Pałac Tarłów

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim, niewielkiej miejscowości w województwie świętokrzyskim, został wzniesiony w połowie XVII wieku, na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Pomysłodawcą budowy rezydencji był Jan Aleksander Tarło, arystokrata pochodzący z jednego z najbogatszych rodów magnackich w Polsce.

Projektantem pałacu był włoski architekt barokowy, Tomasz Poncino. Koszt wzniesienia rezydencji był ponoć tak wysoki, że Jan Aleksander Tarło, wówczas wojewoda lubelski, musiał sprzedać 30 wsi ze swojego majątku. Arystokrata rozkazał również wybudować mniejszy pałacyk, który miał być prezentem imieninowym dla żony, Anny Czartoryskiej.

Co ciekawe, Czartoryska zażyczyła sobie, by zawieźć ją do nowo powstałej rezydencji saniami. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że akurat był… środek lata. Mimo to Tarło nakazał posypać całą drogę do pałacyku solą i zaprząc konie do sań.

Posiadłość należała do rodu Tarłów do 1842 roku. Choć rezydencja jeszcze kilkakrotnie zmieniała swoich właścicieli, jej upadek stał się nieunikniony, a podejmowane próby odrestaurowania nie przywróciły jej świetności. Obecnie niegdysiejsza siedziba Tarłów ma postać trwałej ruiny z dobrze zachowanym ciągiem murów i pomieszczeń. Niestety obiekt jest dość zaniedbany, przez co jego przyszłość staje pod znakiem zapytania.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Podzamcze i okolica

Pałac Tarłów - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...