Dodany: 2014-12-03

Pałac Staniszów

Pałac w Staniszowie, niewielkiej wsi leżącej kilka kilometrów od Jeleniej Góry, został wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku. Rezydencja powstała z inicjatywy wywodzącego się z Saksonii, hrabiowskiego rodu von Reuss, do którego należały również okoliczne majątki ziemskie, i stanowiła ich główną siedzibę.

Od początku swego istnienia posiadłość budziła prawdziwy zachwyt. Nie mniejsze wrażenie robił piękny park krajobrazowy, o powierzchni niemal 200 hektarów, który ozdobiono sztucznymi ruinami zamku, sztuczną grotą, pustelnią i wiszącymi skałami.

Na parkowych alejkach można było spotkać wielu turystów, których w tym okresie w Staniszowie nigdy nie brakowało. Barwne opowieści o jednej z najpiękniejszych rezydencji na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej bardzo skutecznie przyciągały kolejnych gości, a wśród znajdowali się także przedstawiciele ówczesnej elity.

Jednym z nich była Izabela Czartoryska, która w XIX wieku odwiedziła Staniszów przy okazji swej podróży do Cieplic. Znana z zamiłowania do literatury arystokratka, po wizycie w niezwykły sposób wypowiadała się o posiadłości, podkreślając bogactwo przyrody i magiczną atmosferę panującą w tym miejscu.

Na podobne doznania możemy liczyć również współcześnie. Od kilkunastu lat rezydencja znajduje się w rękach prywatnego inwestora, który tchnął nowe życie w zabytkowe mury. Obecnie na terenie posiadłości funkcjonuje luksusowy hotel z restauracją i SPA, a fantastyczny rezultat prac rewitalizacyjnych możemy podziwiać oglądając Pałac w Staniszowie z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Staniszów i okolica

Pałac Staniszów - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31