Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Nakomiady

Pałac w Nakomiadach, mazurskiej wsi leżącej około 20 kilometrów od Mrągowa, powstał w drugiej połowie XVII wieku. U progu kolejnego stulecia rezydencja, wzniesiona jako nowa siedziba rodu von Hoverbeck, została przebudowana i zyskała swój obecny wygląd.

Przebudową pałacu kierował znany warszawski architekt włoskiego pochodzenia Józef Piola, który nadał mu formę holenderskiego baroku. Posiadłość pozostawała w rękach rodu von Hoverbeck do 1789 roku, kiedy to kupił ją przybyły z Prus urzędnik Friedrich Redecker. Niestety, już na początku XIX wieku, podczas wojen napoleońskich, majątek w Nakomiadach znacząco podupadł.

Generalny remont i modernizację pałacu, które pozwoliły przywrócić mu utraconą świetność, przeprowadzono dopiero w 1905 roku. Mimo to w okresie międzywojennym, z powodu trudnej sytuacji finansowej, rezydencja została zlicytowana i przejęta za długi. W 1932 roku nowym właścicielem pałacu został Paul Gerhard Goertz, niemniej jego zarządcami byli niezmiennie Redeckerowie. Nie pozostali oni jednak w Nakomiadach zbyt długo. W 1945 roku, po rozpoczęciu ofensywy wojsk radzieckich, Redeckerowie uciekli do Niemiec i osiedlili się w Szlezwiku-Holsztynie.

Po drugiej wojnie światowej okoliczne tereny w całości przejęła administracja polska. W Nakomiadach utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, na potrzeby którego w dawnej posiadłości powstały szkoła, przedszkole, świetlica i mieszkania pracowników gospodarstwa. W okresie, w którym PGR zarządzał niegdysiejszym majątkiem, pałac popadał w coraz większą ruinę. Rezydencję starał się ratować Eberhard von Redecker, który co roku odwiedzał pałac i z własnych środków przeprowadzał w nim niezbędne remonty.

Ostatecznie w 1985 roku wykwaterowano wszystkich dotychczasowych mieszkańców i rozpoczęto generalny remont posiadłości. Nie został on jednak ukończony, zaś na przestrzeni kolejnych dziesięciu lat pałac niemal całkowicie zniszczono i pozbawiono ostatnich zabytkowych elementów.

W 1998 roku zdewastowaną rezydencję oraz otaczające ją tereny kupiła rodzina z Warszawy. Nowi właściciele pałacu utrzymują przyjazne kontakty z przodkami przedwojennych właścicieli - rodziną Redeckerów. Obecnie w wyremontowanej i odrestaurowanej posiadłości znajdują się elegancki pensjonat oraz manufaktura ceramiczna, w której wykonuje się repliki portali i pieców, płyty ścienne, kafelki i inne ceramiczne dzieła sztuki.

Przez setki lat pałac obrósł też w ogromną ilość legend i historii. Jedna z nich opowiada o młodej pannie, która z żalu i rozpaczy po wyjeździe ukochanego na wojnę rzuciła się z okna na schody. Od tego czasu widnieje na nich jej serce, wykute w kamiennym stopniu. Z kolei inna opowieść mówi o mieszkającej w rezydencji niewiaście, której ojciec nie akceptował jej wybranka. Pewnej nocy, gdy wszyscy mieszkańcy spali, dziewczyna wyskoczyła przez okno prosto w ramiona ukochanego. Młodzi ludzie odjechali w siną dal, a ojciec niewiasty, odkrywszy, co się stało, wyrzekł się córki, zaś okno, którym uciekła, kazał zamurować.

W pałacowych komnatach nie brakuje również duchów i zjaw, począwszy od Krzyżaka chodzącego nocą z psem bez głowy, przez innego Krzyżaka, którego oblicze można zobaczyć w studni, aż po czarną damę spacerującą nocą po holu wejściowym.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Nakomiady i okolica

Pałac Nakomiady - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...