Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Bożkowie

Pałac w Bożkowie został wzniesiony w XVI wieku. Przez kilka stuleci był prawdziwą ozdobą i dumą tej niewielkiej dolnośląskiej wsi. Jednak niedługo o jego dawnej świetności mogą przypominać już tylko archiwalne fotografie.

Dzieje rezydencji sięgają prawdopodobnie 1520 roku. Inicjatorami budowy, a zarazem pierwszymi właścicielami renesansowego wówczas pałacu, była rodzina von Raueck. Następnie znajdował się on w posiadaniu cesarskiego lekarza, zakonu jezuitów oraz niemieckiego arystokraty.

Po jego bezdzietnej śmierci dwór trafił w ręce rodu von Magnis, którym zawdzięczamy jego obecny wygląd. W 1871 roku odbudowali oni zniszczony w wyniku pożaru pałac i nadali mu cechy stylu barokowo-klasycystycznego. Do tej pory jego historia była pisana pięknymi zgłoskami, o czym świadczą choćby udokumentowane wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych czy królów Prus.

Dobra passa trwała także po drugiej wojnie światowej, nawet gdy podjęto decyzję o przystosowaniu budynku do potrzeb szkoły rolniczej. Jej dyrektor dokładał wszelkich starań, by ochronić go przed dewastacją przez uczniów, więc jeszcze pod koniec XX wieku zachwycał tak, jak w momencie powstania.

Po zamknięciu placówki miał rozpocząć się nowy, złoty okres dla posiadłości, którą interesowali się kolejno szwedzcy, irlandzcy i polscy inwestorzy. Niestety, składane przez nich obietnice generalnego remontu i rewitalizacji obiektu oraz utworzenia na jego terenie luksusowego hotelu nie znalazły pokrycia w rzeczywistości.

W ramach ciekawostki warto dodać, że żądne sensacji lokalne media donosiły, jakoby rezydencja skusiła samego księcia Karola, ale tę plotkę ostatecznie zdementowano.

Pałac w Bożkowie filmowany z drona zdaje się utrzymywać w jeszcze całkiem niezłym stanie. Ale gdy zajrzymy do niegdyś wytwornych wnętrz, okazuje się, że to dość złudne wrażenie. Posiadłość sukcesywnie popada w ruinę, a wątpliwego dzieła swego czasu chcieli dopełnić złodzieje, których łupem padły cenne obrazy i rzeźby.

W ubiegłym roku znów pojawiły się głosy, że zabytkowy pałac ma ponownie zmienić właściciela. Kto wie, może tym razem jego metamorfoza przybierze realną postać.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bożków i okolica

Pałac w Bożkowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...