Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Miłków

Pałac w Miłkowie, dolnośląskiej wsi leżącej kilka kilometrów od Karpacza, powstał w XVIII wieku, ale pierwsze karty jego historii zapisano ponad sto lat wcześniej.

W tym czasie okoliczne majątki ziemskie należały do hrabiego Heinricha von Zierotina, na polecenie którego w 1667 roku wzniesiono barokowy dwór. Jednak już w 1768 roku posiadłość uległa poważnym zniszczeniom na skutek pożaru.

Odbudowy pałacu podjął się hrabia von Lodron, ówczesny właściciel dóbr miłkowskich. Rezydencja, którą ukończono prawdopodobnie w 1778 roku, otrzymała cechy stylu klasycystycznego, a teren wokół zaczął zdobić rozległy, malowniczy park.

Po śmierci hrabiego posiadłość trafiła w ręce jego małżonki. Hrabina von Lodron, wywodząca się z rodu Waldsteinów, była niezwykle intrygującą kobietą, choć podobno uchodziła za niezbyt sympatyczną. Dała się poznać głównie jako pasjonatka zielarstwa, ziołolecznictwa i alchemii, ale w XVIII wieku takie zainteresowania nie były niczym zaskakującym, zwłaszcza w Miłkowie oraz pobliskim Karpaczu.

Zdumiewały dopiero jej rzekome osiągnięcia, wśród których wymieniano wynalezienie eliksiru młodości oraz udaną próbę spreparowania eliksiru nieśmiertelności. Te doniesienia szybko stały się podstawą, by domniemywać, że hrabina tak naprawdę nigdy nie umarła i dostąpiła życia wiecznego, co przez stulecia urosło do rangi legendy.

W XIX wieku pałac nabył hrabia von Matuschka, który wprowadził zmiany w wystroju wnętrz, a następnie rodzina von Schmettau, zajmująca rezydencję do drugiej wojny światowej. Posiadłość nie doznała dużego uszczerbku w wyniku działań zbrojnych, dzięki czemu po ich zakończeniu służyła jako dom opieki oraz ośrodek wypoczynkowy. Z kolei budynki folwarczne zostały przejęte przez Państwowe Gospodarstwo Rolne.

W ostatniej dekadzie XX wieku zabytkowym dworem zainteresował się prywatny inwestor. Kompleksowe prace rewitalizacyjne pomogły przywrócić dawną świetność obiektu, a najlepszym tego dowodem jest widok Pałacu w Miłkowie z lotu ptaka. Obecnie w rezydencji funkcjonuje stylowy i elegancki hotel z restauracją, natomiast plan rozwoju obejmuje również utworzenie basenu, centrum SPA i wielu innych atrakcji.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Miłków i okolica

Pałac Miłków - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12