Dodany: 2017-03-07

Pałac w Kamieniu Śląskim

Kamień Śląski to mała miejscowość w województwie opolskim, po raz pierwszy wzmiankowana na początku XII wieku. Do najważniejszych zabytków Kamienia Śląskiego, rozsławiających miejscowość wśród polskich i zagranicznych turystów, należy barokowy pałac, którego historia jest ściśle związana z kultem św. Jacka.

Jak głosi legenda, w 1183 roku w jednej z komnat dawnego zamku w Kamieniu Śląskim przyszedł na świat Jacek (Hiacynt) Odrowąż - dominikanin, misjonarz, kaznodzieja, późniejszy święty i chluba rodu Odrowążów, który znany był ze swojej pokory, łagodności, miłości i pobożności. Jacek Odrowąż zmarł w sierpniu 1257 roku w Krakowie, jednak pamięć o licznych dokonanych przez niego cudach była starannie pielęgnowana przez kamieniecką ludność. Kult Jacka Odrowąża w regionie jeszcze się nasilił, gdy w 1594 roku papież Klemens VIII wyniósł go do grona świętych.

Do miejsca narodzin świętego zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi, natomiast historyczną komnatę, w której Jacek Odrowąż przyszedł na świat, przebudowano na kaplicę. W 1595 roku renesansowy dwór ze słynną komnatą stał się własnością Jana von Beessa, a następnie rodu Rokowyskich, którzy przekształcili ją w włoską willę. Około 1660 roku posiadłość trafiła w ręce Balcara Larischa - przedstawiciela znamienitego rodu szlacheckiego wywodzącego się z Irlandii, któremu Kamień Śląski zawdzięcza okres swojej największej świetności. Nowi właściciele przebudowali obiekt w barokowy pałac, a w jego wieży utworzyli kaplicę poświęconą św. Jackowi.

W 1779 roku po bezpotomnej śmierci Karola Ludwika von Larisch, panią w pałacu została wdowa Zofia, przedstawicielka rodu Strachwitzów, z inicjatywy której w kaplicy św. Jacka przeprowadzono prace renowacyjne. Zofia nie miała dzieci, więc swoje dobra przekazała bratu Ernestowi, jednak z zastrzeżeniem, by przekazał je temu dziecku z rodu, które będzie nosiło imię świętego patrona.

Zgodnie z wolą Zofii, w pierwszej połowie XIX wieku panowanie w Kamieniu Śląskim objął hrabia Hiacynt von Strachwitz. Nowi właściciele przebudowali pałac według projektu znanego wrocławskiego architekta Karla Lüdeckego, a z okazji 600-lecia urodzin św. Jacka - odrestaurowali również kaplicę.

Strachwitzowie mieszkali w Kamieniu Śląskim do końca II wojny światowej, w czasie której rezydencję częściowo przekształcono w szpital wojskowy. Jednak zbliżające się wojska Armii Czerwonej wymusiły ewakuację szpitala, pałac opuścili także przedstawiciele rodu von Strachwitz. Sowieci wkroczyli do Kamienia Śląskiego 22 stycznia 1945 roku, gdzie zastali urządzoną z przepychem posiadłość i bibliotekę wypełnioną po brzegi cennymi rękopisami. Do niedawna imponująca rezydencja została splądrowana i zniszczona, nie oszczędzono też kaplicy św. Jacka.

Po wojnie w zniszczonym, lecz wciąż nadającym się do zamieszkania pałacu, utworzono dom dziecka, zaś w 1958 roku na znajdujące się w pobliżu lotnisko wrócili Rosjanie. Majątek w Kamieniu Śląskim został zmilitaryzowany, a niegdysiejsze pałacowe komnaty przeznaczono na mieszkania dla wojska. Niestety w 1970 roku posiadłość została najpierw zniszczona, a następnie podpalona. W 1990 roku ruiny dawniej budzącej podziw rezydencji przekazano Diecezji Opolskiej.

Obecnie w odrestaurowanym pałacu mieści się sanktuarium św. Jacka oraz Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Natomiast ostatniego właściciela pałacu, hrabiego Hiacynta, zgodnie z jego wolą pochowano na cmentarzu w Kamieniu Śląskim.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kamień Śląski i okolica

Pałac w Kamieniu Śląskim - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: 2017-10-24
Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu

Rynek Wielki w Zamościu jest prawdziwą chlubą i dumą mieszkańców tego miasta. Usytuowany w centrum Starego Miasta, jest swoistym sercem Zamościa, a zarazem jednym z najwspanialszych XVI-wiecznych placów w Europie.

Zamojski rynek ma kształt kwadratu o boku 100 metrów. Każdą jego pierzeję zdobią zabytkowe ...

Dodany: 2017-10-17
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Pokamedulski klasztor w Wigrach, usytuowany nad jeziorem Wigry, często określany jest mianem perełki Suwalszczyzny. Jego historia sięga drugiej połowy XVII wieku, kiedy to z Włoch do Polski sprowadzono zakon kontemplacyjny kamedułów.

W 1667 roku król Jan Kazimierz nadał kamedułom wówczas trudno dostępną ...

Dodany: 2017-10-10
Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Pałac Ossolińskich w Sterdyni

Sterdyń to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim i siedziba gminy o tej samej nazwie, leżąca około 100 kilometrów od Warszawy i Białegostoku. Jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie gminy jest Pałac Ossolińskich w Sterdyni, pięknie usytuowany w sąsiedztwie Nadbużańskiego Parku ...