Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Łomnica

Pałac w Łomnicy, wsi leżącej kilka kilometrów od Jeleniej Góry, w swej pierwotnej postaci powstał w drugiej połowie XVII wieku. Już w 1720 roku dwór przekształcono w barokową rezydencję, zwaną Dużym Pałacem, natomiast w 1804 roku na terenie posiadłości wzniesiono kolejny budynek mieszkalny, określany mianem Małego Pałacu.

Na przestrzeni dziejów pałac znajdował się głównie w rękach arystokratycznych rodów oraz zamożnych przedsiębiorców, ale niektórzy z nich trwale zapisali się na kartach historii regionu. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim Christiana Menzela, bogatego kupca, który wspierał budowę kościołów w Łomnicy i Jeleniej Górze.

W 1835 roku rezydencję nabył pruski ambasador Carl Gustav Ernst von Küster, który następnie zainicjował jedną z najistotniejszych modernizacji posiadłości. Pałac był własnością szlacheckiej rodziny aż do końca drugiej wojny światowej, ale nie minie pół wieku, jak jej potomkowie powrócą na łomnickie ziemie.

Po 1945 roku niegdyś wytworne wnętrza zaadaptowano na potrzeby szkoły, która funkcjonowała w tym miejscu do późnych lat 70. Przez kilka dekad nie prowadzono właściwie żadnych prac remontowych, więc stan techniczny rezydencji stale się pogarszał. Ostatecznie placówkę zamknięto, a posiadłość pozostawiono na pastwę losu.

W 1986 roku von Küsterowie odwiedzili Kotlinę Jeleniogórską, lecz ich oczom ukazał się zdewastowany i popadający w ruinę pałac. Jednak to nie zniechęciło Ulricha i Elisabeth von Küster. W 1991 roku, na wieść o wystawieniu obiektu na sprzedaż, zrezygnowali z życia w Berlinie i przyjechali do Polski, by uratować zabytkowy dwór.

Przywrócenie budowli dawnej świetności trwało czternaście długich lat i wymagało wielu poświęceń. Jak wspominała Elisabeth von Küster w udzielonym w 2010 roku wywiadzie, przez pewien czas wszystko przeliczali na belki stropowe i worki z cementem, a chcąc podreperować budżet sprzedali nawet porcelanową zastawę ślubną.

Osiągnięty efekt, szczególnie gdy spojrzymy na Pałac w Łomnicy z lotu ptaka, jest naprawdę zachwycający. Duży Pałac jest udostępniony zwiedzającym, a w Małym Pałacu mieści się stylowy hotel z restauracją. Kompleks tworzy ponadto zrewitalizowany park oraz zespół folwarczny, również poddany renowacji.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Łomnica i okolica

Pałac Łomnica - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...