Pałac w Jędrzejowie

Pałac w Jędrzejowie bez wahania można włączyć do grona najciekawszych budowli zabytkowych, ukrytych w urokliwych zakątkach województwa opolskiego.

Jędrzejów to niewielka wieś, która, jak przypuszczają badacze, niegdyś należała do zakonu krzyżackiego. Jednak z uwagi na fakt, że pierwsze podania dotyczące właścicieli miejscowości datowane są na XVIII wiek, nie jest to w pełni potwierdzona informacja.

Istniejąca wówczas osada była częścią majątku rodziny von Gilgenheim, na polecenie której, prawdopodobnie jeszcze w XVII wieku, wzniesiono tu pierwotną rezydencję. Posiadłość została rozbudowana pod koniec XIX wieku, kiedy to Jędrzejów znajdował się w rękach rodu von Francken-Sierstorpff.

To właśnie dzięki przeprowadzonej w latach 1882-1883 gruntownej modernizacji, pałac wyróżnia się na tle innych obiektów tego typu w regionie. Jego wyjątkowy charakter jest wynikiem umiejętnego, choć niecodziennego w tamtym okresie, połączenia elementów neogotyku angielskiego z detalami neogotyku francuskiego i niemieckiego.

W niektórych źródłach przybliżających dzieje rezydencji, możemy znaleźć wzmianki o groźnym pożarze, który strawił cenne obrazy, wytworne wyposażenie i wiele innych wartościowych przedmiotów. Niemniej, byłoby to jedyne wydarzenie, które zapisało się czarnymi zgłoskami na kartach historii posiadłości, ponieważ podczas drugiej wojny światowej pałac praktycznie uniknął jakichkolwiek zniszczeń.

Obecnie w dawnej rezydencji funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej, w związku z czym nie jest ona udostępniona zwiedzającym. Turystom pozostają relaksujące spacery w rozległym, otaczającym posiadłość parku oraz, będący doskonałą rekompensatą, widok Pałacu w Jędrzejowie z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jędrzejów i okolica

Pałac w Jędrzejowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew

Wielka Krokiew to prawdziwa duma i chluba Zakopanego. Skocznia, będąca jednym z najważniejszych punktów na sportowej mapie Polski, za niewiele ponad miesiąc będzie obchodziła swoje 90. urodziny.

Wielką Krokiew zbudowano według projektu Karola Stryjeńskiego, architekta, działacza i miłośnika Tatr. ...

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...