Pałac Paulinum

Pałac Paulinum, usytuowany na obrzeżach Jeleniej Góry, w porównaniu do większości zabytkowych rezydencji na Dolnym Śląsku został wzniesiony stosunkowo niedawno.

Imponującą posiadłość, zachwycającą magnacką stylistyką i renesansową architekturą, ukończono w 1872 roku. Na kartach historii dworu nie znajdziemy wielu dramatycznych momentów, ale bywały chwile, gdy jego przyszłość stawała pod znakiem zapytania.

Inicjatorem budowy pałacu na jeleniogórskiej Górze Krzyżowej, a zarazem jego pierwszym właścicielem, był zamożny producent płótna Richard von Kramst. W 1906 roku okazałą rezydencję nabył Oskar Carlo, należący do elitarnego grona najbogatszych przemysłowców na Śląsku, i zmodernizował ją w duchu eklektyzmu.

Przed drugą wojną światową pojawiły się całkiem realne podstawy, by obawiać się o los posiadłości. Spadkobiercy Oskara Carlo sprzedali dwór Niemieckiemu Frontowi Pracy, który przekształcił ją w centrum szkoleniowe NSDAP.

Po zakończeniu konfliktu pałac pełnił funkcję regionalnej składnicy dzieł sztuki, a następnie został przekształcony w Dom Pracy Twórczej Warszawskiego Towarzystwa Naukowego i Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak w 1952 roku na terenie wokół rezydencji, która trafiła wówczas w ręce wojska, utworzono koszary, natomiast w zabytkowych murach powstało kasyno oficerskie.

Przez pół wieku obiekt był niedostępny dla turystów i nikt nie umiał odpowiedzieć na pytanie, czy jeszcze zmieni swoje przeznaczenie. Wszelkie wątpliwości rozwiał prywatny inwestor, który w 2002 roku kupił posiadłość i poddał gruntownej rewitalizacji.

Jej efekt możemy podziwiać spoglądając na Pałac Paulinum z lotu ptaka. Obecnie w niegdysiejszej rezydencji mieści się ekskluzywny hotel z restauracją, a sam pałac znów stał się prawdziwą ozdobą i perłą Jeleniej Góry.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jelenia Góra i okolica

Pałac Paulinum - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...