Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac Sulisław

Pałac w Sulisławiu jest bez wątpienia prawdziwą perełką województwa opolskiego. Doskonałym tego potwierdzeniem jest między innymi fakt, że przez jedną z autorek regionalnych przewodników został porównany do rezydencji rodem z baśni.

Dzieje miejscowości sięgają jeszcze średniowiecza i są ściśle powiązane z działalnością Zakonu Templariuszy, którzy w pobliskiej Oleśnicy Małej założyli pierwszą na Śląsku komandorię. W analogicznym okresie w Sulisławiu miał powstać majątek ziemski, który prawdopodobnie był zalążkiem dworskiej posiadłości, wzmiankowanej w 1688 roku.

Dwieście lat później, po kilku zmianach właścicieli sulisławskich dóbr, pałac znalazł się w rękach Hansa Karla Grafa von Schaffgotscha. Choć wydaje się to naturalną koleją rzeczy, historia, wyjaśniająca w jaki sposób do tego doszło, brzmi jak bajkowa opowieść.

Matka młodego hrabiego, Joanna, urodziła się w ubogiej rodzinie. Szczęśliwym zrządzeniem losu jako dziecko trafiła pod opiekę zamożnego przemysłowca, który najwyraźniej darzył ją ogromną sympatią. Gdy umierał, sześcioletnią wówczas dziewczynkę uczynił swoją główną spadkobierczynią, a tym samym milionerką.

Odziedziczona w dzieciństwie fortuna nie zmieniła Joanny. Dzięki wstawiennictwu otrzymała od króla Prus stosowne tytuły, po czym wyszła za mąż za hrabiego Hansa Ulricha von Schaffgotscha, przedstawiciela znamienitego rodu, z którym zamieszkała w pięknej rezydencji w leżących nieopodal Kopicach. W 1888 roku nabyła dwór w Sulisławiu i przekazała swemu synowi, który spędził w nim następne 20 lat.

W tym czasie posiadłość zyskała swój neogotycki wygląd, w związku z czym właśnie XIX wiek jest często podawany jako data jej powstania. W 1909 roku pałac wydzierżawiono, a w 1919 roku sprzedano majętnej rodzinie von Francken-Sierstorpff. Po drugiej wojnie światowej rezydencję przejęła administracja państwowa, a w 1978 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przekształciło ją w sanatorium dla milicjantów.

U progu nowego tysiąclecia zabytkowy dwór opuszczono. W 2006 roku zainteresował się nim prywatny inwestor, po czym poddał gruntownej rewitalizacji. W 2012 roku w posiadłości otwarto luksusowy hotel, natomiast sam obiekt odzyskał dawny blask i wyjątkowy charakter. A o słuszności porównania go do baśniowych rezydencji najlepiej przekonać się spoglądając na Pałac w Sulisławiu z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Sulisław i okolica

Pałac Sulisław - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...