Dodany: 2014-12-22

Pałac w Jędrzejowie

Pałac w Jędrzejowie bez wahania można włączyć do grona najciekawszych budowli zabytkowych, ukrytych w urokliwych zakątkach województwa opolskiego.

Jędrzejów to niewielka wieś, która, jak przypuszczają badacze, niegdyś należała do zakonu krzyżackiego. Jednak z uwagi na fakt, że pierwsze podania dotyczące właścicieli miejscowości datowane są na XVIII wiek, nie jest to w pełni potwierdzona informacja.

Istniejąca wówczas osada była częścią majątku rodziny von Gilgenheim, na polecenie której, prawdopodobnie jeszcze w XVII wieku, wzniesiono tu pierwotną rezydencję. Posiadłość została rozbudowana pod koniec XIX wieku, kiedy to Jędrzejów znajdował się w rękach rodu von Francken-Sierstorpff.

To właśnie dzięki przeprowadzonej w latach 1882-1883 gruntownej modernizacji, pałac wyróżnia się na tle innych obiektów tego typu w regionie. Jego wyjątkowy charakter jest wynikiem umiejętnego, choć niecodziennego w tamtym okresie, połączenia elementów neogotyku angielskiego z detalami neogotyku francuskiego i niemieckiego.

W niektórych źródłach przybliżających dzieje rezydencji, możemy znaleźć wzmianki o groźnym pożarze, który strawił cenne obrazy, wytworne wyposażenie i wiele innych wartościowych przedmiotów. Niemniej, byłoby to jedyne wydarzenie, które zapisało się czarnymi zgłoskami na kartach historii posiadłości, ponieważ podczas drugiej wojny światowej pałac praktycznie uniknął jakichkolwiek zniszczeń.

Obecnie w dawnej rezydencji funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej, w związku z czym nie jest ona udostępniona zwiedzającym. Turystom pozostają relaksujące spacery w rozległym, otaczającym posiadłość parku oraz, będący doskonałą rekompensatą, widok Pałacu w Jędrzejowie z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jędrzejów i okolica

Pałac w Jędrzejowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-21
Zamek w Krupem

Zamek w Krupem

Zamek w Krupem, miejscowości w województwie l