Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Paulinum

Pałac Paulinum, usytuowany na obrzeżach Jeleniej Góry, w porównaniu do większości zabytkowych rezydencji na Dolnym Śląsku został wzniesiony stosunkowo niedawno.

Imponującą posiadłość, zachwycającą magnacką stylistyką i renesansową architekturą, ukończono w 1872 roku. Na kartach historii dworu nie znajdziemy wielu dramatycznych momentów, ale bywały chwile, gdy jego przyszłość stawała pod znakiem zapytania.

Inicjatorem budowy pałacu na jeleniogórskiej Górze Krzyżowej, a zarazem jego pierwszym właścicielem, był zamożny producent płótna Richard von Kramst. W 1906 roku okazałą rezydencję nabył Oskar Carlo, należący do elitarnego grona najbogatszych przemysłowców na Śląsku, i zmodernizował ją w duchu eklektyzmu.

Przed drugą wojną światową pojawiły się całkiem realne podstawy, by obawiać się o los posiadłości. Spadkobiercy Oskara Carlo sprzedali dwór Niemieckiemu Frontowi Pracy, który przekształcił ją w centrum szkoleniowe NSDAP.

Po zakończeniu konfliktu pałac pełnił funkcję regionalnej składnicy dzieł sztuki, a następnie został przekształcony w Dom Pracy Twórczej Warszawskiego Towarzystwa Naukowego i Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak w 1952 roku na terenie wokół rezydencji, która trafiła wówczas w ręce wojska, utworzono koszary, natomiast w zabytkowych murach powstało kasyno oficerskie.

Przez pół wieku obiekt był niedostępny dla turystów i nikt nie umiał odpowiedzieć na pytanie, czy jeszcze zmieni swoje przeznaczenie. Wszelkie wątpliwości rozwiał prywatny inwestor, który w 2002 roku kupił posiadłość i poddał gruntownej rewitalizacji.

Jej efekt możemy podziwiać spoglądając na Pałac Paulinum z lotu ptaka. Obecnie w niegdysiejszej rezydencji mieści się ekskluzywny hotel z restauracją, a sam pałac znów stał się prawdziwą ozdobą i perłą Jeleniej Góry.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jelenia Góra i okolica

Pałac Paulinum - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...