Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Bożkowie

Pałac w Bożkowie został wzniesiony w XVI wieku. Przez kilka stuleci był prawdziwą ozdobą i dumą tej niewielkiej dolnośląskiej wsi. Jednak niedługo o jego dawnej świetności mogą przypominać już tylko archiwalne fotografie.

Dzieje rezydencji sięgają prawdopodobnie 1520 roku. Inicjatorami budowy, a zarazem pierwszymi właścicielami renesansowego wówczas pałacu, była rodzina von Raueck. Następnie znajdował się on w posiadaniu cesarskiego lekarza, zakonu jezuitów oraz niemieckiego arystokraty.

Po jego bezdzietnej śmierci dwór trafił w ręce rodu von Magnis, którym zawdzięczamy jego obecny wygląd. W 1871 roku odbudowali oni zniszczony w wyniku pożaru pałac i nadali mu cechy stylu barokowo-klasycystycznego. Do tej pory jego historia była pisana pięknymi zgłoskami, o czym świadczą choćby udokumentowane wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych czy królów Prus.

Dobra passa trwała także po drugiej wojnie światowej, nawet gdy podjęto decyzję o przystosowaniu budynku do potrzeb szkoły rolniczej. Jej dyrektor dokładał wszelkich starań, by ochronić go przed dewastacją przez uczniów, więc jeszcze pod koniec XX wieku zachwycał tak, jak w momencie powstania.

Po zamknięciu placówki miał rozpocząć się nowy, złoty okres dla posiadłości, którą interesowali się kolejno szwedzcy, irlandzcy i polscy inwestorzy. Niestety, składane przez nich obietnice generalnego remontu i rewitalizacji obiektu oraz utworzenia na jego terenie luksusowego hotelu nie znalazły pokrycia w rzeczywistości.

W ramach ciekawostki warto dodać, że żądne sensacji lokalne media donosiły, jakoby rezydencja skusiła samego księcia Karola, ale tę plotkę ostatecznie zdementowano.

Pałac w Bożkowie filmowany z drona zdaje się utrzymywać w jeszcze całkiem niezłym stanie. Ale gdy zajrzymy do niegdyś wytwornych wnętrz, okazuje się, że to dość złudne wrażenie. Posiadłość sukcesywnie popada w ruinę, a wątpliwego dzieła swego czasu chcieli dopełnić złodzieje, których łupem padły cenne obrazy i rzeźby.

W ubiegłym roku znów pojawiły się głosy, że zabytkowy pałac ma ponownie zmienić właściciela. Kto wie, może tym razem jego metamorfoza przybierze realną postać.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bożków i okolica

Pałac w Bożkowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...