Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Jędrzejowie

Pałac w Jędrzejowie bez wahania można włączyć do grona najciekawszych budowli zabytkowych, ukrytych w urokliwych zakątkach województwa opolskiego.

Jędrzejów to niewielka wieś, która, jak przypuszczają badacze, niegdyś należała do zakonu krzyżackiego. Jednak z uwagi na fakt, że pierwsze podania dotyczące właścicieli miejscowości datowane są na XVIII wiek, nie jest to w pełni potwierdzona informacja.

Istniejąca wówczas osada była częścią majątku rodziny von Gilgenheim, na polecenie której, prawdopodobnie jeszcze w XVII wieku, wzniesiono tu pierwotną rezydencję. Posiadłość została rozbudowana pod koniec XIX wieku, kiedy to Jędrzejów znajdował się w rękach rodu von Francken-Sierstorpff.

To właśnie dzięki przeprowadzonej w latach 1882-1883 gruntownej modernizacji, pałac wyróżnia się na tle innych obiektów tego typu w regionie. Jego wyjątkowy charakter jest wynikiem umiejętnego, choć niecodziennego w tamtym okresie, połączenia elementów neogotyku angielskiego z detalami neogotyku francuskiego i niemieckiego.

W niektórych źródłach przybliżających dzieje rezydencji, możemy znaleźć wzmianki o groźnym pożarze, który strawił cenne obrazy, wytworne wyposażenie i wiele innych wartościowych przedmiotów. Niemniej, byłoby to jedyne wydarzenie, które zapisało się czarnymi zgłoskami na kartach historii posiadłości, ponieważ podczas drugiej wojny światowej pałac praktycznie uniknął jakichkolwiek zniszczeń.

Obecnie w dawnej rezydencji funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej, w związku z czym nie jest ona udostępniona zwiedzającym. Turystom pozostają relaksujące spacery w rozległym, otaczającym posiadłość parku oraz, będący doskonałą rekompensatą, widok Pałacu w Jędrzejowie z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jędrzejów i okolica

Pałac w Jędrzejowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...