Dodany: 2014-12-17

Pałac Sulisław

Pałac w Sulisławiu jest bez wątpienia prawdziwą perełką województwa opolskiego. Doskonałym tego potwierdzeniem jest między innymi fakt, że przez jedną z autorek regionalnych przewodników został porównany do rezydencji rodem z baśni.

Dzieje miejscowości sięgają jeszcze średniowiecza i są ściśle powiązane z działalnością Zakonu Templariuszy, którzy w pobliskiej Oleśnicy Małej założyli pierwszą na Śląsku komandorię. W analogicznym okresie w Sulisławiu miał powstać majątek ziemski, który prawdopodobnie był zalążkiem dworskiej posiadłości, wzmiankowanej w 1688 roku.

Dwieście lat później, po kilku zmianach właścicieli sulisławskich dóbr, pałac znalazł się w rękach Hansa Karla Grafa von Schaffgotscha. Choć wydaje się to naturalną koleją rzeczy, historia, wyjaśniająca w jaki sposób do tego doszło, brzmi jak bajkowa opowieść.

Matka młodego hrabiego, Joanna, urodziła się w ubogiej rodzinie. Szczęśliwym zrządzeniem losu jako dziecko trafiła pod opiekę zamożnego przemysłowca, który najwyraźniej darzył ją ogromną sympatią. Gdy umierał, sześcioletnią wówczas dziewczynkę uczynił swoją główną spadkobierczynią, a tym samym milionerką.

Odziedziczona w dzieciństwie fortuna nie zmieniła Joanny. Dzięki wstawiennictwu otrzymała od króla Prus stosowne tytuły, po czym wyszła za mąż za hrabiego Hansa Ulricha von Schaffgotscha, przedstawiciela znamienitego rodu, z którym zamieszkała w pięknej rezydencji w leżących nieopodal Kopicach. W 1888 roku nabyła dwór w Sulisławiu i przekazała swemu synowi, który spędził w nim następne 20 lat.

W tym czasie posiadłość zyskała swój neogotycki wygląd, w związku z czym właśnie XIX wiek jest często podawany jako data jej powstania. W 1909 roku pałac wydzierżawiono, a w 1919 roku sprzedano majętnej rodzinie von Francken-Sierstorpff. Po drugiej wojnie światowej rezydencję przejęła administracja państwowa, a w 1978 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przekształciło ją w sanatorium dla milicjantów.

U progu nowego tysiąclecia zabytkowy dwór opuszczono. W 2006 roku zainteresował się nim prywatny inwestor, po czym poddał gruntownej rewitalizacji. W 2012 roku w posiadłości otwarto luksusowy hotel, natomiast sam obiekt odzyskał dawny blask i wyjątkowy charakter. A o słuszności porównania go do baśniowych rezydencji najlepiej przekonać się spoglądając na Pałac w Sulisławiu z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Sulisław i okolica

Pałac Sulisław - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...