Pałac Sulisław

Pałac w Sulisławiu jest bez wątpienia prawdziwą perełką województwa opolskiego. Doskonałym tego potwierdzeniem jest między innymi fakt, że przez jedną z autorek regionalnych przewodników został porównany do rezydencji rodem z baśni.

Dzieje miejscowości sięgają jeszcze średniowiecza i są ściśle powiązane z działalnością Zakonu Templariuszy, którzy w pobliskiej Oleśnicy Małej założyli pierwszą na Śląsku komandorię. W analogicznym okresie w Sulisławiu miał powstać majątek ziemski, który prawdopodobnie był zalążkiem dworskiej posiadłości, wzmiankowanej w 1688 roku.

Dwieście lat później, po kilku zmianach właścicieli sulisławskich dóbr, pałac znalazł się w rękach Hansa Karla Grafa von Schaffgotscha. Choć wydaje się to naturalną koleją rzeczy, historia, wyjaśniająca w jaki sposób do tego doszło, brzmi jak bajkowa opowieść.

Matka młodego hrabiego, Joanna, urodziła się w ubogiej rodzinie. Szczęśliwym zrządzeniem losu jako dziecko trafiła pod opiekę zamożnego przemysłowca, który najwyraźniej darzył ją ogromną sympatią. Gdy umierał, sześcioletnią wówczas dziewczynkę uczynił swoją główną spadkobierczynią, a tym samym milionerką.

Odziedziczona w dzieciństwie fortuna nie zmieniła Joanny. Dzięki wstawiennictwu otrzymała od króla Prus stosowne tytuły, po czym wyszła za mąż za hrabiego Hansa Ulricha von Schaffgotscha, przedstawiciela znamienitego rodu, z którym zamieszkała w pięknej rezydencji w leżących nieopodal Kopicach. W 1888 roku nabyła dwór w Sulisławiu i przekazała swemu synowi, który spędził w nim następne 20 lat.

W tym czasie posiadłość zyskała swój neogotycki wygląd, w związku z czym właśnie XIX wiek jest często podawany jako data jej powstania. W 1909 roku pałac wydzierżawiono, a w 1919 roku sprzedano majętnej rodzinie von Francken-Sierstorpff. Po drugiej wojnie światowej rezydencję przejęła administracja państwowa, a w 1978 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przekształciło ją w sanatorium dla milicjantów.

U progu nowego tysiąclecia zabytkowy dwór opuszczono. W 2006 roku zainteresował się nim prywatny inwestor, po czym poddał gruntownej rewitalizacji. W 2012 roku w posiadłości otwarto luksusowy hotel, natomiast sam obiekt odzyskał dawny blask i wyjątkowy charakter. A o słuszności porównania go do baśniowych rezydencji najlepiej przekonać się spoglądając na Pałac w Sulisławiu z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Sulisław i okolica

Pałac Sulisław - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...