Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Miłków

Pałac w Miłkowie, dolnośląskiej wsi leżącej kilka kilometrów od Karpacza, powstał w XVIII wieku, ale pierwsze karty jego historii zapisano ponad sto lat wcześniej.

W tym czasie okoliczne majątki ziemskie należały do hrabiego Heinricha von Zierotina, na polecenie którego w 1667 roku wzniesiono barokowy dwór. Jednak już w 1768 roku posiadłość uległa poważnym zniszczeniom na skutek pożaru.

Odbudowy pałacu podjął się hrabia von Lodron, ówczesny właściciel dóbr miłkowskich. Rezydencja, którą ukończono prawdopodobnie w 1778 roku, otrzymała cechy stylu klasycystycznego, a teren wokół zaczął zdobić rozległy, malowniczy park.

Po śmierci hrabiego posiadłość trafiła w ręce jego małżonki. Hrabina von Lodron, wywodząca się z rodu Waldsteinów, była niezwykle intrygującą kobietą, choć podobno uchodziła za niezbyt sympatyczną. Dała się poznać głównie jako pasjonatka zielarstwa, ziołolecznictwa i alchemii, ale w XVIII wieku takie zainteresowania nie były niczym zaskakującym, zwłaszcza w Miłkowie oraz pobliskim Karpaczu.

Zdumiewały dopiero jej rzekome osiągnięcia, wśród których wymieniano wynalezienie eliksiru młodości oraz udaną próbę spreparowania eliksiru nieśmiertelności. Te doniesienia szybko stały się podstawą, by domniemywać, że hrabina tak naprawdę nigdy nie umarła i dostąpiła życia wiecznego, co przez stulecia urosło do rangi legendy.

W XIX wieku pałac nabył hrabia von Matuschka, który wprowadził zmiany w wystroju wnętrz, a następnie rodzina von Schmettau, zajmująca rezydencję do drugiej wojny światowej. Posiadłość nie doznała dużego uszczerbku w wyniku działań zbrojnych, dzięki czemu po ich zakończeniu służyła jako dom opieki oraz ośrodek wypoczynkowy. Z kolei budynki folwarczne zostały przejęte przez Państwowe Gospodarstwo Rolne.

W ostatniej dekadzie XX wieku zabytkowym dworem zainteresował się prywatny inwestor. Kompleksowe prace rewitalizacyjne pomogły przywrócić dawną świetność obiektu, a najlepszym tego dowodem jest widok Pałacu w Miłkowie z lotu ptaka. Obecnie w rezydencji funkcjonuje stylowy i elegancki hotel z restauracją, natomiast plan rozwoju obejmuje również utworzenie basenu, centrum SPA i wielu innych atrakcji.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Miłków i okolica

Pałac Miłków - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...