Dodany: 2016-03-29

Pałac Radziejowice

Radziejowice to niewielka, ale bardzo malownicza miejscowość położona w południowo-zachodniej części Mazowsza. W XV wieku w otoczeniu dawnej Puszczy Jaktorowskiej, nad rzeczką Pisią Gągoliną zbudowano reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich.

Pierwszym właścicielem tutejszych dóbr ziemskich był Andrzej, protoplasta rodu Radziejowskich, który za panowania Zygmunta Starego został wojewodą płockim. Jednak najsławniejszym z rodu był Stanisław Radziejowski, który mógł pochwalić się niezwykle rozległym majątkiem. Jego pierwsza żona była blisko spokrewniona z Janem III Sobieskim, natomiast dzięki drugiemu małżeństwu stał się członkiem magnaterii litewsko-ruskiej.

Za jego panowania Radziejowice stale się rozwijały. Na polecenie Stanisława rozbudowano wieżę i wzniesiono pałac, znacznie większy niż obecny. W posiadłości regularnie odbywały się huczne uroczystości i przyjęcia, na których bywał nawet sam Zygmunt III Waza.

Ważną rolę w historii rezydencji odegrał również prymas Michał Radziejowski, któremu zawdzięczamy ostateczny kształt posiadłości w Radziejowicach. Po śmierci Michała majątek odziedziczyli jego siostrzeńcy, którzy w połowie XVIII wieku postanowili go sprzedać.

Jednymi z właścicieli pałacu była rodzina Krasińskich, która sukcesywnie go upiększała. Zatrudnili oni architekta Jakuba Kubickiego, pod kierunkiem którego posiadłość zyskała klasycystyczny wygląd, a wokół rezydencji utworzono piękny park w stylu angielskim.

Gośćmi Krasińskich, którzy chcieli uczynić z Radziejowic intelektualny i kulturalny salon Warszawy, byli między innymi Narcyza Żmichowska, Wiktor Gomulicki, Wojciech i Juliusz Kossakowie, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz, Henryk Sienkiewicz i Józef Chełmoński.

W czasie drugiej wojny światowej w pałacu funkcjonował szpital dla żołnierzy niemieckich. W 1945 roku Radziejowice przekazano Gminnej Radzie Narodowej, a następnie przejęło je Ministerstwo Kultury. Od 1965 roku rezydencja funkcjonuje jako Dom Pracy Twórczej. Mieści się tu też największa w Polsce wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego, a ponadto organizowane są liczne spektakle teatralne, wystawy, warsztaty, plenery oraz koncerty.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Radziejowice i okolica

Pałac Radziejowice - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach