Dodany: 2014-11-19

Pałac w Karpnikach

Pałac w Karpnikach to doskonały przykład na to, jak można tchnąć nowe życie w średniowieczne mury, których przyszłość, po długim okresie dewastacji, zdecydowanie nie rysowała się w kolorowych barwach.

Ale zacznijmy od początku. Zamek w Karpnikach, niewielkiej wsi leżącej nieopodal Jeleniej Góry, u stóp Gór Sokolich, wzniesiono prawdopodobnie u progu XV wieku. Jednak jeszcze w tym samym, bardzo niespokojnym stuleciu został zniszczony i zastąpiony nową budowlą o typowo warownym charakterze.

Przez kolejne niemal 400 lat pałac zmieniał swych właścicieli, którymi zazwyczaj stawali się członkowie znamienitych rodów. W tym czasie dokonano kilku istotnych przekształceń, w wyniku których twierdza otrzymała cechy stylu renesansowego.

W 1822 roku karpnicki majątek sprzedano księciu Wilhelmowi Pruskiemu, który był młodszym bratem króla Fryderyka Wilhelma III. Posiadłość przeszła wówczas gruntowną modernizację, która w znacznym stopniu wpłynęła na jej obecny wygląd.

Zamek, pełniący funkcję letniej rezydencji, imponował neogotycką architekturą i romantycznym charakterem, choć nie został całkowicie pozbawiony elementów obronnych. Natomiast wokół pałacu powstał piękny park krajobrazowy, który do dziś jest idealnym miejscem do spacerów malowniczymi alejkami.

Podczas drugiej wojny światowej w zamku, w którym wcześniej tętniło życie towarzyskie, znajdowała się składnica muzealna. Po jej zakończeniu w obiekcie mieścił się Uniwersytet Ludowy, a następnie Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci, mimo że pierwsze po wojnie prace zabezpieczające przeprowadzono dopiero w latach 60.

W kolejnej odsłonie pałac miał się zaprezentować jako ośrodek wypoczynkowy, ale ze względu na systematycznie pogarszający się stan techniczny budynku, zaniechano tych planów, a niegdysiejszą rezydencję ostatecznie opuszczono.

Od tego momentu zamek sukcesywnie popadał w ruinę, a dzieła, na szczęście bez powodzenia, za wszelką cenę chcieli dopełnić złodzieje, których skusił renesansowy portal bramny. W 2009 roku pałac znalazł się w rękach prywatnego inwestora, którego celem było przywrócenie budowli jej dawnej świetności.

Pięć lat i kilkadziesiąt milionów złotych później osiągnięto zamierzony efekt, o czym możemy przekonać się oglądając Pałac w Karpnikach filmowany z drona. Zamek zachwyca stylową aranżacją, znakomicie odtworzonymi detalami architektonicznymi i iście królewskim wyposażeniem. W zabytkowych wnętrzach funkcjonuje elegancki hotel i restauracja, a zwiedzającym udostępniony jest dziedziniec oraz park.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Karpniki i okolica

Pałac w Karpnikach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Tubylec
    Tubylec 2015-01-06 o 14:47

    Witam chyba mamy błąd w tytule. To nie jest Pałac tylko Zamek w Karpnikach. Jakby nie było ranga obiektu między pałacem a zamkiem jest inna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2017-11-14
Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku

Rynek Kościuszki w Białymstoku jest częścią zespołu architektonicznego, będącego swoistą wizytówką, a zarazem sercem miasta. Historia placu sięga 1753 roku, kiedy to po pożarze Białegostoku, Jan Klemens Branicki, ówczesny właściciel miasta, rozpoczął jego przebudowę.

Jednym z najważniejszych obiektów, ...

Dodany: 2017-11-07
Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie

Zamek w Rzeszowie jest jednym z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych zabytków stolicy województwa podkarpackiego. Obecny zamek powstał na początku ubiegłego stulecia, lecz jego dzieje sięgają końca XVI wieku, kiedy to w tym miejscu budowę obronnej rezydencji rozpoczął ówczesny właściciel ...

Dodany: 2017-10-31
Pałac Łochów

Pałac Łochów

Pałac w Łochowie, mieście leżącym około 70 kilometrów od centrum Warszawy, wzniesiono w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwotnie parterowy budynek z kolumnowym portykiem, ukończony w 1830 roku, powstał na zamówienie hrabiego Józefa Włodzimierza Hornowskiego, ówczesnego właściciela dóbr łochowskich.

Na ...

Dodany: