Dodany: 2014-12-05

Pałac Miłków

Pałac w Miłkowie, dolnośląskiej wsi leżącej kilka kilometrów od Karpacza, powstał w XVIII wieku, ale pierwsze karty jego historii zapisano ponad sto lat wcześniej.

W tym czasie okoliczne majątki ziemskie należały do hrabiego Heinricha von Zierotina, na polecenie którego w 1667 roku wzniesiono barokowy dwór. Jednak już w 1768 roku posiadłość uległa poważnym zniszczeniom na skutek pożaru.

Odbudowy pałacu podjął się hrabia von Lodron, ówczesny właściciel dóbr miłkowskich. Rezydencja, którą ukończono prawdopodobnie w 1778 roku, otrzymała cechy stylu klasycystycznego, a teren wokół zaczął zdobić rozległy, malowniczy park.

Po śmierci hrabiego posiadłość trafiła w ręce jego małżonki. Hrabina von Lodron, wywodząca się z rodu Waldsteinów, była niezwykle intrygującą kobietą, choć podobno uchodziła za niezbyt sympatyczną. Dała się poznać głównie jako pasjonatka zielarstwa, ziołolecznictwa i alchemii, ale w XVIII wieku takie zainteresowania nie były niczym zaskakującym, zwłaszcza w Miłkowie oraz pobliskim Karpaczu.

Zdumiewały dopiero jej rzekome osiągnięcia, wśród których wymieniano wynalezienie eliksiru młodości oraz udaną próbę spreparowania eliksiru nieśmiertelności. Te doniesienia szybko stały się podstawą, by domniemywać, że hrabina tak naprawdę nigdy nie umarła i dostąpiła życia wiecznego, co przez stulecia urosło do rangi legendy.

W XIX wieku pałac nabył hrabia von Matuschka, który wprowadził zmiany w wystroju wnętrz, a następnie rodzina von Schmettau, zajmująca rezydencję do drugiej wojny światowej. Posiadłość nie doznała dużego uszczerbku w wyniku działań zbrojnych, dzięki czemu po ich zakończeniu służyła jako dom opieki oraz ośrodek wypoczynkowy. Z kolei budynki folwarczne zostały przejęte przez Państwowe Gospodarstwo Rolne.

W ostatniej dekadzie XX wieku zabytkowym dworem zainteresował się prywatny inwestor. Kompleksowe prace rewitalizacyjne pomogły przywrócić dawną świetność obiektu, a najlepszym tego dowodem jest widok Pałacu w Miłkowie z lotu ptaka. Obecnie w rezydencji funkcjonuje stylowy i elegancki hotel z restauracją, natomiast plan rozwoju obejmuje również utworzenie basenu, centrum SPA i wielu innych atrakcji.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Miłków i okolica

Pałac Miłków - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim i siedziba gminy o tej samej nazwie, leżąca około 100 kilometrów od Warszawy i Białegostoku. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie gminy jest Pałac Ossolińskich w Sterdyni, pięknie usytuowany w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku ...