Pałac w Brynku

Pałac w Brynku, niewielkiej wsi leżącej około 40 kilometrów od Katowic, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Inicjatorem budowy posiadłości był bogaty ziemianin z Wrocławia, Bernard von Rosenthal, ówczesny właściciel okolicznych majątków.

W kolejnych latach pałac został rozbudowany i zyskał dwa boczne skrzydła. U progu XX wieku rezydencja znalazła się w posiadaniu przedstawiciela magnackiego rodu Henkel von Donnersmarck. W 1904 roku tutejsze dobra nabył zamożny przemysłowiec Hugo I Henckel von Donnersmarck. Podobno baron był tak zafascynowany Brynkiem, że jeszcze zanim kupił pałac, zlecił przygotowanie projektu jego modernizacji.

Autorem nowo powstałej koncepcji był słynny wrocławski architekt Karl Grosser. W 1905 roku przystąpiono do realizacji szeroko zakrojonego planu przebudowy, w rezultacie której posiadłość zyskała nowy, eklektyczny charakter i stała się jedną z najpiękniejszych rezydencji pałacowych na Górnym Śląsku.

W czasie II wojny światowej reprezentacyjny obiekt przeszedł w ręce nowych władców w Niemiec, którzy postanowili urządzić w nim placówkę Hitlerjugend. Po wojnie pałac stał się siedzibą szkoły leśnej, która do dziś rezyduje w historycznych murach.

Posiadłość otacza rozległy park zaprojektowany w stylu angielskim, na terenie którego wydzielono Ogród Botaniczny. Na zabytkowy kompleks składają się również budynki gospodarcze, stajnia, ujeżdżalnia oraz XX-wieczna oranżeria, w której obecnie mieści się gimnazjum. Natomiast sama rezydencja w dalszym ciągu przypomina o swej dawnej świetności, o czym możemy przekonać się spoglądając na pałac w Brynku z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Brynek i okolica

Pałac w Brynku - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • BeKa
    BeKa 2015-05-20 o 16:16

    Piękny pałac i park zwłaszcza o tej porze roku. I pięknych ludzi można tam spotkać również. Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...