Dodany: 2014-11-27

Pałac w Bożkowie

Pałac w Bożkowie został wzniesiony w XVI wieku. Przez kilka stuleci był prawdziwą ozdobą i dumą tej niewielkiej dolnośląskiej wsi. Jednak niedługo o jego dawnej świetności mogą przypominać już tylko archiwalne fotografie.

Dzieje rezydencji sięgają prawdopodobnie 1520 roku. Inicjatorami budowy, a zarazem pierwszymi właścicielami renesansowego wówczas pałacu, była rodzina von Raueck. Następnie znajdował się on w posiadaniu cesarskiego lekarza, zakonu jezuitów oraz niemieckiego arystokraty.

Po jego bezdzietnej śmierci dwór trafił w ręce rodu von Magnis, którym zawdzięczamy jego obecny wygląd. W 1871 roku odbudowali oni zniszczony w wyniku pożaru pałac i nadali mu cechy stylu barokowo-klasycystycznego. Do tej pory jego historia była pisana pięknymi zgłoskami, o czym świadczą choćby udokumentowane wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych czy królów Prus.

Dobra passa trwała także po drugiej wojnie światowej, nawet gdy podjęto decyzję o przystosowaniu budynku do potrzeb szkoły rolniczej. Jej dyrektor dokładał wszelkich starań, by ochronić go przed dewastacją przez uczniów, więc jeszcze pod koniec XX wieku zachwycał tak, jak w momencie powstania.

Po zamknięciu placówki miał rozpocząć się nowy, złoty okres dla posiadłości, którą interesowali się kolejno szwedzcy, irlandzcy i polscy inwestorzy. Niestety, składane przez nich obietnice generalnego remontu i rewitalizacji obiektu oraz utworzenia na jego terenie luksusowego hotelu nie znalazły pokrycia w rzeczywistości.

W ramach ciekawostki warto dodać, że żądne sensacji lokalne media donosiły, jakoby rezydencja skusiła samego księcia Karola, ale tę plotkę ostatecznie zdementowano.

Pałac w Bożkowie filmowany z drona zdaje się utrzymywać w jeszcze całkiem niezłym stanie. Ale gdy zajrzymy do niegdyś wytwornych wnętrz, okazuje się, że to dość złudne wrażenie. Posiadłość sukcesywnie popada w ruinę, a wątpliwego dzieła swego czasu chcieli dopełnić złodzieje, których łupem padły cenne obrazy i rzeźby.

W ubiegłym roku znów pojawiły się głosy, że zabytkowy pałac ma ponownie zmienić właściciela. Kto wie, może tym razem jego metamorfoza przybierze realną postać.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bożków i okolica

Pałac w Bożkowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazim