwór przekształcono w barokową rezydencję, zwaną Dużym Pałacem, natomiast w 1804 roku na terenie posiadłości wzniesiono kolejny budynek mieszkalny, określany mianem Małego Pałacu.

Na przestrzeni dziejów pałac znajdował się głównie w rękach arystokratycznych rodów oraz zamożnych przedsiębiorców, ale niektórzy z nich trwale zapisali się na kartach historii regionu. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim Christiana Menzela, bogatego kupca, który wspierał budowę kościołów w Łomnicy i Jeleniej Górze.

W 1835 roku rezydencję nabył pruski ambasador Carl Gustav Ernst von Küster, który następnie zainicjował jedną z najistotniejszych modernizacji posiadłości. Pałac był własnością szlacheckiej rodziny aż do końca drugiej wojny światowej, ale nie minie pół wieku, jak jej potomkowie powrócą na łomnickie ziemie.

Po 1945 roku niegdyś wytworne wnętrza zaadaptowano na potrzeby szkoły, która funkcjonowała w tym miejscu do późnych lat 70. Przez kilka dekad nie prowadzono właściwie żadnych prac remontowych, więc stan techniczny rezydencji stale się pogarszał. Ostatecznie placówkę zamknięto, a posiadłość pozostawiono na pastwę losu.

W 1986 roku von Küsterowie odwiedzili Kotlinę Jeleniogórską, lecz ich oczom ukazał się zdewastowany i popadający w ruinę pałac. Jednak to nie zniechęciło Ulricha i Elisabeth von Küster. W 1991 roku, na wieść o wystawieniu obiektu na sprzedaż, zrezygnowali z życia w Berlinie i przyjechali do Polski, by uratować zabytkowy dwór.

Przywrócenie budowli dawnej świetności trwało czternaście długich lat i wymagało wielu poświęceń. Jak wspominała Elisabeth von Küster w udzielonym w 2010 roku wywiadzie, przez pewien czas wszystko przeliczali na belki stropowe i worki z cementem, a chcąc podreperować budżet sprzedali nawet porcelanową zastawę ślubną.

Osiągnięty efekt, szczególnie gdy spojrzymy na Pałac w Łomnicy z lotu ptaka, jest naprawdę zachwycający. Duży Pałac jest udostępniony zwiedzającym, a w Małym Pałacu mieści się stylowy hotel z restauracją. Kompleks tworzy ponadto zrewitalizowany park oraz zespół folwarczny, również poddany renowacji.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Łomnica i okolica

Pałac Łomnica - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...