Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Kamieniu Śląskim

Kamień Śląski to mała miejscowość w województwie opolskim, po raz pierwszy wzmiankowana na początku XII wieku. Do najważniejszych zabytków Kamienia Śląskiego, rozsławiających miejscowość wśród polskich i zagranicznych turystów, należy barokowy pałac, którego historia jest ściśle związana z kultem św. Jacka.

Jak głosi legenda, w 1183 roku w jednej z komnat dawnego zamku w Kamieniu Śląskim przyszedł na świat Jacek (Hiacynt) Odrowąż - dominikanin, misjonarz, kaznodzieja, późniejszy święty i chluba rodu Odrowążów, który znany był ze swojej pokory, łagodności, miłości i pobożności. Jacek Odrowąż zmarł w sierpniu 1257 roku w Krakowie, jednak pamięć o licznych dokonanych przez niego cudach była starannie pielęgnowana przez kamieniecką ludność. Kult Jacka Odrowąża w regionie jeszcze się nasilił, gdy w 1594 roku papież Klemens VIII wyniósł go do grona świętych.

Do miejsca narodzin świętego zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi, natomiast historyczną komnatę, w której Jacek Odrowąż przyszedł na świat, przebudowano na kaplicę. W 1595 roku renesansowy dwór ze słynną komnatą stał się własnością Jana von Beessa, a następnie rodu Rokowyskich, którzy przekształcili ją w włoską willę. Około 1660 roku posiadłość trafiła w ręce Balcara Larischa - przedstawiciela znamienitego rodu szlacheckiego wywodzącego się z Irlandii, któremu Kamień Śląski zawdzięcza okres swojej największej świetności. Nowi właściciele przebudowali obiekt w barokowy pałac, a w jego wieży utworzyli kaplicę poświęconą św. Jackowi.

W 1779 roku po bezpotomnej śmierci Karola Ludwika von Larisch, panią w pałacu została wdowa Zofia, przedstawicielka rodu Strachwitzów, z inicjatywy której w kaplicy św. Jacka przeprowadzono prace renowacyjne. Zofia nie miała dzieci, więc swoje dobra przekazała bratu Ernestowi, jednak z zastrzeżeniem, by przekazał je temu dziecku z rodu, które będzie nosiło imię świętego patrona.

Zgodnie z wolą Zofii, w pierwszej połowie XIX wieku panowanie w Kamieniu Śląskim objął hrabia Hiacynt von Strachwitz. Nowi właściciele przebudowali pałac według projektu znanego wrocławskiego architekta Karla Lüdeckego, a z okazji 600-lecia urodzin św. Jacka - odrestaurowali również kaplicę.

Strachwitzowie mieszkali w Kamieniu Śląskim do końca II wojny światowej, w czasie której rezydencję częściowo przekształcono w szpital wojskowy. Jednak zbliżające się wojska Armii Czerwonej wymusiły ewakuację szpitala, pałac opuścili także przedstawiciele rodu von Strachwitz. Sowieci wkroczyli do Kamienia Śląskiego 22 stycznia 1945 roku, gdzie zastali urządzoną z przepychem posiadłość i bibliotekę wypełnioną po brzegi cennymi rękopisami. Do niedawna imponująca rezydencja została splądrowana i zniszczona, nie oszczędzono też kaplicy św. Jacka.

Po wojnie w zniszczonym, lecz wciąż nadającym się do zamieszkania pałacu, utworzono dom dziecka, zaś w 1958 roku na znajdujące się w pobliżu lotnisko wrócili Rosjanie. Majątek w Kamieniu Śląskim został zmilitaryzowany, a niegdysiejsze pałacowe komnaty przeznaczono na mieszkania dla wojska. Niestety w 1970 roku posiadłość została najpierw zniszczona, a następnie podpalona. W 1990 roku ruiny dawniej budzącej podziw rezydencji przekazano Diecezji Opolskiej.

Obecnie w odrestaurowanym pałacu mieści się sanktuarium św. Jacka oraz Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Natomiast ostatniego właściciela pałacu, hrabiego Hiacynta, zgodnie z jego wolą pochowano na cmentarzu w Kamieniu Śląskim.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kamień Śląski i okolica

Pałac w Kamieniu Śląskim - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu, natomiast po całodziennym szusowaniu ...

Dodany: 2017-12-19
Stacja narciarska Kaniówka

Stacja narciarska Kaniówka

Stacja Narciarska Kaniówka to kompleks narciarski w górnej części Białki Tatrzańskiej. Trasy narciarskie położone są na wschodnim zboczu Horników Wierchu (926 m. n. p. m.).

W kompleksie Kaniówka do dyspozycji narciarzy jest pięć wyciągów: w tym 4-osobowa kolej krzesełkowa, trzy wyciągi orczykowe i ...

Dodany: 2017-12-12
Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-SKI

Stacja Narciarska Jurgów-Ski usytuowana jest niespełna kilometr od granicy z Słowacją. W Jurgowie bardzo dobre warunki śniegowe panują średnio przez cztery miesiące.

W ośrodku zagospodarowano 7 tras narciarskich o zróżnicowanym poziomie trudności. Wszystkie stoki są oświetlone, sztucznie naśnieżane ...

Dodany: 2017-12-05
Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu

Pałac Buchholtzów w Supraślu, mieście leżącym kilkanaście kilometrów od Białegostoku, to piękny, wzniesiony w stylu eklektycznym dworek, łączący w sobie cechy włoskiego i francuskiego renesansu z licznymi elementami klasycyzmu i secesji.