Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Kamieniu Śląskim

Kamień Śląski to mała miejscowość w województwie opolskim, po raz pierwszy wzmiankowana na początku XII wieku. Do najważniejszych zabytków Kamienia Śląskiego, rozsławiających miejscowość wśród polskich i zagranicznych turystów, należy barokowy pałac, którego historia jest ściśle związana z kultem św. Jacka.

Jak głosi legenda, w 1183 roku w jednej z komnat dawnego zamku w Kamieniu Śląskim przyszedł na świat Jacek (Hiacynt) Odrowąż - dominikanin, misjonarz, kaznodzieja, późniejszy święty i chluba rodu Odrowążów, który znany był ze swojej pokory, łagodności, miłości i pobożności. Jacek Odrowąż zmarł w sierpniu 1257 roku w Krakowie, jednak pamięć o licznych dokonanych przez niego cudach była starannie pielęgnowana przez kamieniecką ludność. Kult Jacka Odrowąża w regionie jeszcze się nasilił, gdy w 1594 roku papież Klemens VIII wyniósł go do grona świętych.

Do miejsca narodzin świętego zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi, natomiast historyczną komnatę, w której Jacek Odrowąż przyszedł na świat, przebudowano na kaplicę. W 1595 roku renesansowy dwór ze słynną komnatą stał się własnością Jana von Beessa, a następnie rodu Rokowyskich, którzy przekształcili ją w włoską willę. Około 1660 roku posiadłość trafiła w ręce Balcara Larischa - przedstawiciela znamienitego rodu szlacheckiego wywodzącego się z Irlandii, któremu Kamień Śląski zawdzięcza okres swojej największej świetności. Nowi właściciele przebudowali obiekt w barokowy pałac, a w jego wieży utworzyli kaplicę poświęconą św. Jackowi.

W 1779 roku po bezpotomnej śmierci Karola Ludwika von Larisch, panią w pałacu została wdowa Zofia, przedstawicielka rodu Strachwitzów, z inicjatywy której w kaplicy św. Jacka przeprowadzono prace renowacyjne. Zofia nie miała dzieci, więc swoje dobra przekazała bratu Ernestowi, jednak z zastrzeżeniem, by przekazał je temu dziecku z rodu, które będzie nosiło imię świętego patrona.

Zgodnie z wolą Zofii, w pierwszej połowie XIX wieku panowanie w Kamieniu Śląskim objął hrabia Hiacynt von Strachwitz. Nowi właściciele przebudowali pałac według projektu znanego wrocławskiego architekta Karla Lüdeckego, a z okazji 600-lecia urodzin św. Jacka - odrestaurowali również kaplicę.

Strachwitzowie mieszkali w Kamieniu Śląskim do końca II wojny światowej, w czasie której rezydencję częściowo przekształcono w szpital wojskowy. Jednak zbliżające się wojska Armii Czerwonej wymusiły ewakuację szpitala, pałac opuścili także przedstawiciele rodu von Strachwitz. Sowieci wkroczyli do Kamienia Śląskiego 22 stycznia 1945 roku, gdzie zastali urządzoną z przepychem posiadłość i bibliotekę wypełnioną po brzegi cennymi rękopisami. Do niedawna imponująca rezydencja została splądrowana i zniszczona, nie oszczędzono też kaplicy św. Jacka.

Po wojnie w zniszczonym, lecz wciąż nadającym się do zamieszkania pałacu, utworzono dom dziecka, zaś w 1958 roku na znajdujące się w pobliżu lotnisko wrócili Rosjanie. Majątek w Kamieniu Śląskim został zmilitaryzowany, a niegdysiejsze pałacowe komnaty przeznaczono na mieszkania dla wojska. Niestety w 1970 roku posiadłość została najpierw zniszczona, a następnie podpalona. W 1990 roku ruiny dawniej budzącej podziw rezydencji przekazano Diecezji Opolskiej.

Obecnie w odrestaurowanym pałacu mieści się sanktuarium św. Jacka oraz Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Natomiast ostatniego właściciela pałacu, hrabiego Hiacynta, zgodnie z jego wolą pochowano na cmentarzu w Kamieniu Śląskim.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kamień Śląski i okolica

Pałac w Kamieniu Śląskim - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...