Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim i siedziba gminy o tej samej nazwie, leżąca około 100 kilometrów od Warszawy i Białegostoku. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie gminy jest Pałac Ossolińskich w Sterdyni, pięknie usytuowany w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i malowniczego Starorzecza Bugu.

Choć często można spotkać się z informacją, że pałac wzniesiono na przełomie XVII i XVIII wieku, data jego budowy nie jest dokładnie znana. W dokumentach historycznych wzmiankowano przede wszystkim o przebudowach posiadłości oraz o jej zmieniających się właścicielach. Pierwszym z nich był prawdopodobnie Piotr Kiszka herbu Dąbrowa, po którym Sterdyń odziedziczył jego syn Mikołaj. Dobra sterdyńskie należały do Kiszków do 1622 roku, po czym trafiły w ręce Ossolińskich.

W 1673 roku Zbigniew Ossoliński podarował majątek swojemu synowi Jerzemu, który w trakcie swoich piętnastoletnich rządów przebudował rezydencję w stylu barokowym. Kolejne szeroko zakrojone prace zostały zlecone przez Stanisława Ossolińskiego, ostatniego przedstawiciela rodu w Sterdyni. Utrzymana w duchu klasycystycznym przebudowa była dziełem Jakuba Kubickiego, znanego i cenionego wówczas architekta, ucznia słynnego Dominika Merliniego.

W 1809 roku córka Stanisława, Emilia, poślubiła Józefa Wawrzyńca Krasińskiego. Po jego śmierci, ich córka Paulina stała się wyłączną właścicielką tutejszych dóbr, zaś jej mąż, Ludwik Górski, zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii Sterdyni. Ludwik był przeciwnikiem pańszczyzny, wprowadził opłatę za robociznę, a także przeprowadził jedną z pierwszych w kraju meliorację gruntów, dzięki czemu za jego rządów Sterdyń przeżywała okres największego rozkwitu.

Posiadłość pozostała w rękach Krasińskich do 1944 roku. Po wojnie w zabytkowych murach swoją siedzibę miały między innymi gimnazjum i ośrodek zdrowia. Obecnie otoczony parkiem pałac jest własnością prywatną. W odrestaurowanym kompleksie utworzono centrum konferencyjne z bazą noclegową.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Sterdyń i okolica

Pałac Ossolińskich w Sterdyni - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W