Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce
Dodany: 2017-10-10

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim i siedziba gminy o tej samej nazwie, leżąca około 100 kilometrów od Warszawy i Białegostoku. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie gminy jest Pałac Ossolińskich w Sterdyni, pięknie usytuowany w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i malowniczego Starorzecza Bugu.

Choć często można spotkać się z informacją, że pałac wzniesiono na przełomie XVII i XVIII wieku, data jego budowy nie jest dokładnie znana. W dokumentach historycznych wzmiankowano przede wszystkim o przebudowach posiadłości oraz o jej zmieniających się właścicielach. Pierwszym z nich był prawdopodobnie Piotr Kiszka herbu Dąbrowa, po którym Sterdyń odziedziczył jego syn Mikołaj. Dobra sterdyńskie należały do Kiszków do 1622 roku, po czym trafiły w ręce Ossolińskich.

W 1673 roku Zbigniew Ossoliński podarował majątek swojemu synowi Jerzemu, który w trakcie swoich piętnastoletnich rządów przebudował rezydencję w stylu barokowym. Kolejne szeroko zakrojone prace zostały zlecone przez Stanisława Ossolińskiego, ostatniego przedstawiciela rodu w Sterdyni. Utrzymana w duchu klasycystycznym przebudowa była dziełem Jakuba Kubickiego, znanego i cenionego wówczas architekta, ucznia słynnego Dominika Merliniego.

W 1809 roku córka Stanisława, Emilia, poślubiła Józefa Wawrzyńca Krasińskiego. Po jego śmierci, ich córka Paulina stała się wyłączną właścicielką tutejszych dóbr, zaś jej mąż, Ludwik Górski, zapisał się złotymi zgłoskami na kartach historii Sterdyni. Ludwik był przeciwnikiem pańszczyzny, wprowadził opłatę za robociznę, a także przeprowadził jedną z pierwszych w kraju meliorację gruntów, dzięki czemu za jego rządów Sterdyń przeżywała okres największego rozkwitu.

Posiadłość pozostała w rękach Krasińskich do 1944 roku. Po wojnie w zabytkowych murach swoją siedzibę miały między innymi gimnazjum i ośrodek zdrowia. Obecnie otoczony parkiem pałac jest własnością prywatną. W odrestaurowanym kompleksie utworzono centrum konferencyjne z bazą noclegową.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź