Kolejne za 1 dzień
Rozwiąż quiz Zaproponuj miejsce

Pałac w Karpnikach

Pałac w Karpnikach to doskonały przykład na to, jak można tchnąć nowe życie w średniowieczne mury, których przyszłość, po długim okresie dewastacji, zdecydowanie nie rysowała się w kolorowych barwach.

Ale zacznijmy od początku. Zamek w Karpnikach, niewielkiej wsi leżącej nieopodal Jeleniej Góry, u stóp Gór Sokolich, wzniesiono prawdopodobnie u progu XV wieku. Jednak jeszcze w tym samym, bardzo niespokojnym stuleciu został zniszczony i zastąpiony nową budowlą o typowo warownym charakterze.

Przez kolejne niemal 400 lat pałac zmieniał swych właścicieli, którymi zazwyczaj stawali się członkowie znamienitych rodów. W tym czasie dokonano kilku istotnych przekształceń, w wyniku których twierdza otrzymała cechy stylu renesansowego.

W 1822 roku karpnicki majątek sprzedano księciu Wilhelmowi Pruskiemu, który był młodszym bratem króla Fryderyka Wilhelma III. Posiadłość przeszła wówczas gruntowną modernizację, która w znacznym stopniu wpłynęła na jej obecny wygląd.

Zamek, pełniący funkcję letniej rezydencji, imponował neogotycką architekturą i romantycznym charakterem, choć nie został całkowicie pozbawiony elementów obronnych. Natomiast wokół pałacu powstał piękny park krajobrazowy, który do dziś jest idealnym miejscem do spacerów malowniczymi alejkami.

Podczas drugiej wojny światowej w zamku, w którym wcześniej tętniło życie towarzyskie, znajdowała się składnica muzealna. Po jej zakończeniu w obiekcie mieścił się Uniwersytet Ludowy, a następnie Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci, mimo że pierwsze po wojnie prace zabezpieczające przeprowadzono dopiero w latach 60.

W kolejnej odsłonie pałac miał się zaprezentować jako ośrodek wypoczynkowy, ale ze względu na systematycznie pogarszający się stan techniczny budynku, zaniechano tych planów, a niegdysiejszą rezydencję ostatecznie opuszczono.

Od tego momentu zamek sukcesywnie popadał w ruinę, a dzieła, na szczęście bez powodzenia, za wszelką cenę chcieli dopełnić złodzieje, których skusił renesansowy portal bramny. W 2009 roku pałac znalazł się w rękach prywatnego inwestora, którego celem było przywrócenie budowli jej dawnej świetności.

Pięć lat i kilkadziesiąt milionów złotych później osiągnięto zamierzony efekt, o czym możemy przekonać się oglądając Pałac w Karpnikach filmowany z drona. Zamek zachwyca stylową aranżacją, znakomicie odtworzonymi detalami architektonicznymi i iście królewskim wyposażeniem. W zabytkowych wnętrzach funkcjonuje elegancki hotel i restauracja, a zwiedzającym udostępniony jest dziedziniec oraz park.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Karpniki i okolica

Pałac w Karpnikach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Tubylec
    Tubylec 2015-01-06 o 14:47

    Witam chyba mamy błąd w tytule. To nie jest Pałac tylko Zamek w Karpnikach. Jakby nie było ranga obiektu między pałacem a zamkiem jest inna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Dodany: 2018-01-12
Stacja Narciarska Olczań-Ski

Stacja Narciarska Olczań-Ski

Olczań-Ski to kompleks narciarski w Bukowinie Tatrzańskiej w skład którego wchodzi pięć odrębnych wyciągów.

Stacja do dyspozycji turystów oddaje wyciąg krzesełkowy, wyciągi orczykowe oraz oświetloną, sztucznie naśnieżaną i codziennie ratrakowaną trasę.

Przy stacji funkcjonują szkółka narciarska, ...

Dodany: 2018-01-09
Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra

Czarna Góra to miejscowość leżąca w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej. W Stacji Narciarskiej Koziniec narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji cztery trasy o różnym poziomie trudności.

W ośrodku znajduje się również klimatyczna karczma serwująca regionalne potrawy. Świetnym ...

Dodany: 2018-01-02
Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda w Zakopanem

Ośrodek Narciarski Harenda usytuowany jest w pobliżu Zakopianki. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych oddaje zespół wyciągów, 6 świetnie zagospodarowanych tras narciarskich oraz trasę biegową.

W kompleksie funkcjonuje szkółka narciars