Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Staniszów

Pałac w Staniszowie, niewielkiej wsi leżącej kilka kilometrów od Jeleniej Góry, został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku. Rezydencja powstała z inicjatywy wywodzącego się z Saksonii, hrabiowskiego rodu von Reuss, do którego należały również okoliczne majątki ziemskie, i stanowiła ich główną siedzibę.

Od początku swego istnienia posiadłość budziła prawdziwy zachwyt. Nie mniejsze wrażenie robił piękny park krajobrazowy, o powierzchni niemal 200 hektarów, który ozdobiono sztucznymi ruinami zamku, sztuczną grotą, pustelnią i wiszącymi skałami.

Na parkowych alejkach można było spotkać wielu turystów, których w tym okresie w Staniszowie nigdy nie brakowało. Barwne opowieści o jednej z najpiękniejszych rezydencji na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej bardzo skutecznie przyciągały kolejnych gości, a wśród znajdowali się także przedstawiciele ówczesnej elity.

Jednym z nich była Izabela Czartoryska, która w XIX wieku odwiedziła Staniszów przy okazji swej podróży do Cieplic. Znana z zamiłowania do literatury arystokratka, po wizycie w niezwykły sposób wypowiadała się o posiadłości, podkreślając bogactwo przyrody i magiczną atmosferę panującą w tym miejscu.

Na podobne doznania możemy liczyć również współcześnie. Od kilkunastu lat rezydencja znajduje się w rękach prywatnego inwestora, który tchnął nowe życie w zabytkowe mury. Obecnie na terenie posiadłości funkcjonuje luksusowy hotel z restauracją i SPA, a fantastyczny rezultat prac rewitalizacyjnych możemy podziwiać oglądając Pałac w Staniszowie z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Staniszów i okolica

Pałac Staniszów - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *



Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...