Dodany: 2015-05-11

Pałac w Brynku

Pałac w Brynku, niewielkiej wsi leżącej około 40 kilometrów od Katowic, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Inicjatorem budowy posiadłości był bogaty ziemianin z Wrocławia, Bernard von Rosenthal, ówczesny właściciel okolicznych majątków.

W kolejnych latach pałac został rozbudowany i zyskał dwa boczne skrzydła. U progu XX wieku rezydencja znalazła się w posiadaniu przedstawiciela magnackiego rodu Henkel von Donnersmarck. W 1904 roku tutejsze dobra nabył zamożny przemysłowiec Hugo I Henckel von Donnersmarck. Podobno baron był tak zafascynowany Brynkiem, że jeszcze zanim kupił pałac, zlecił przygotowanie projektu jego modernizacji.

Autorem nowo powstałej koncepcji był słynny wrocławski architekt Karl Grosser. W 1905 roku przystąpiono do realizacji szeroko zakrojonego planu przebudowy, w rezultacie której posiadłość zyskała nowy, eklektyczny charakter i stała się jedną z najpiękniejszych rezydencji pałacowych na Górnym Śląsku.

W czasie II wojny światowej reprezentacyjny obiekt przeszedł w ręce nowych władców w Niemiec, którzy postanowili urządzić w nim placówkę Hitlerjugend. Po wojnie pałac stał się siedzibą szkoły leśnej, która do dziś rezyduje w historycznych murach.

Posiadłość otacza rozległy park zaprojektowany w stylu angielskim, na terenie którego wydzielono Ogród Botaniczny. Na zabytkowy kompleks składają się również budynki gospodarcze, stajnia, ujeżdżalnia oraz XX-wieczna oranżeria, w której obecnie mieści się gimnazjum. Natomiast sama rezydencja w dalszym ciągu przypomina o swej dawnej świetności, o czym możemy przekonać się spoglądając na pałac w Brynku z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Brynek i okolica

Pałac w Brynku - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • BeKa
    BeKa 2015-05-20 o 16:16

    Piękny pałac i park zwłaszcza o tej porze roku. I pięknych