Kolejne za ok. 00 godz. 05 min. 00 sek.
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Karpnikach

Pałac w Karpnikach to doskonały przykład na to, jak można tchnąć nowe życie w średniowieczne mury, których przyszłość, po długim okresie dewastacji, zdecydowanie nie rysowała się w kolorowych barwach.

Ale zacznijmy od początku. Zamek w Karpnikach, niewielkiej wsi leżącej nieopodal Jeleniej Góry, u stóp Gór Sokolich, wzniesiono prawdopodobnie u progu XV wieku. Jednak jeszcze w tym samym, bardzo niespokojnym stuleciu został zniszczony i zastąpiony nową budowlą o typowo warownym charakterze.

Przez kolejne niemal 400 lat pałac zmieniał swych właścicieli, którymi zazwyczaj stawali się członkowie znamienitych rodów. W tym czasie dokonano kilku istotnych przekształceń, w wyniku których twierdza otrzymała cechy stylu renesansowego.

W 1822 roku karpnicki majątek sprzedano księciu Wilhelmowi Pruskiemu, który był młodszym bratem króla Fryderyka Wilhelma III. Posiadłość przeszła wówczas gruntowną modernizację, która w znacznym stopniu wpłynęła na jej obecny wygląd.

Zamek, pełniący funkcję letniej rezydencji, imponował neogotycką architekturą i romantycznym charakterem, choć nie został całkowicie pozbawiony elementów obronnych. Natomiast wokół pałacu powstał piękny park krajobrazowy, który do dziś jest idealnym miejscem do spacerów malowniczymi alejkami.

Podczas drugiej wojny światowej w zamku, w którym wcześniej tętniło życie towarzyskie, znajdowała się składnica muzealna. Po jej zakończeniu w obiekcie mieścił się Uniwersytet Ludowy, a następnie Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci, mimo że pierwsze po wojnie prace zabezpieczające przeprowadzono dopiero w latach 60.

W kolejnej odsłonie pałac miał się zaprezentować jako ośrodek wypoczynkowy, ale ze względu na systematycznie pogarszający się stan techniczny budynku, zaniechano tych planów, a niegdysiejszą rezydencję ostatecznie opuszczono.

Od tego momentu zamek sukcesywnie popadał w ruinę, a dzieła, na szczęście bez powodzenia, za wszelką cenę chcieli dopełnić złodzieje, których skusił renesansowy portal bramny. W 2009 roku pałac znalazł się w rękach prywatnego inwestora, którego celem było przywrócenie budowli jej dawnej świetności.

Pięć lat i kilkadziesiąt milionów złotych później osiągnięto zamierzony efekt, o czym możemy przekonać się oglądając Pałac w Karpnikach filmowany z drona. Zamek zachwyca stylową aranżacją, znakomicie odtworzonymi detalami architektonicznymi i iście królewskim wyposażeniem. W zabytkowych wnętrzach funkcjonuje elegancki hotel i restauracja, a zwiedzającym udostępniony jest dziedziniec oraz park.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Karpniki i okolica

Pałac w Karpnikach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Tubylec
    Tubylec 2015-01-06 o 14:47

    Witam chyba mamy błąd w tytule. To nie jest Pałac tylko Zamek w Karpnikach. Jakby nie było ranga obiektu między pałacem a zamkiem jest inna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie

Zamek w Tykocinie, miejscowości leżącej około 30 kilometrów od Białegostoku, powstał w XV wieku. Na przestrzeni dziejów odwiedzany przez królów, magnatów i polskich książąt, ale również będący świadkiem wielu wojen i rodowych sporów, dwukrotnie powstawał z ruin, by dziś znów zachwycać turystów z całego ...

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu

Rynek w Przemyślu powstał prawdopodobnie w okresie lokacji miasta, czyli w drugiej połowie XIV wieku. Do dzisiaj zachowały się trzy z czterech niegdyś istniejących pierzei Rynku - pierzeja zachodnia została rozebrana na przełomie XVIII i XIX wieku. Podobnie jak w wielu innych miastach, od momentu powstania ...

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Zwierzyniec to miasto w województwie lubelskim, leżące w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego, około 25 kilometrów od Zamościa. Jednym z najważniejszych zabytków Zwierzyńca jest kościół św. Jana Nepomucena, który ze względu na swoje niezwykłe usytuowanie często bywa nazywany kościołem ...

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, mieście w województwie podkarpackim, uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Powstały w pierwszej połowie XVII wieku, słynie z zachwycających wnętrz, kolekcji pojazdów konnych oraz parku w stylu angielskim.

Zamek wzniesiono na polecenie wojewody ...

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto w Lublinie

Stare Miasto to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina, a zarazem jeden z najlepiej zachowanych historycznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Na terenie Starego Miasta, które od 2006 roku jest także dzielnicą administracyjną Lublina, znajduje się wiele cennych, a przede wszystkim wartych zobaczenia ...

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski w Tarnobrzegu

Zamek Dzikowski, znany również pod nazwą Zamku Tarnowskich w Dzikowie, obecnie dzielnicy Tarnobrzega, to dawna rezydencja rodu Tarnowskich herbu Leliwa, której historia sięga jeszcze XV wieku. Po przejęciu przez Tarnowskich, pierwotnie wieżowy dwór obronny w XVII i XVIII wieku został przebudowany i zyskał ...