Dodany: 2014-12-08

Pałac Łomnica

Pałac w Łomnicy, wsi leżącej kilka kilometrów od Jeleniej Góry, w swej pierwotnej postaci powstał w drugiej połowie XVII wieku. Już w 1720 roku dwór przekształcono w barokową rezydencję, zwaną Dużym Pałacem, natomiast w 1804 roku na terenie posiadłości wzniesiono kolejny budynek mieszkalny, określany mianem Małego Pałacu.

Na przestrzeni dziejów pałac znajdował się głównie w rękach arystokratycznych rodów oraz zamożnych przedsiębiorców, ale niektórzy z nich trwale zapisali się na kartach historii regionu. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim Christiana Menzela, bogatego kupca, który wspierał budowę kościołów w Łomnicy i Jeleniej Górze.

W 1835 roku rezydencję nabył pruski ambasador Carl Gustav Ernst von Küster, który następnie zainicjował jedną z najistotniejszych modernizacji posiadłości. Pałac był własnością szlacheckiej rodziny aż do końca drugiej wojny światowej, ale nie minie pół wieku, jak jej potomkowie powrócą na łomnickie ziemie.

Po 1945 roku niegdyś wytworne wnętrza zaadaptowano na potrzeby szkoły, która funkcjonowała w tym miejscu do późnych lat 70. Przez kilka dekad nie prowadzono właściwie żadnych prac remontowych, więc stan techniczny rezydencji stale się pogarszał. Ostatecznie placówkę zamknięto, a posiadłość pozostawiono na pastwę losu.

W 1986 roku von Küsterowie odwiedzili Kotlinę Jeleniogórską, lecz ich oczom ukazał się zdewastowany i popadający w ruinę pałac. Jednak to nie zniechęciło Ulricha i Elisabeth von Küster. W 1991 roku, na wieść o wystawieniu obiektu na sprzedaż, zrezygnowali z życia w Berlinie i przyjechali do Polski, by uratować zabytkowy dwór.

Przywrócenie budowli dawnej świetności trwało czternaście długich lat i wymagało wielu poświęceń. Jak wspominała Elisabeth von Küster w udzielonym w 2010 roku wywiadzie, przez pewien czas wszystko przeliczali na belki stropowe i worki z cementem, a chcąc podreperować budżet sprzedali nawet porcelanową zastawę ślubną.

Osiągnięty efekt, szczególnie gdy spojrzymy na Pałac w Łomnicy z lotu ptaka, jest naprawdę zachwycający. Duży Pałac jest udostępniony zwiedzającym, a w Małym Pałacu mieści się stylowy hotel z restauracją. Kompleks tworzy ponadto zrewitalizowany park oraz zespół folwarczny, również poddany renowacji.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Łomnica i okolica

Pałac Łomnica - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...