Dodany: 2015-07-20

Pałac Tarłów

Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim, niewielkiej miejscowości w województwie świętokrzyskim, został wzniesiony w połowie XVII wieku, na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Pomysłodawcą budowy rezydencji był Jan Aleksander Tarło, arystokrata pochodzący z jednego z najbogatszych rodów magnackich w Polsce.

Projektantem pałacu był włoski architekt barokowy, Tomasz Poncino. Koszt wzniesienia rezydencji był ponoć tak wysoki, że Jan Aleksander Tarło, wówczas wojewoda lubelski, musiał sprzedać 30 wsi ze swojego majątku. Arystokrata rozkazał również wybudować mniejszy pałacyk, który miał być prezentem imieninowym dla żony, Anny Czartoryskiej.

Co ciekawe, Czartoryska zażyczyła sobie, by zawieźć ją do nowo powstałej rezydencji saniami. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że akurat był… środek lata. Mimo to Tarło nakazał posypać całą drogę do pałacyku solą i zaprząc konie do sań.

Posiadłość należała do rodu Tarłów do 1842 roku. Choć rezydencja jeszcze kilkakrotnie zmieniała swoich właścicieli, jej upadek stał się nieunikniony, a podejmowane próby odrestaurowania nie przywróciły jej świetności. Obecnie niegdysiejsza siedziba Tarłów ma postać trwałej ruiny z dobrze zachowanym ciągiem murów i pomieszczeń. Niestety obiekt jest dość zaniedbany, przez co jego przyszłość staje pod znakiem zapytania.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Podzamcze i okolica

Pałac Tarłów - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie lubelskim, leżącej około 20 kilometrów od Chełma, został wzniesiony pod koniec XV wieku przez Jerzego Krupskiego herbu Korczak. Z tego okresu nie zachował się jednak żaden opis warowni, natomiast jakakolwiek wzmianka na jej temat pojawiła się dopiero w trzeciej ...

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17